Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 07:55 
Аватар

Местожителство: Varna
Прикачени файлове:
ABCD0002.JPG

Прикачени файлове:
ABCD0003.JPG

Прикачени файлове:
ABCD0004.JPG

Прикачени файлове:
ABCD0005.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 08:22 
Аватар

А тук може да прочетете как да си направите колона http://dox.bg/files/dw?a=fa3c593ca4

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 11:03 
Аватар

Местожителство: Варна
cavxan, не ми достига компютърната грамотност та да нарисувам лулата с буркана, но на капачката закачам буркан от литър и до края на процеса си се пълни догоре. "Устройството" се различава от показаното тук - капачката за буркана е поставена на описания десетсантиметров изход от лулата, на нея има щуцер и се пълни буркана. Най-силно тече в начало - буквално на тънка струйка, като в последствие започва да капе и така до края на процеса. Интересното е, че при събирането на патокито пак се увеличава теча, макар не до степен, както в началото.
Поздрави.
Да благодаря на Петьо за колоната. Лекарите ми казаха, че поради засилената употреба на питието от ферментирали плодови и гроздови каши, черното ми дробче има пет санта увеличение, та основния ми мерак сега е да изчистя максимално питието си от вредностите. Непременно ще приложа схемата в практиката. То май на Марио колоната е в 90% същата ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 15:35 

petiomalchev написа:
А тук може да прочетете как да си направите колона http://dox.bg/files/dw?a=fa3c593ca4

Браво много полезна информация.
Само дето е много малък казана и много малко литри на час , как би исглеждала колона за 100-150 литров казан?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 16:42 
Аватар

Имаше един потребител който отдавна не се е появявал в форума Still, че той ми предустави схамата, за по големи казани не било удачно защото големия казан има голяма инерция и трудно се регулира температурата. Ако се увеличи диаметъра се намаля флагменото число на системата /по-малко количество пара се втечнява в филтриращата чазт 3 от схемата в по предния ми пост/ Ако увеличиш диаметъра (но не повече от Ф70) трябва да увеличиш и височината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 17:14 

Местожителство: Хасково
Колеги,
чета няколко пъти вече рубриката и не разбирам защо са тези упражнения?
Ами аз ако имам подходящ термометър/ точен и калибриран/ , поставен на подходящото място ,трябва да задържа температурата достатъчно дълго до 75 целзиеви градуса и ще постигна максимален ефект. С обикновен казан.
Според таблицата която е посочил колегата от Дупница ,логично е в един момент кондензът да спре , което практически означава ,че метил НЯМА. И тогава засилвам "локомотива"... ,до другата гранична точка. И си събираме рандемана :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 17:54 
Аватар

Местожителство: враца
pl_dichev написа:
c Лекарите ми казаха, че поради засилената употреба на питието от ферментирали плодови и гроздови каши, черното ми дробче има пет санта увеличение, та основния ми мерак сега е да изчистя максимално питието си от вредностите. Непременно ще приложа схемата в практиката. То май на Марио колоната е в 90% същата ...

Щом ти е така ч. дроб , според мен , и това което съм видял ...
и 20 грама ракия ти скапват дроба , дори и една глътка ...

Според мен не пиеш грам 1 година и после ако с е нормализира ... си пиеш пак ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 23:09 

Бай Драган написа:
Колеги,
Ами аз ако имам подходящ термометър/ точен и калибриран/ , поставен на подходящото място ,трябва да задържа температурата достатъчно дълго до 75 целзиеви градуса и ще постигна максимален ефект. С обикновен казан.
Според таблицата която е посочил колегата от Дупница ,логично е в един момент кондензът да спре , което практически означава ,че метил НЯМА. И тогава засилвам "локомотива"... ,до другата гранична точка. И си събираме рандемана :smoker:

И аз колкото повече чета повече се обърквам.
Бай Драган е прав.
Но и това че дистилационата колоната е по добра,пак е вярно.

Та искам да попитам за домашни цели какво съоръжение с вместимост 100-150 литра и средно годишно пройзводство от 100 на литра е най одачно да се използва ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 00:16 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
spout написа:
Бай Драган написа:
Колеги,

Бай Драган е прав.

Та искам да попитам за домашни цели какво съоръжение с вместимост 100-150 литра и средно годишно пройзводство от 100 на литра е най одачно да се използва ?

Вижте това ! viewtopic.php?f=9&t=443 Уводът на това мнение обяснява защо не сте прави ! :) Вижте също така и обясненията как се работи с колона , които по - горе Петьо е пуснал чрез този линк http://dox.bg/files/dw?a=fa3c593ca4
От това по-ясно здраве му кажи !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 05:42 

msergiev написа:
spout написа:
Бай Драган написа:
Колеги,

Бай Драган е прав.

Вижте това ! viewtopic.php?f=9&t=443 Уводът на това мнение обяснява защо не сте прави ! :) Вижте също така и обясненията как се работи с колона , които по - горе Петьо е пуснал чрез този линк http://dox.bg/files/dw?a=fa3c593ca4

Ясно е правси но винаги има едно но

Защо има термин 2-3 Дистилат, а не ретефикациран дестилат?
Шотланското уиски което се пройзвежда от векове по една и съща технология в ретефикациона колона ли се произвежда? Каква е неговата технология на дистилация?

Мене лично ме интересува какъв казан с вместимост от 100-150 литра да си направя с колона или без колона ако е подобре с колона,по какъв начин да я направя ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 06:44 
Аватар

Spout както писах и по горе казан с такъв обем трудно ще се управлява. Той има голяма инерция при регулиране на температурата и трудно би го управлявал защото както виждаш по схемите колоната е отворена отгоре и ако засилиш повечко оганя алкохолните изпарения няма да могат да кондензират в охладителя и ще понесеш загуби. Ако си мераклия, направи си хибридна система като на msergiev.

Щети дам и ориентеровачни цени:
За серпентина = Тръба ф16 - около 8 лв. на метър (ф16 е минимален размер, макс. ф22) /ще ти трябват мин. 10м. - макс. 15 м./
За лула = Тръба ф28 - около 13 лв. на метър.(ф28 е минимален размер, макс ф35) /ще ти трябват около 3м./
Меден лист 2 кв.м дебелина 1мм - около 230 лв.
Дъното трябва да е поне 2мм.- 2кв.м. струва около 460лв.
По евтин вариант е самият казан да е от алпака или неръждавейка 100-150л., намират се по 100-150лв. но това е относително.
За изработка на купол и горна част от мед, за 150 л. казан от неръждавейка с материала искат по 250-300 лв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 09:01 

Местожителство: София
а може и така)))
Прикачени файлове:
DSC03763.JPG

голям бакър,надстройка от неръждавейка,меден купол)))-обща вместимост 125л...използван полезен обем-100л!

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 20:44 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
:)
spout написа:
msergiev написа:
spout написа:
Бай Драган написа:
Колеги,

Бай Драган е прав.

Ясно е правси но винаги има едно но

Защо има термин 2-3 Дистилат, а не ретефикациран дестилат?
Шотланското уиски което се пройзвежда от векове по една и съща технология в ретефикациона колона ли се произвежда? Каква е неговата технология на дистилация?

Мене лично ме интересува какъв казан с вместимост от 100-150 литра да си направя с колона или без колона ако е подобре с колона,по какъв начин да я направя ?

Моят казан е с вместимост 120 литра , но никога не съм го пълнил с повече от 80 ! Колоната си я направих по идея на същата схема , която Петьо пусна по-горе ! Само че малко промених начина на свързване на модулите , за да има възможност да се свързват по желания от мен начин ! Освен това добавих и серпентина...
Колоната е БЪРЗ НАЧИН за МНОГОКРАТНА дестилация , проведена наведнъж ! :) Освен това и по-прецизно отделя фракциите ! Уискито се подлага на дестилация няколко пъти , но не два , а няколко !!! Водката също ! С показания от мен хибрид може да променяш начина на работа по време на самата дестилация - това исках да постигна и го постигнах ! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 20:45 
Аватар

Местожителство: враца
Илюша , твоят казан е леко крив у лево :D
Или ми е крив мониторът.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2010, 21:25 
Аватар

Местожителство: София
msergiev къде се изгуби напоследък?
На снимките на твоята колона се виждат две серпентини. Дай малко подробности защо са и как са свързани?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София