Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Авг 2010, 10:06 
Аватар

Ако може колегата msergiev да даде точните размери на колоната. Аз имам казанче от 2 перални и мисля да му прибавя 3-та за капак, а отгоре да му направя колона /само за ракия/. Така че ме интересуват размерите на колоната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2010, 21:05 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
leonidus написа:
Ако може колегата msergiev да даде точните размери на колоната. Аз имам казанче от 2 перални и мисля да му прибавя 3-та за капак, а отгоре да му направя колона /само за ракия/. Така че ме интересуват размерите на колоната.

Размерите на моята колона ли те интересуват ? Защото можеш да си направиш каквато си искаш по размер колона !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2010, 15:18 
Аватар

msergiev написа:
leonidus написа:

Размерите на моята колона ли те интересуват ? Защото можеш да си направиш каквато си искаш по размер колона !

Да, интересуват ме точните размери на твоята колона! Благодаря предварително!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 12:00 

spout написа:
Преварки не се налагат - в зависимост от това какво дестилираш посредством увеличаването или намаляването на охлаждането на главата се увеличава или намалява отливът. Тоест по този начин променяш флегмовото число. С други думи ако дестилираш ракия отливът е малък така че да постигнеш ефектът на двойна преварка , но ако искаш да дестилираш уиски тогава отливът е по-голям. С голям отлив съм постигал теоретичният максимум 96 градусов алкохол.
Термометърът мери от -50 до +300 по целзий.

Браво и от мен!
И от мен няколко въпроса?
Как се определя колко отлив да има?
Какво означава флегма и флегмово число и как се определя това число?
Малко тъпо звучи но всепак да питам.[/quote]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2010, 16:01 

Местожителство: София
мааааалко ми е странно,че питате-а пък изработвате казани всякакви!Или има още един човек със същата фамилия който предлага и изработва казани???
http://agrosaveti.com/agroborsa.html?pa ... 3&catid=15
Ако е така, се извинявам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010, 06:52 
Аватар

Местожителство: Varna
За да изясним понятията ето ви тяхните определения.
Цитат:
"Дестилацията е процес, при който се разделя смес от два или повече течни компоненти чрез загряване до кипене, като се използва разликата в летливостта им.
Ректификацията е процес на разделяне на течни еднородни летливи смеси на компоненти или на групи компоненти по пътя на многократен масо и топлообмен между противотоково движещите се парен и течностен поток. Необходимо условие за процеса ректификация е наличието на разлика в пъргавината на парите на отделните течни компоненти. Ректификацията е дифузионно-кондензационен процес. При взаимодействие между фазите протича дифузия на нискокипящите компоненти от течността в парата, а на висококипящите - кондензация от парата в течността. Начинът на контакт между парната и течната фаза определя вида на ректификационния процес. Когато контактът на потоците се осъществява чрез контактни устройства, процесът е степенчат, а когато се използват пълнежи - осигуряващи контакт на фазите, процесът е непрекъснат.
Епюрацията е процес на очистване на алкохолсъдържащите течни смеси от нежелани първоточни примеси, чрез дестилация или ректификация на изходните течни смеси и/или на междинни продукти - получени от тях (сурови дестилати, суров спирт).
Прикачени файлове:
epiuracia.JPG

Дефлегмацията е процес, при който се втечняват част от парите, получени при процесите дестилация или ректификация на многокомпонентни течни смеси. В резултат на дефлегмацията се получава течен продукт (кондензат), който се нарича флегма. В състава на флегмата преобладават компонентите на парната смес, притежаващи по висока температура на кипене.
В реалните дестилационни и ректификационни системи, процесът дефлегмация е неразделна част от процесите дестилация и ректификация.
Основното значение на дефлегмацията се изразява в снабдяване (захранване) на колоните с флегма (течна фаза). Ако една колона работи без флегма, то парите в нея кондензират само за сметка на загуба на топлина в околното пространство. Флегмата, получена от въздушното охлаждане на парите се означава като "дива флегма". Отношението между количеството на образуваната флегма и количеството на некондензиралите пари се означава като флегмово число (v).

v=f/D

f - количество на флагмата в кг.
D - количество на не кондензиралите пари в дефлагментатора в кг."
Прикачени файлове:
deflagmentaciq.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010, 20:16 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
А на вкус как е???тези колони при нас ги ползват да пекат муншайн,което няма вкус на нищо,голям градус без вкус.ракийката и тя няма да е същата??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2010, 09:07 

тоест уиски...-много ясно че няма вкус на нищо като е прясно...и не е лежало в ползвани барици...
Ползват се предимно за зърнени дестилати в промишлените условия,поради нуждата от по-сериозна очистка.
и по скоро се ползват тези за по малки кол.-от колкото система от 3 дефлегматора...
Прикачени файлове:
2433a.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2010, 11:24 
Аватар

Тъй като гледам тия на снимката нямата дефлагментатори . На казана който съм варил с колона в най високата част има два кранаи една тръба единият от които е за миене на тарелките, предполагам че другият е за дефлагментатор. Казанджияте не беше разговорлив и тъи не разбрах нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2010, 11:26 

именно де ,това имам предвид-нямат дефлегматори)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2010, 12:40 
Аватар

Ама, то е хубаво да имат дефлагментатори и едно термометърче да им бяха сложили след дефлагментатора пак е хубаво. Пък най-лошото е че нямат кран от къде да измиеш тарелките, трябва да вадиш капачка по капачкая да ги миеш или да ги разглобяваш. Иначе са красиви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2010, 17:59 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Нещо не ми е ясно но карай да върви,тия колони с дефлегматор са за големи количества материал с ниска коц. на етанол в тях.На тия казани с колона не съм варил макар че вече има такива и в нашия град.Интересно ми е как са устроени в горната част тое поглед от вътре какво има там тареки :?: ,ако са тарелки какъв тип.
Все пак това е казан с колона за ракия ако е с много тарелки и голяма височина като промишлена инсталация ще се получи спирт а не ракия.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2010, 20:47 
Аватар

Дефлагментатора при тези колони, представлява три четири видки серпентина в най-високата част. Не е чак толкова труден за изпълнение и не увеличава височината нито обема. Задължително е да има кран за плавно регулиране на охлаждащата течност и термометър в най-високата част, за да се регулира количеството на образувалата се флагма. Това че има термометър в най-високата част не замества термометъра в началото на колоната, всеки от тях ни дава различна информация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2010, 15:29 

Местожителство: Асеновград
Момчета всезнайковци! Така като гледам Кашкавалев е изработил едни много прилични казани имат си тарелки имат си и дефлегматор. За домашни нужди или за една селска ракиджийница ще вършат чудесна работа и ще вадят РАКИЙКА много по-добра от вашите казани. Вместо да питате човека как е направил тарелките дефлегматора изобщо устройството на колоната та да научите нещо реално вий на бърза ръка решихте че няма дефлегматор на казана и той нищо не разбира от флегмови числа приливи и отливи.Почнахте да обяснявате как се правят колони на базата на едни нищо незначещи схеми и мъгляви обасненея. Какво знаете вие за колоните е ясно провокирайте Кашкавалев да каже какво знае. Айде че му станах адвокат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 10:29 

оооо въъъ конкретно бабанъ-и къде е дефлегматора???-на снимката да ни го посочиш-Тешакюр предварително
Мъглявите схеми са от един още по мъгляв(за много хора)учебник на профМаринов

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София