Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Фев 2011, 21:18 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
По настояване на съфорумци пускам тази тема.Нека всеки сподели своя опит с исползването на ретификационна колона и зададе вапросите си които го валнуват по темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2011, 21:27 
Аватар

Местожителство: Varna
Е поне имаш такава, започни първи, защото аз да давам съвети с моето мини бледо копие ще е не умесно.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2011, 21:39 
Аватар

Що така бе Петио аз си мислих че имаш нещо голямо маи съм виждал снимки из форума не ме караи сега да ровя. :mocken:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2011, 21:50 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
MONI BARONA написа:
По настояване на съфорумци пускам тази тема.Нека всеки сподели своя опит с исползването на ретификационна колона и зададе вапросите си които го валнуват по темата.

Мони , твоята с какви размери е ? Моята е с диаметър 54мм и височина 66см пълнеж , а охлаждащата глава е 33 см. Пълнежът ми е стоманена вълна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2011, 22:30 
Аватар

писах 30 мин. и всичко изчезна....... да еб.......................мааааааааа и утре е ден...........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2011, 05:24 
Аватар

MONI BARONA написа:
Що така бе Петио аз си мислих че имаш нещо голямо маи съм виждал снимки из форума не ме караи сега да ровя. :mocken:

Не е готов още, трчбват десетина споики.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2011, 15:02 
Аватар

Kолоната ми е със съштия диаметър 1 м. висока пълнеж в горна час 20см. м/у охладителите-- стъклени топчета.В долна час има бъкърена мрежа която слагам в зависимос какво варя, ако е преварка не я слагам за да получа повече аромат.Пълнежа в горната час кадето са охладителите на колоната е задалжителен при мен, защото тои забавя паропотока и дава вазможност да се реголира темперетурата до желаните 78 83гр. Относно вапроса за височината на колоната мога да кажа само че тя е 2 към 1 спрямо казана или 1м колона 50см височина на казана. За хладника тои е 80 см тръба в тръба мисля че беше 22 в 15. Това е, ще пиша още после за пробите и начина на моето варене. :2thumbs:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2011, 19:35 
Модератор
Аватар

MONI BARONA написа:
Kолоната ми е със съштия диаметър 1 м. висока пълнеж в горна час 20см. м/у охладителите-- стъклени топчета.В долна час има бъкърена мрежа която слагам в зависимос какво варя, ако е преварка не я слагам за да получа повече аромат.Пълнежа в горната час кадето са охладителите на колоната е задалжителен при мен, защото тои забавя паропотока и дава вазможност да се реголира темперетурата до желаните 78 83гр. Относно вапроса за височината на колоната мога да кажа само че тя е 2 към 1 спрямо казана или 1м колона 50см височина на казана. За хладника тои е 80 см тръба в тръба мисля че беше 22 в 15. Това е, ще пиша още после за пробите и начина на моето варене. :2thumbs:

Забелязал ли си разлика при дестилиране на един материал с пълнеж в колоната и без пълнеж и ако има каква е тя? Мен лично ме интересува може ли да се адаптира колоната в зависимост от ползвания материал и търсения ефект !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2011, 20:02 
Аватар

Разлика има разбирасе тя е в аромата но:Забелязал съм че колото повече тъпчеш колоната аромата изчезва.Тези колони които са професионални със всичките там екстри аз не ги въсприемам, аз гоня аромат и чистота на средна фракция.Все пак правя ракия а не спирт които после да ароматизирам с хим. боклуци. Повече пълнеш слагам когато варя материал от плодови- сливи, джанки, заради тежките фракции които се отделят, или по точно да се изразя на народен език правя тякя няречената << ЦИГАНСКА ЛУЛА>> само че при мен е в колоната: като слагам мрежа само в началото на колоната около 10 см, има същия ефект. Когато преварвам ракия махам всички пълнежи без топчетата на охладитела , за да не загубя аромата на ракията. А ми маи това ще да е..........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2011, 20:40 
Модератор
Аватар

MONI BARONA написа:
Разлика има разбирасе тя е в аромата но:Забелязал съм че колото повече тъпчеш колоната аромата изчезва.Тези колони които са професионални със всичките там екстри аз не ги въсприемам, аз гоня аромат и чистота на средна фракция.Все пак правя ракия а не спирт които после да ароматизирам с хим. боклуци. Повече пълнеш слагам когато варя материал от плодови- сливи, джанки, заради тежките фракции които се отделят, или по точно да се изразя на народен език правя тякя няречената << ЦИГАНСКА ЛУЛА>> само че при мен е в колоната: като слагам мрежа само в началото на колоната около 10 см, има същия ефект. Когато преварвам ракия махам всички пълнежи без топчетата на охладитела , за да не загубя аромата на ракията. А ми маи това ще да е..........

Аз също съм забелязал че сливовата ракия става хубава с добре напълнена колона , но гроздовата не... Когато дестилираш гроздова махаш пълнежа на колоната , но не изключваш охлаждането на главата - така ли ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2011, 21:25 
Аватар

Аз също съм забелязал че сливовата ракия става хубава с добре напълнена колона , но гроздовата не... Когато дестилираш гроздова махаш пълнежа на колоната , но не изключваш охлаждането на главата - така ли ?...................................................................................................................... Сега чакаи малко... аз правя така :Охладителя го пускам когато температурата започне да се качва на 85 90гр и засилвам огъня-- гас горелка-- това става обикновенно когато е истекло поне 2-3 литра дистилат на 45 литра материал които съм заредил в 50 литровия казан. до тогава температурата си стои на 78 80 др. по обесними за мен причини които трудно ще ти обесна но ще се опитам: материала е на 12 алк.гр. водата завира горе долу на 98-100 грд. като извадиш от 98-12=86 градуса трябва да заври материала, и колкото по малко алкохол остава в казана толкова повече се вдига температурата на колоната и тогава се пускат охладителите и се засилва огъня. Тук вече е маисторлъка да натаманиш водата и огъна на желания градус..... Колкото е по силен материала толкова по дълго температурата няма да се променя, а бе с две думи трябва да стоиш и да дебнеш до казана :megagrin: и да се въоражиш с търпение , защото хубавите работи и мъжките деца стават с мерак..... :prost: :prost: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2011, 08:33 
Аватар

Е да споделя как работя с мини дестилатора. viewtopic.php?p=5158#p5158
Тенджарата е 5л. слагам 3-4л. материал. Предимно съм правил опити за преварка на ракия слагам ракия и разреждам с вода горе долу 50/50. На един приятел ми се беше вкиснала джибрата и използвах дестилаторчето да проверим дали ще излезе нещо, да не бида разхожда бидоните напразно до казана.
На дестилаторчето му липсва само термометър на капака на тенджарата, защо е той ли, ами поради това че има термометър само в най високата част след дефлагментатора и подържам температурата 75 - 80 гр. не мога да разбера кога излиза патокито. Какво забеляах когато подържам температурата в най високата част 75 градуса на чучъра капе спирт 91-92об.%ал. как отделям първака когато температурата достигне 65гр. пускам охлаждането на дефлагментатора задържам 10минути на 65гр. след това спирам охлаждането и температурата се покачва до 75гр. тогавяа пак пускам охлаждането и вече почвам да събирам средна фракция. Така варенето го правя с цел да получа водка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2011, 09:49 
Аватар

Колоните имат един недостатък,тои е че патока тръгва изведнъж.За мен обяснението е такова... Вади се алкохол на по нисак градус от градуса които завира водата, следователно извлича се максимално висок алкохолен градус от материала които в даден момент ряско намалява. Аз проблема съм го решил със система от кранчета, като пренасочвам бързо потока в друг съд. щЕпопитате как разбирам кога да превключа..... ами смного проби успешни и провали разбира се. Знам колко материал ще излезе следя температурата , спиртомера и дебна момента. Например.. 45 кила материал вадя 8/5 ракия занчи на 7кги500г аз вече съм пренасочил потока в друг съд за да не разваля голямото количество хубава ракия и дебна. по този начин мога да умърся само към литар и нешто ракия което не е болка за умиране. С тази система отделям и първака ама за него по нататака че пиша.......... :prost2:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна MONI BARONA на 12 Фев 2011, 09:58, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2011, 09:57 

Местожителство: София
РЕСПЕКТ!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 21:21 
Аватар

Втора преварка на ракия с ретификационна колона. ще споделя мое наблюдение с преварката на сливова.На колоната правя две тапи от бакърена мрежа в на4алото през 10 см- така наречената <циганска лола> точно на това място отвънка изолирам колоната с топлоизолация.Това го правя с цел там температурата да е по голяма и да не втечнява по тежките вракции и флегма, които при сливови ракии са по големи и понякога запушват в неподходящия момент колоната.Забелязах че така не се губи аромата на ракията. Иначе всичко др. по технологиятя на варвне , там с първака,средна фр. и паток са същите, описани са в др. теми няма да ви занимавам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София