Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 18:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2013, 21:30 

Местожителство: София
нищо от снимките не е негово....просто там работи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2013, 09:13 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Не работи! А "управляющие электромагнитные катушки" са електромагнити, които повдигат стъклени затвори в които има цилиндрично желязце или феромагнит! А за ilu6a специално ще кача снимки на инсталацията в насипно състояние, даже и на третото ми бижу! Налягането се отнася за тарелка и изразява разлика в налягането(съпротивление) на тарелката или 10 тарелки - 2.5 kPa ще имаш в куба, при колона на атмосфера и течност по тарелките и то е постоянно, защото се определя от дебелината на слоя по тарелката. В твоят случай ще е по - малко понеже нямаш течност която да подпира парите, ако влиза повече флегма и пълнежа е плътен или по-фин ще се вдигне от затапване! Налягането в колоната се вдига и когато няма добро охлаждане на парите, тогава се вдига и температурата! Това което си гледал на графиките, високият пик е въздух, който се разширява от загряването, след това излиза от одушката на дефлегматора и винаги се случва когато колоната е студена и се загрява по - рязко!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2013, 18:13 
Аватар

Местожителство: Божурище
Не е за вярване. Най-после първи коментар от alambik на графиките от сканиран процес.
След много четене и анализиране вече съм почти на ясно какво става с наляганията в колоните. Стойностите и разпределението на налягането по височина на колоните. Как и къде се стига до задавяне. Поне така си мисля де. :?
alambik, само едно допълнение към горния ти коментар. Има пик на налягането и при промяна на мощността на охлаждането в дефлегматора. Ясна ми е причината и за това, ама е дълго и сложно за обяснение.
Накратко защо съм стигнал до налягането и с риск да бъда нахокан.
Целта ми е да затворя контур за автоматично регулиране на мощността на нагряване по зададена гранична стойност на налягането в колоната. И това налягане естествено да е под стойностите при задавяне на колоната.
Последното не означава, че ще се работи само в такъв режим - на макс. Мощността и сега е с регулация от 0 до 100%.
Продължавам в тази посока. Мисля да е правилна?
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2013, 17:31 
Аватар

ЗАГОТОВКА за дефлегматор. Почистена с гявулска течност.
"Къде съм аз, къде са другите." :?

П.П. Заготовка, ама как ли ще го довърша. Оребряването е много нежно. И колектор трябва да сложа долу за да се получат два паралелни клона.

П.П. Страхотно около 2400cm^2 повърхност. Но може и да се стигне до вредни ефекти. Работещата сега е с 320cm^2.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2013, 22:21 

Местожителство: София
този Simax с какви размери е...защото ми се струва ,че такъв капак с три отвора съм мяркал по лабораторните стъкларии?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 21:10 

Колеги, чета темата, четох и други теми, до един момент мисля, че ми е ясно и след това се обърквам. Мерцедеси, Смартове и др. Казана ми е 180литра (с перспектива да го направя на 270л), материала ми е грозде- основно мелнишко, дебита на охладителя ми е 13-14 литра/час. Въпроса ми към каква колона да се ориентирам? Не искам да правя спирт. В момента, ако съм разбрал правилно от всичко, което съм чел до момента ректификационната колона с тарелки е по- добра за запазване на аромата на гроздовата ракия. Това не може ли да се постигне с колона с по-малко пълнеж? Много по-лесна е за изработка. Независимо дали ще бъде с топчета, керамика и т. н. Колона с пълнеж може ли да ми осигури дебита споменат в началото? Всички клипчета в темата са на колони с пълнеж, но с много малък дебит. А мене ми трябва доста повече. Малко дълго стана, ще ме извинявате.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 21:32 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Колона с диаметър ф56 работи с дебит най много 3л.на час.
Не знам :skeptisch: аз бих си запазил казана,а отделно бих си спретнал една колонка с 30л /може и повече/казанче само за преварка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 22:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Доколкото разбрах annihilator иска да вари директно гроздов материал. Това крие известни рискове при запенване на материала и зацапване на колоната. Май сега е момента да се коментира за или против предварителното "обелване" на материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2013, 18:59 

Не мисля, че пяната е проблем. Щом не се качва по лулата и с колоната ще бъде така. Казана си има свободно пространство- само ако се препълни може да прекара материал и то ако е много силен огъня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2013, 22:37 
Аватар

Местожителство: Варна
MONI BARONA написа:
Колона с диаметър ф56 работи с дебит най много 3л.на час.
Не знам :skeptisch: аз бих си запазил казана,а отделно бих си спретнал една колонка с 30л /може и повече/казанче само за преварка.

При преварка не се ли губят ароматите. Какво ще излезе от колоната при преварка? Качествен алкохол без аромати ли? Ако при варене в големия казан се събира всичко до последно, където са ароматите, после при преварка в колона ще има ли някакъв аромат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2013, 23:51 
Аватар

Истината е някъде там... В късата колона или в колоната на Мюлера. За първото има вече писано, за второто -може би предстои. И директно - без преварки!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Мар 2013, 10:11 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Жоро написа:
При преварка не се ли губят ароматите. Какво ще излезе от колоната при преварка? Качествен алкохол без аромати ли? Ако при варене в големия казан се събира всичко до последно, където са ароматите, после при преварка в колона ще има ли някакъв аромат?

Жоро, на всичките ви въпроси има само един отговор; а именно вида и модела на колоната....
Мое лично мнение е че това е тарелковата колона! Но тя е доста трудна за изпълнение
в домашни условия. Има компромисен вариант /както е при мен/ имитиране на тарелки
с пълнеж и центрираща бленда на известно разстояние една от друга,
която работи доста добре.За да се запази аромата трябва парите и флегмата да бърботират заедно в колоната преди да се втечнят в охладителя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 05:29 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет Съфорумци!!
Според мен както е писал и Бай Танас всички колони имат право на живот и развитие,
нека всеки експериментира и търси своята истина.
Както всяка колона така и всеки един от нас има различни изисквания за питието.
Много пъти съм качвал снимки на Немски апарати за дестилация,не защото са лъскави и красиви а защото според мен тези фирми са със дългогодишен опит и има какво да се научи от тях за дестилация на ароматни напитки.
Братушките също много им уважавам Форума там също много можем да научим но според мен те търсят за техните питиета повече чистота отколкото аромат.
АТZ според мен си прав за преварките!!
За дестилация на Ракия ако е правилно сметната колоната преварка не е нужна,обелването го правят по-други причини.
Пишете няколко пъти за Мюлер.....сериозни хора,сериозни апарати,сериозни цени :)
Спиралата на Мюлер за мен все още е като кутията на Пандора..бая сложна за изчисления поне за мен :)
От това което съм прочел и видял оставам със убеждение,че е гладка спирала и работата и се базира на контакта между медна повърхност,пари и флегма без барботаж.
Немците винаги са били циции от към информация но според тях колоната е със диаметър фи 350мм и дължина на спиралата от около 10метра, излиза,че грубо контактната повърхност е около 1кв/м
Според пак техни писания, разтоянието между всяка витка от спиралата е 30мм което ще рече,че навита спиралата е около 300мм.
Пак според тях спиралата е така изчислена (според подгряването на аламбика сигурно) че да потдържа 0,5гр на всяка витка от спиралата,или 5гр разлика от входна и изходна температура на парите във спиралата.
Както е писал колегата Victoryvt малко пълнеж повече Аромат :)
За мен спиралата на Мюлер работи със малък коефициент на ректификация за запазване на ароматите.
Във повечето апарати на Мюлер ако сте обърнали внимание,дренирането на флегмата от колоната е със дренажни тръби който я отвеждат във основата на дестилатора
Освен за хидрозатвор на странично поставените колони това служи и за насищане на флегмата със аромат при преминаването и през джибрата на път към следваща редистилация.
Всичко в името на Аромата Мюлер са все пак!!!!!
Поздрави :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 11:06 
Аватар

Привет TRANSFORMERS. Гледам имало е безсънна нощ и за теб. Така е не се заблуждавам.
С бай Танас минахме вече през този етап на безсънните нощи. Кутията на Пандора - Мюлеровата колона я имам начертана и осмислена на компютъра. Даже технологията на изработката и. Но, не мисля да пиша за нея поради следните причини.

Първо е патентована и струва ми се е сравнително нова технология.

Второ - всякакви описания в този форум може да се използват впоследствие за комерсиални цели.

И трето - Мюлеровата колона почти се обезсмисля нейната изработка без управление с автоматизации. Или шансовете без автоматизации са нищожни.

И ако се гледа внимателно какво се вижда в мюлеровата колона - СМ е грешка няма. С малка повърхност ли е колоната - макар и с друго изпълнение, което не е никак маловажно, но отговора е - да. И спирам до тук...

Нека всеки си има своята истина. Вярно така е. Защо да няма накрая и една обща осъвременена за ракията истина. Повтарям се за пореден път - как така братушките си имат народная колона?
До кога всеки ентусиаст по нашите земи ще трябва да се лута и да се чуди от къде и с какво да започне? Примери колкото щеш...
Поздрави и приятни почивни дни на всички ви! :lab:
П.П. Мюлеровата колона - имам предвид само тази със спиралата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 11:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Браво TRANSFORMERS :klatsch: И ти цяла нощ си чел :gott: Шапка свалям на ентусиастите! Точно разликата в температурата в горния и долния край на спиралата е ключът към кутията на Пандора!
Само да допълня. Тарелките създават известно налягане, нали? А Мюлеровата спирала работи при никакво налягане. Също много полезно за ароматите.
Ако вникнем в процесите и им "угодим", само тогава ще можем да построим ефективен апарат.
Поздрави :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София