Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2013, 21:39 
Аватар

Местожителство: Божурище
Привет,
Дали не сме близо до някакъв добър краен вариант!... Бай Танас, за СМ-а въпроса е решен. От около месец работя по новия дефлегматор и тяло за него с хоризонтален изход за парите. Съответно при добавка на катализатора, хоризонтален, изолиран, със или без дренаж може. Ефекта на допълнителна колона отпада. Днес съм го начертал но не исках да разводнявам темата с публикацията на чертежа. На работния комп е, така че за утре. Онова от препратките беше само като онагледяване на вариант.
За пълнежа от медни цилиндърчета сме умували вчера за безотпадно рязане на Ф6х0,5. Не е никак лесно и формата да се запази. При това за мека медна тръбичка. СПП от мед сякаш е по-лесен вариант за изработка, поне на този етап. На всичко отгоре Ф6х0,5 се продава от 2,05лв за метър до 4,99лв за метър. По тия земи е нещо нормално де... :fies:
За колона неръждавейка с рашиг пълнеж от мед височината за ракиен вариант го виждам да е около 1200mm. Но си иска да се пресметне окончателно. Или още да четем :buch:
Поздрави :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2013, 22:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако се стигне до извод, че медните пръстени са най-добър вариант за ракия, не е задължително да се режат тръбички. Може да се навиват от медни лентички. Или още по-добре елементарен щанцов инструмент и някой с малка ексцентър преса ще начатка за 1 - 2 дена пълнеж за целия форум от листов материал чрез дълбоко изтегляне. Ако не се лъжа, старите кинкалери правеха копчета тик-так даже на ръчни пресички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2013, 09:55 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
atz написа:
Въпроса за контакта на етанола с медта при наличие на кислород касае братушките с техните над 94-95%alc. Затова те работят предимно с неръждавейки. При нашия случай с ракиите не би трябвало да се притесняваме толкова от това взаимодействие. Ето един вариант на отговора...
http://files.school-collection.edu.ru/d ... 2/0071.wmv
Още едно доказателство, че трябва да се прави разлика между системите за ракия и системите за спирт...
Поздрави!

Това са различни неща, тук имаш окисление на етанола от кислород и нажежена медна тел с температура над 200 градуса! Окисляват се спиртните пари отнасяни от кислорода, в тази среда се окислява и медта. В една колона няма кислород, а водоалкохолни пари! Идеята на медта е да свърже меркаптан и др. отровни и лошо миришешти съединения и да ги окисли или обезвреди! Те присъстват без значение дали правиш ракия, спирт, уиски и т.н. Щом имаш изферментирал материал без значение от какво има заплаха от такива съединения, те са продукт от разпада на сяросъдържащи аминокиселини от белтъци и азотни бази от ДНК и РНК, както други подобни! Разположена под мястото на връщаната флегма, тези съединения с медта са нелетливи и се стичат в казана(куба) на колоната!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2013, 13:15 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет alambik,радвам се че отново си сред нас и вземаш отношение по-темите.
Лично аз оценявам много съветите ти защото освен,че си изучавал материята имаш възможност и да практикуваш.
Катализаторите ги поставят хоризонтални,вертикални но всички които съм виждал са след дефлегматора.Важно условие според мен е да са със голяма конт.повърхност този пълнеж за които пишат колегите СПП е със голяма повърхност и може да свърши работа,тръбичка фи/6мм ми се вижда неудачна може би фи/10мм ще е по-добре.
Добре ще е също конструкцията да е лесно разглобяема за лесно обслужване защото ще се налага периодично почистване след използването му.
При катализатори поставени между колоната и кондензатора ще е наложително да се постави дрениращо устройство тъй като от разликите във температурите ще се образува ...как се казваше Дива флегма :)
Ето някои снимка на катализатори;
Прикачени файлове:
catalytic.jpg
Прикачени файлове:
page4-1004-full.jpg

alambik имам въпрос към теб четох,че във промишлените дестилационни инсталации за борба със серните съединения ползват десулфитиращи устройства за десулфитиране във парна фаза като ползват реагенти. Има ли реализация такова устройство във домашните периодични инсталации,интересувам се тъй като изварявам предимно от гроздов материял....Благодаря предварително.
Поздрави :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2013, 14:09 
ССМ

Ползват се когато се изваряват кал, утайки и объркани бели вина, сулфитирани! Трябва да се свърже серният диоксид иначе дестилата се омирисва, няма приложение в домашни условия поради хидролиз на ароматни естери и загуба на аромат. В промишлени условия има по-големи количества и там си заслужава, полученият дестилат после се купажира, всичко е с цел да няма загуби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2013, 22:14 

Местожителство: София
За понижаване концентрациите на SO2 в дестилатите се прилагат методи на обработка на изходните материали или на готовите дестилати.
И при двете групи методи, намалението на S02 се съпътства от значително понижаване качеството на ракиените дестилати.
Същността на метода се състои в преминаване на водно-алкохолните пари от дестилационната колона през контактно устройство, заредено със суспензия от СаО, при което SO2 се утаява като калциев сулфат. Методът се осъществява, като реагентът се загрява в отделен съд и чрез дозиране се подава към контактното устройство.

....
Ако някой има интерес нека даде мейл на лични -ще изпратя целия материал, пък същия нека сам прецени има ли приложение в домашни условия...
Преди време така се говореше и за мацерацията...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2013, 12:04 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Благодаря за отговорите и на двама ви.
Отнесох въпросът към alambik защото има практически опит а е бил и във Кухнята :)
Инък учебника на проф.Марин Маринов го препрочитам като имам време и винаги ми доставя удоволствие както първият път.
Поздрави :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2013, 23:31 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Както си рових из нета и....Всичко което сме си писали и мечтали
като автоматика, управление, подгряване и др.
http://www.ebay.com/itm/DE170-AUTOMATIC ... 0935065194

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2013, 23:43 

Гого от Асеновград има нещо подобно,напълно автоматизирано..преди доста време беше качил ама къде??

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2013, 12:00 
Аватар

Видяхте ли това http://destylaty.pl/DE170_A_ST_04_glowica_5.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2013, 13:00 
Аватар

Няколко страници по-напред в темата.
atz написа:
И това май е от този производител.
http://www.ebay.com/itm/DE170-AUTOMATIC ... 35c4cd726a

Не знам какво става с Гого от Асеновград, за който писа ilu6a. Има писано и в други форуми за неговата система. За LM автоматизацията е лесна. Това беше и една от причините да работя с автоматизирана система СМ. Предизвикателството. Термичния клапан за парите при СМ си е просто друга материя. При братята е пълно с концепции за автоматизирани LM, много, много по прости и достъпни. Друг въпрос е колко си струва да се автоматизира LM за ракия. За спирт да, като го зациклят на 93-95%alc. та процеса им до 48часа.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2013, 19:41 
Аватар

MONI BARONA написа:
...Всичко което сме си писали и мечтали
като автоматика, управление...

Хубаво, ама близо $3000. Много по-евтино може да стане, особено при LM. Примерно, ако си имаш аламбик или колона за ракия да си обелиш материала. И после, ако искаш спирт - на автоматизиран LM. Сигурно не малко колеги дестилират спирт. А може и за ракия да се доразвие. Май е време да се отвори една тема за автоматизации. Мисля, че има колеги, които могат да помогнат на мераклиите да автоматизират на достъпни цени, на който не му е интересно, да не чете.
Това ли е на Гого? http://forum.gogobg.net/viewtopic.php?f=3&t=88#p335

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2013, 20:30 

бай Танас написа:
Това ли е на Гого?

да

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2013, 10:27 
Аватар

Мдааа... За да се отвори тема за автоматизациите първо трябва да има желаещи да работят в тази област. После следва да има нещо що годе унифицирано отвън на тези автоматизации, това което ще се управлява отвън - системата на дестилатора. После трябва да се изчистят критериите, на които да отговаря автоматизацията - свързано е с хардуера отвън и алгоритмите на процеса с неговите вариации, клонове и т.н. Има различни начини и подходи да се изпълни една автоматизация и да се стигне до крайния резултат.
Ако в крайна сметка се започне, приключенията тепърва прадстоят. :?

Долу на картинките е основното дърво на софта при мен. Ако се вгледа някой внимателно ще открие неща за които съм писал и други, които не съм споменавал до сега. Алгоритмите съм си ги мислил аз, след много, много четене в материята за СМ. Но е за недолюбвания СМ... За ракия и спирт няма проблем, за главите и опашките също...
Поздрави! :lab:

P.S. Вероятно нещата ще си останат както и до сега. Всеки да се оправя сам, както меже. И който може да си позволи 3000$ мечтите ще му станат реалност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2013, 11:54 
ССМ

Материята е сложна за мен. При нас идват програмисти и си задават уравненията на всеки един ПИД регулатор как да работи, задава се и време на изчакване, след колко секунди и с каква стъпка да промени вентила, така че да догони заданието. Няма значение, каква е колоната има значение режима на регулатора и настройката му! При автоматизация на колона с пълнеж се оказа от значение и вида на използваният вентил - сферичен или бътерфлай! Два дни си играеха да вкарат логиката на вентила!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 20  Следваща

Часова зона: Европа/София