Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 21:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 22:55 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Горните 3-и поста на уважаваните от мен съфорумници са есенцията до която сме стигнали мисля.
Тя нашата стана:кокошката или яйцето! ......А истината е някъде там,както каза един от горните съфорумници :respekt: -всеки си решава сам!!!
Въпросите имат и практическа страна,всеки ги решава от собствената камбанария(апарат). :)
П.П.:Колкото и да четем без практика няма да се научим. :warn: Да не говорим че входящите продукти са най-различни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 23:13 
Аватар

Местожителство: Божурище
С риска да се повтарям... Има ли обогатяване, независимо с какво, с рактификация или дефлегмация има загуба на аромати. Друг въпрас е, че за да се изкарат приятните аромати трябва да се създадат условия за тях чрез коефициентите им на ректификация.
Бай Танасе, искаш ли да ти пратя ароматни води? Кайсиеви имам, последните гроздови не събирах. Ако всичко е наред утре или в неделя, мога да ти събера и гроздови... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2014, 00:34 
Аватар

Местожителство: Пловдив
О-о! Трогнат съм! Ама няма смисъл да се набутваш за стафиди (като при предната варка за сушени кайсии). Просто не си падам по ошаффффф :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2014, 04:04 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Бай Танасе,ама и ти си един шегаджия...ошаффф :megagrin: какво да сложи човека за проба на този етап от годината :) като няма риба и рака е риба!! Идва пролет ще имаме възможност отново да изваряваме,кой каквото има и намери.
Аз много се радвам,че Форумът ни е шарен и всеки си разработва неговата концепция а не всички да се юрнат да правят едно и също.
Лично аз съм склонен на компромиси от към тези пусти аромати но пък си държа за чист дестилат,затова си съчетавам по мой начин дефлегмация и ректификация.
Няма да е зле да се замислим ако държим много на ароматите и за подгряването на казана,директно или индиректно мисля,че има какво да види със същите.
Поздрави на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2014, 09:32 
Аватар

Колега TRANSFORMERS, направи си сериозен анализ на компромисите при положение че ползваш ректификация. ;)
За мен следваща стъпка относно ароматите е монтирането на бъркалка и зареждане с по-гъсти материали.
Ще пробвам днес и утре работа с поддържане на зададена температурна разлика между двата края на колоната и мисля да съм готов за лачена автоматзирана концепция.
За следващия сезон ще трябва да се работи с нея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2014, 09:37 
Аватар

Колкото, толкова. Работи системата и на поддържане на зададена пастоянна температурна разлика на колоната. Главите на % константа, после обръщане на режима на температурната разлика... до опашната фракция. Разход на вода за процеса под 10 литра на литър продукт, заедно с главите и опашките. Изкарах продукт със средено 67%.
Поздрави! :thumbs1:
П.П. Вижда се как при промяна на температурата само с 0,1*С се променя флегмовото число. От температурната разлика зависи колко ще се отива към аламбик и колко към ректификация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2014, 19:25 
Аватар

Пуснах днес един никакъв материал. Пак никакъв. :datz: Но донякъде така е и по-добре. На хубавото бързо се свиква и е лесно. ;) При предишната дестилация след глави на % константа изкарах до патоките на 3,0*С разлика в колоната.
Днес карах на 4,0*С. Аромати в изобилие. Може онези, които препоръчваха 5,0*С да се окажат прави... Мога и да променям по време на процеса.
Ще спретна някакво файлче със снимков материал. Много снимки направих...
А и за първи път направих опит при патоките да регулирам водата ръчно. Ей така за проба. Положението е отчайващо. Въпреки, че мога да местя дросела със стъпка 1/48 от оборота...
При патоките отворих за кратко връщането в казана. Ребойлера... Освен че я усещам някакси по-кисела фракцията от течащата в момента от кондензера, друга разлика не намирам. Относно ароматите имам предвид. Не премерих процентната разлика... Не се сетих.
Поздрави и весели празници... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2015, 00:28 
Аватар

Прах и паяжини по темата... Като чета от преди година, доста неща съм променил...
Прекарах поредна доза, 32 литра, джанкова на преварка. Глави на заковано флегмово и ниска мощност. Средна фракция, пак на същото константно флегмово около 0,2. Производителност при средна фракция между 4,2 и 3,2 литра на час. Накрая на процент константа на дестилата, на 42%alc, аромата беше добър. Съвсем накрая, вода без аромат... Системата ми работи перфектно. Безпроблемно преминаването от работещия в момента към който и да е друг режим.
За мен остава единствено да следя нещата по органолептика и да променям режим, когато се наложи по време на процеса. Така... Целта в крайна сметка е, каквото и да се зареди, да се извлече максимално възможното и качествено като за съответния дестилат.

П.П. Едно уточнение... Джанковата е от измислен някакъв дестилатор, от есента. Не са и отделени ЕАФ а само опашките. Ремонтирам я на порции... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2015, 14:43 
Аватар

Цитат:
Прах и паяжини по темата... Като чета от преди година, доста неща съм променил...

Здравей atz,
Отново сезонът е ракиджийски. Навярно още неща си променил.
Няма ли да споделиш, че да опитаме да приложим и ние челен опит. Казваш, че системата ти работи перфектно.
Ако не те затруднявам, би ли споделил по-подробно, каква е колоната ти в момента, как точно процедираш и до какви заключения стигна? Беше обещал в по-предния си пост и снимков материал pls.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2015, 21:21 
Аватар

Зочнах кратка реч но... За да не се стигне до поредното заклеймяване, още по-кратко. Последните по-съществени промени.
viewtopic.php?f=7&t=3361&p=51918#p51918
viewtopic.php?p=54352#p54352
Ако изключа един дребен технически проблем, заради който си попарих ръката с вряла вода, наистина всичко работи перфектно. И за попарването писах някъде. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2015, 23:14 
Аватар

Eeeee, ама ти хептен кратичко бе atz. Аз нищо не разбрах....но все пак ти благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 19:44 
Аватар

Местожителство: София
Колеги, да се похваля.
И Аз вече знам "как се работи с реКтификационна колона".

Моля админите да редактират заглавието.

Бях на съботно-неделно училище. Благодаря на Марио. Позволи ми да пипам вентила за водата в дефа, газта... Лично пуснах патоки на 70 градуса. Голем кеф. :megagrin: Ма са си патоки...
Изкарахме доволно, според мен. Марио беше притеснен, защото беше объркал мерките и теглилките при правенето на виното за ракия, но си взехме доволно. От 20 кг. или по-малко захар, събрахме (изхвърлихме) 0,5-0,7л. на 92+ гр., 13 литра на 70, по-скоро72 гр. (не сме ги хвърляли) и около 4 л. патоки на не знам какви градуси. НО, толкова бистри патоки аз до сега не бях виждал. Честно. А и миризмата бих казал НЕ е на патоки. Е, когато разредиш и го миришеш се усеща. То няма как. На вкус патоките не съм опитвал, щото бях шофЕр в неделния ден. Но Марио ги е изкарал и патоките в колонен режим. Т.е с рефлукс. Аз ако бях останал, щях да пробвам да спра съвсем водата в охл. глава и да видим тогава. Неминуемо ще има масла. Няма как.
Та, доволен съм като "розово прасе", дет вика един колега...

Следващата ми мечта - да разбъзикам дестилатора от последната снимка...

:respekt: , Марио! А инсталацията е СМАРТ, ма много... И поздрави на семейството. На Бай Христо господ здраве и живот да дава. На майка ти - скорошно оздравяване. Съжалявам, че не се запознахме с нея. Но винаги има възможност за корекция. Поне в този живот.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 19:59 

Местожителство: София
Подлеци сте вие с Марио...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2015, 21:29 
Аватар

Е браво колега lhristov! Браво! Ма те много лесни тия работи, само два крана и бързо се научава.
Радвам се че има още един съмишленик за колонните дестилатори! :respekt:
Ааа тя идеята за неделно училище не е отскоро ама нейсе... ;)

П.П. Виждам Марио вече е с наблюдателното стъкло, за флегмовото нищо не казахте!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2015, 18:17 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Искам да благодаря на Лъчо и жена му че ми бяха на гости и ми помогнахи много и двамата ! Лъчо със зареждането и с дестилацията , жена му Боби с подготовката на обяда ! И ако аз бях нещо като учител през първите пет минути , то ученикът схвана много бързо това , което може да се прави с моята колона и след това се справяше сам! Пожелавам всекиму такива ученици и такива гости! Баща ми е много въодушевен и каза че иска да дойдат отново! :) Живот и здраве напролет ще се видим отново на следващата дестилация!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 295 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Следваща

Часова зона: Европа/София