Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2010, 13:21 

Намерих всъщност какво съм чел...

Коментар от СайтАдмин:
"""Става и с хлебна, не качвай захарността над 16-17%. Иначе дава повече фира и образува повече метанол и други алкохоли."""

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2010, 13:47 

Местожителство: София
Не знам какво е имал предвид...може би нещо свързано с костилкови плодове???
с по-ниско съд. на алкохол в джибрите...не се екстрахират разни л...на от костилките???а с такава захарност алкохолното съд. на джибрата няма да превиши 6-7%алк.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2010, 21:30 

Аз съм нов в форума. Наздраве на всички.За ментето ще кажа доктора е прав за някои работи но това е пропаганда на Бойко Борисов както увеличиха цигарите така искат и да ни откажат да варим ракия.
ФИРМА ГРАДУС ИМА РАДОСТ !!! :2thumbs: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2010, 22:19 

нещо ново http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=653793

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2010, 07:05 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
В тая статия няма нищо против домашната ракия или против ракия произведена в малки количества в класически съоръжения.Тук на кратко се описват добри практики и вечния спор клони към доброто производство независимо къде е.
Цитат:
Сред технолозите често се спори дали дестилатите от колона са по-добри от изварените в красивите като форма класически медни казани, каквито все още се използват за изваряване на винено бренди във Франция или на уиски в Шотландия. Някои са категорични, че казанджийската ракия, ако е направена внимателно и от качествен материал, е по-вкусна.

Няма как да се каже да живее ментето а по скоро долу ментето а домашната си я пиеме!
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 13:19 

Местожителство: Пловдив
Все пак проф. Ташков е професионалист, не някакъв обикновен любител на чашката :) .
Пия само домашна гроздова/мускатова/, мое производство/в краен случай взимам назаем от един приятел/. Тази година съм я подкарал на има няма 20-я ден. Груба е, но няма главобол, няма дявол. Ето някои от моите простички правила.
1. Хубав материал носи до 30% захар Разтварям 1/3.7-4.0 захар/вода. Културни дрожди не ползвам. Лимонтузу 1 гр. на кг. захар
2. Варя непосредствено след падане на джибрите, дори и рефрактометъра да показва 2-3% захарност.
3. Варя в големи/500-700 л./казани с ректификация. От казан като на снимката в "Труд" не бих и близнал.
4. Разреждам ракията на 3 пъти с изворна вода до 42-45 алк. гр.
5. Задължително 40 дни в дъбово буре, останалата в бидона ежедневно аерирам ръчно 30-40 дни. След бурето в стъклени дамаджани. Преди консумация може и в бидони от минерална вода.

Айде наздраве момчета и да ме прощава проф. Ташков, че винпромското менте с фалшив бандерол и по добро от хубата отлежапа гроздова ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 19:58 

От къде ги намираш тези 500-700 литрови казани?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 20:36 
Администратор
Аватар

Изцепката на Ташков е илюстрирана най-добре в следния цитат:

Владислав Ташков написа:
Аз не пия, но изследвам алкохолите и наблюдението ми е, че дори и най-скапаната винпромска ракия е по-качествена от най-изпипаната домашна ракия.

Човекът е химик и толкова. Той гледа на ракията като на смес от вещества и хич и не може да проумее, че някой, който не е закоравял пияница, ще примижава от удоволствие, отпивайки от "вредната" микстура. Бохемът ще се радва на вкусовото усещане, а аналитикът ще тича до хроматографа. Това са две абсолютно несъвместими житейски позиции. Не казвам, че обективният анализ е без значение, но е дълбоко погрешна позицията, че нивото на метанола, етилацетата и т.н. определят обективно качеството на ракията. Има си допустими норми за съпътстващите вещества - ако са спазени, въпросът е приключен. Точка. Самоцелното вманиачване в прекомерното пречистване на дестилата води до плачевно куха и плоска ракия. Всъщност ракия ли правим или фармацевтичен продукт?

Статията добре се вмества в услужливата кампания в подкрепа на индустриалното и злепоставянето на домашното производство. Ташков вероятно е откровен, със сигурност е добър химик, но да ме извинява - фундаментално не разбира какво е ракия... Както вече споменах - добрата ракия е изкуство, но някои цял живот не могат да го проумеят...

И доколкото главният консуматор на ракия са бохемите, а не хроматографите, нека тези, които вместо да дегустират, размахват листинги, не ни поучават какво е добро за нас :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2010, 22:01 

АЛЕЛУЯ!!!!!!!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2010, 10:06 

Местожителство: Пловдив
В с. Марково, единия е 500, другия и той е 500/по документи/ л., и двата с ректификационни колони. Съответно 45 и 55 лв.
От две години варя там и съм много доволен
Нали знаеш, марково уиски от с. Марково :). А иначе ако драснеш една клечка, селото ще хвръкне във въздуха :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2010, 20:55 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Ташков,ташков......ЛЪЖЕЦ,това си ти,1 % сода на 100л.ела да те почерпя с това....що те слушах :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София