Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 14:31

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 927 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 62  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2013, 08:06 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Дай Боже Шуми да спечели това надбягване със смъртта,рано му е още!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2013, 10:44 
Аватар

Местожителство: Враца
Цитат:
Българската средновековна ракия се наричала "празноглавица":Изображение

Коренът на "ракия" не е арабски, съдържа се в старобългарската дума "ракка", означавала "празноглав, смахнат"...
Преди малко повече от две години при археологически разкопки на хълма Трапезица бе открит чиреп с надраскан върху него надпис "Аз пих на празника ракиня".

Струва ми се крайно важно, че откриването на надписа от Трапезица трябва най-сетне да сложи край на безумните арабско-турски потни и плодови етимологически обяснения.

Находката на част от дестилационен съд от Плиска (Ст. Станчев, Ст. Иванов, 1958) остава и досега единствена за времето на Първото българско царство, при това нейните характеристики я определят по-скоро като внос, без съмнение от земите, населени по това време с араби. В същото време находките на такива съдове, датирани след края на ХII в., нараства неудържимо и те са вече най-малко 12.

Ще трябва да се отбележи и друга особеност на тези находки. Повечето от дестилационните съдове от времето на Второто българско царство са с обичаен за времето си изглед, те вече никак не притежават свойствата на особени или необичайни съдове. Изглежда, че всички те са местно производство, даже някои са наистина безлични, като всекидневната кухненска керамика, например.

Загубата на изключителност в характеристиките на тоя тип керамични съдове, според законите на археологическото изследване, означават само едно - съдовете за дестилация се масовизират, особено след края на ХII в., когато чрез местно производство се задоволява една очевидно нараснала потребност.

Обичайният изглед на дестилационните съдове във времето на Второто българско царство, добавен към главоломно увеличаващият се брой находки (за 6 години броят им бе увеличен двойно), ще ни задължи да направим и друг извод, още повече, че съдовете са сравнително малки, до 26, 7 см височина, и включването им в масово занаятчийско производство на дестилати изглежда изключена.

По всичко личи, че откритите досега по българските земи съдове за дестилация от края на ХII в. до края на ХIV в. са предназначени за домашна употреба.

Изразено според средновековните балкански мерки за вместимост, тия съдове ще трябва да са събирали точно 8 котили (= 2, 176 л).

Вярно, не разполагаме с обилни данни за употребата на античната котила в Същинското и в Късното Средновековие на Балканите, но изглежда това е вън от съмнение (Ив. Петрински, Ив. Чокоев, 2009), доколкото едни малки съдчета за оцет от п-в Столец (Стария Созопол), открити напълно запазени, се оказаха с вместимост точно 1 котила.

Малките чашки са най-общо два типа - едните приземисти, като съвременните чашки за кафе, а другите - разлати, на столчета, наподобяващи днешните чаши за ракия, но с по-ниски стени. Изглежда чашите на столчета, като тези от Националния исторически музей-София, са точно обичайните чаши за "ракиня", още повече, че върху част от стената на една такава чаша е нанесен и надписът от Трапезица.

Един рядък съд от времето на Второто българско царство ще предположим като използван за съхраняване и поднасяне на ракия - бъклицата. Глинените бъклици се срещат и през IХ-ХI в., и по-сетне до ХIV в.

Този процес протича само при загряване на съда, което обяснява следите от опушване по някои от дъната на съдовете.

Съдове с неголяма вместимост - 2-3 литра, се ползват масово във всекидневието на българските средновековни домове, това е ясно от десетките хиляди археологически находки по българските земи. По всичко личи, че именно през ХIII-ХIV в. добиването на "ракиня" от вино в домашни условия изглежда добива повсеместност.

Понеже доброто вино, като българското през ХIII-ХIV в., не е евтино, ще трябва да предположим и висока цена на дребно на "ракинята", което ще ни послужи все пак, за да допуснем съвсем не честа употреба, обичайно. Както се вижда и от надписа от Трапезица, "ракиня" се пие на празник.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2014, 22:48 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
http://www.livenews.bg/kurioz-srybskiqt ... 53391.html
Ех какви държавници имат съседите!!!
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 11:08 

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2908105

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 16:29 
Аватар

http://www.segabg.com/article.php?id=681737
Те ви сега саке! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 17:13 
Аватар

Местожителство: София
По - некомпетентна статия от тази на труд не бях чел.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 17:52 

Orel написа:
По - некомпетентна статия от тази на труд не бях чел.

А "джентълмените" на снимката са без коментар!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 19:28 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Дали е истина,и колко??? http://www.youtube.com/watch?v=6AJ-OoWiz-c
и както казва един приятел живеещ от доста години в америката:монсанто ще завладее света.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2014, 23:56 
Аватар

Местожителство: Пловдив
"Кукловодите" вярват, че всъщност се намират от "добрата страна". Убедени са, че хората не са в състояние да решават сами и винаги трябва да бъдат "водени" от "елита" към който те се числят.
Част от интервю:
"Който търси, намира! Но повечето хора не искат изобщо да търсят. Ето затова ние не ги различаваме от животните, защото те също нищо не търсят. Ясно? Този, който не използва ума си и не се бори за свободата си, не усеща липсата и. На човечеството трябва да се гледа като на стадо и отношението към него да е като към стадо. А какво се прави с добитъка? Маркира се! Затова хората в бъдеще ще носят подкожен чип".
Земният живот е, и си остава игра, дори понякога да изглежда много, много жестока. Всички ние сме направили така, че Земята да изглежда по начина, по който изглежда. За себе си аз лично съм решил да участвам в още едно полувреме и да не си крия главата в пясъка.
Вие какво решавате?
Ян ван Хелсинг

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 00:12 
Аватар

Момчета вземете се в ръце!
Какви кукловоди, какво лекарство за рак- сода за хляб и на края руснаците ще спасят света!!!
По-добре гледайте "Пълна лудница"!
Не прекалявайте с производството си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 01:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Orel, даже не догледах клипа, на онзи италианския доктор и аз не му вярвам. Но ако не вярваш на Хелсинг, има хора, които платиха с живота си, за да ни кажат истината. Българи! Академик Никола Николов, Здравко Даскалов...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 08:45 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Orel написа:
Момчета вземете се в ръце!
Какви кукловоди, какво лекарство за рак- сода за хляб и на края руснаците ще спасят света!!!
По-добре гледайте "Пълна лудница"!
Не прекалявайте с производството си.

Тук нещата се свеждат не да ли вярваш или не,а да искаш и да можеш да откриеш своята истина.
Аз поне съм от поколението което не вярва на това което гледа,слуша и чете дори и на 50%,обикновено важното не се казва, а се подразбира между редовете.
Този линк е само един от малкото които те карат да помислиш и да се съмняваш.
П.П.Книгите на Никола Николов съм ги чел всички ,но на Хелсинг само за тайните общества, бай Танасе,ще си поправям грешката! :D Хубав ден от мен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 15:10 
Аватар

бай Танас написа:
Orel, даже не догледах клипа, на онзи италианския доктор и аз не му вярвам. Но ако не вярваш на Хелсинг, има хора, които платиха с живота си, за да ни кажат истината. Българи! Академик Никола Николов, Здравко Даскалов...

Стана ми интересно, че е намесен и италиански доктор та поразпитах чичо Гоше за него.

Оказа се, че е бил доктор до 2003 година. Тогава са го наказали по всички параграфи и дори са го съдили точно заради содата. Дори е призната вината му за един смъртен случай.

Ако някой не го мързи да си превежда - http://it.wikipedia.org/wiki/Il_cancro_%C3%A8_un_fungo

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 15:20 

аха нещо като Юл Браун...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2014, 15:43 
Аватар

Ми по-лошо. Убива хора правейки си експерименти. Подиграва се с надеждите на хората.

Този човек му е платил 20000 евро и в крайна сметка сина му е починал от инжектиране на бикарбонат в артерията. http://www.youtube.com/watch?v=SSgr9SQ9f4M

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 927 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 62  Следваща

Часова зона: Европа/София