Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 15:47 
Аватар

Снощи един колега донесе да пробваме от неговото червено вино.Беше много зле(едно сладко сигурно с остатъчна захар над 10 и с доста странен мирис на чорапи или нещо такова).Направо ми прилоша като ми каза как го правят с баща му.Затварят гроздовата мъст в пластмасов бидон без сулфитиране,дрожди и т.н.Никакво бъркане,обръщане на шапката или затискане,ей така си стои докато не го изпит,няма махане от майката,тиха ферментация,направо да се чудиш! :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 16:05 

Местожителство: София
e какво и е странното...2/3 от населението така го прави...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 17:02 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Стара българска рецепта :lol: Миналата година си мерих виното с това на една мадама, която държала мъстта 40 дни с джибрите. Имаше вкус и дъх на старо домашно вино, и неизмито буре. И какво стана? Всички на масата харесаха нейното повече от моето. Било по-плътно. Направо побеснях. Като онзи виц за на мама манджите.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:05 
Аватар

Лилави зъби, лилав език, изтръпнала уста, търняща глава - <Тееежко вино ехее>. Така е, това се харесва повече. :nixweiss: Сигурно с олово още по-тежко, още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:06 
Аватар

biohazard написа:
.Затварят гроздовата мъст в пластмасов бидон без сулфитиране,дрожди и т.н.Никакво бъркане,обръщане на шапката или затискане,ей така си стои докато не го изпит,няма махане от майката,тиха ферментация,направо да се чудиш! :shock:

Нещо си се объркал! Гроздова мъст: Това е само сокът на гроздовото зърно, отделен от ципата, семките и пулпата.Гроздовата мъст няма шапки и майки и описаната технология от теб ми прилича на лансираната от много познавачи тук така ,че не се чуди на миризмата от чорапи..свикват хората!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:30 
Аватар

biohazard написа:
Снощи един колега донесе да пробваме от неговото червено вино.Беше много зле(едно сладко сигурно с остатъчна захар над 10 и с доста странен мирис на чорапи или нещо такова).Направо ми прилоша като ми каза как го правят с баща му.Затварят гроздовата мъст в пластмасов бидон без сулфитиране,дрожди и т.н.Никакво бъркане,обръщане на шапката или затискане,ей така си стои докато не го изпит,няма махане от майката,тиха ферментация,направо да се чудиш! :shock:

Що се чудиш колега,у ваше село как го правят виното хората?Щото у наше го правят така пък и аз така го правя,така са ме учили.Аз пък се чудех какво е това сулфитиране,дрожди и другите там магартии като открих форума.Сега вече знам ама пак така си правя виното и смятам така да науча и сина който чакам.Само да сме живи и здрави ако е рекъл Господ.
Наздраве. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:42 
Аватар

Няма по-унизителна технология от това да извадиш виното от майката преди края на ферментацията ,да го сложиш в бидона,да го наръсиш с някакви 'дрожди' от ЮАР и да му забиеш маркуча 'катетъра' ,който пък е изцяло ненужен щом има ферментация и налягането в съда е винаги над атмосферното ..щяло да дръпне въздух ..хах!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:52 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Виноградец написа:
Няма по-унизителна технология от това да извадиш виното от майката преди края на ферментацията ,да го наръсиш с някакви 'дрожди' от ЮАР и да му забиеш маркуча 'катетъра' ,който пък е изцяло ненужен щом има ферментация и налягането в съда е винаги над атмосферното ..щяло да дръпне въздух ..хах!

Колега уважавам твоето мнение за направата на вино но:НЕ ГО НАЛАГАЙ непременно като правилно и единствено правилно мнение на другите. Все пак и ние имаме свое мнение за този процес.
Пс. Та нали за това сме се събрали тука в този форум. след всичките дискусии, да си кажем едно наздраве най накрая. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:54 
Администратор
Аватар

Май пак дойде време да се обадя...

Виноградец, надявам се киселото ти настроение да не идва от виното ти, но каквато и да е причината, за предпочитане е, да пишеш тук на ведра глава. Не е необходимо, да провокираш по-чувствителните форумци с агресивен негативизъм. Ако се напрегнеш, сигурно ще намериш начин да се изразяваш, без непременно да засягаш опонентите си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:56 
Аватар

Виноградец написа:
biohazard написа:
.Затварят гроздовата мъст в пластмасов бидон без сулфитиране,дрожди и т.н.Никакво бъркане,обръщане на шапката или затискане,ей така си стои докато не го изпит,няма махане от майката,тиха ферментация,направо да се чудиш! :shock:

Нещо си се объркал! Гроздова мъст: Това е само сокът на гроздовото зърно, отделен от ципата, семките и пулпата.Гроздовата мъст няма шапки и майки и описаната технология от теб ми прилича на лансираната от много познавачи тук така ,че не се чуди на миризмата от чорапи..свикват хората!

Обърках се,да,имам пред вид джибрата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 18:57 
Аватар

Цитат:
... аз така го правя,така са ме учили.Аз пък се чудех какво е това сулфитиране,дрожди и другите там магартии като открих форума.Сега вече знам ама пак така си правя виното и смятам така да науча и сина който чакам...

Колега би ли описъл накратко как точно правиш вино?
Виноградец, мисля че знаеш и ползваш серниста киселина, или? А ''катетъра'' не е заради въздуха, а за да не влязат да пийват винце винарки които преди това са хапвали кисело зеле, попийвали оцетец и ходили до тоалетнааа...в тоалетната.

П.П. Монка, кефиш :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 19:01 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Колега Виноградец,този форум ни е събрал с единствената цел да направим напитките си по добри от времето на баба и дядо,за което мисля ,аз съм го направил.С твоето мнение ти се подиграваш над моя и на много колеги труд,за което мисля,че ти откровенно нямаш работа в този форум.Тези методи на работа(твоите)са меко казано праисторически и виното по никакъв начин не може да бъде напитка,която да даде качествата нужни за едно добро вино. П.с Админа ме е изпреварил

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 19:29 
Аватар

Местожителство: Варна
biohazard написа:

Така разбрах,че го правят в Монтана...пият го докато стане кисело,после на ракия.В моя край североизточна България поне махат чепките и люспите,ама буретата са от времето на дядо ми...сортовете американ,отел и т.н.,разреждане с лимунатка.
Като цяло ниска винена култура!!!
И аз смятах да се уча от баща ми,но като ми спря ферментацията миналата година,започнах да се уча от форума и нещата се случват много по-добре.
Тази година ще си мерим вината,макар,че съм сигурен,че ще си предпочитат тяхното с лимунатката.... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 19:56 
Аватар

biohazard написа:

Колега, никой не ти е виновен, че не знаеш как се пие истинско вино:

Сипваш около две трети вино в чашата, останалата една трета допълваш с лимонада. Ако пак се опъва и влиза трудно - увеличаваш лимонадата. Може и с други видове безлкохолно тип гаражно производство да опиташ. В краен случай караш по ред на номерата всичко от менюто на кока кола и пепси. То това е цяла наука, започваща още от брането на гроздето, та ще видиш зор докато я изучиш правейки различни комбинации.

За оптимален резултат, на българския пазар вече има лимонада за вино, не някаква си там проста обикновена лимонада...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2012, 20:18 

Местожителство: EU
Илиян Илиев™ написа:

Колега, никой не ти е виновен, че не знаеш как се пие истинско вино:

Сипваш около две трети вино в чашата, останалата една трета допълваш с лимонада. Ако пак се опъва и влиза трудно - увеличаваш лимонадата. Може и с други видове безлкохолно тип гаражно производство да опиташ. В краен случай караш по ред на номерата всичко от менюто на кока кола и пепси. То това е цяла наука, започваща още от брането на гроздето, та ще видиш зор докато я изучиш правейки различни комбинации.

За оптимален резултат, на българския пазар вече има лимонада за вино, не някаква си там проста обикновена лимонада...

Според мен трябва да се криминализира разреждането с лимонада, по същност на закона за хулиганство и обществени анти прояви по член 49. от закона за обществения ред.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София