Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 10:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Фев 2013, 20:08 
Аватар

Местожителство: Пловдив
...или ще дойде ли някога краят на ментетата? Варим си ракия, за да не пием менте, готвим си /доколкото можем/ за да не ядем боклуци. И все пак живеем в царството на ментетата. Често ни се случва нещо да се счупи малко след гаранцията, нали? Или още преди да сме го изплатили. Ако погледнем философски, по-малко ще се ядосваме. "Счупването" е програмирано! Който не вярва, да види видеото. Близо 1 час е.
http://vbox7.com/play:77573f83f4

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 11:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Бай Танасе, тоя пример с принтера е пределно ясен. Както и с крушките - на село в избата на баба ми има една крушка която не е сменяна 40 г. и все още свети !
Първите мастиленоструйни принтери струваха около 200-300$ , мастилниците им бяха два вида - с вградена печатаща глава и с пълнители.
При първия случай се сменяше цялата глава (HP) , при втория - само патрончета (Canon)
Още тогава пълнехме празните касети на HP с мастило, капехме мастило в патрончетата на Канон и т.н.
Впоследствие се появиха нови модели, които след напълване на касетата не печатаха - научихме се да я обезвъздушаваме.
Следващите принтери обаче бяха още по-гадни - в самата касета има система за прегаряне на дюзите когато останат без мастило (защото ти ще разбереш че няма мастило след като тя се опита да печата на сухо) и последващо пълнене е безмислено.
Така до днес когато цените им са по-ниски от стойността на главите с мастило, които са вътре в тях !
Защо е така ? Ами защото са сметнали че след покупката на такъв принтер ти скоро ще си купиш поне една две глави скъпи.

Лазерните принтери някога бяха нещо безбожно скъпо, сега са под 150лв. за под 250 има цветни лазерни.
Отначало касетите им бяха без никакви защити - пълнехме ги с тонер многократно, докато се скапе барабана, след това и него сменяхме и пак пълнене !
Изхитриха се да ги правят механично недостъпни за пълнене - решихме този проблем.
Започнаха да им слагат чипове с брояч на копията - китайците започнаха да бълват чипове , после се появиха и фирмуери с които да се спре проверката за чип в касетата ...
И всичко - пак цената пада, но се търси начин ползувателят да бъде накаран да плати по друг начин.

С колите не е ли същото ?
Точно след 2 г. започват да се сменят основни скъпи възли, гаранцията вече е изтекла и палащаш като поп.

Лошото е че и ние вече се променихме - нима някой ще си спре климатика лятос и ще спи по гащи облян в пот ?
Нима ще отиде на работа с велосипед или пеша или с метро или с автобус ?
Нима ще се къпе с по-студена вода зимата, вместо с по-топла ?

В момента в България има драстично по-малко хора отколкото през 80-те и 90-те г.
Но няма едно местенце за паркиране, даже и за спиране. Защо ? По-малко сме , а колите ни са повече ?
Нима тогава не ходеха хората на работа ? Не пътуваха из страната ?
Манталитетът ни се промени - станахме консуматори ! Парите не ни стигат да си платим тока, но иначе вземаме нови вещи на лизинг, коли тунинговаме, а нямаме пари за застраховката и винетката, че и за гориво и гуми.
Не е срамно да се ходи пеш, нито е срамно да се кара велосипед. Само че нашего брата разсъждава на принципа - Комшията щом може с кола, аз да не съм по-прост да карам колело !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 11:52 

Местожителство: Варна
:2thumbs: -Горчивата истина...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 11:53 

Местожителство: София
много ви гони световната конспирация вас...за мен отговора е лесен...егати и боклуците взеха да се правят...и свястно няма откъде да вземеш...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 12:55 
Аватар

Който произвежда свястно и качествено, фалира - това как се казва? А потребителят е принуден да стане консуматор...
Произвежда се повече боклук, отколкото сметищата могат да поемат. Едно време се търсеше качество. Сега те баламосват със съотношение цена/качество, за тия пари - толкова...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 13:13 
Аватар

Нормално, всичко с по-добро качестово е свързано с повече овеществен труд, и следователно по-скъпо. Дори и в развойната дейност се търси намаляване на персонал и наемане по-евтин, нискоквалифициран. Важното е да се произвежда едросерийно, автоматизирано и с по-малко качество. А това, че доходите ни са други и не позволят на две години да сменяме колите, домакински уреди, още по-често облекла и обувки, е друга бира...
Омагьосаният кръг е около намаляването на работната ръка, по-пълна автоматизация, по-евтиното, некачествено и по-голям обем производство от една страна, и по-високата безработица, по-ниските доходи и падащото потребление от друга. Има навярно равновесно положение, но е въпрос на математика, а по-лесният вариант е стимулиране на застаряване и намаляване на населението... Лошото е, че в природата празно няма и всяко местенце се запълва, но с какво.... :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 13:40 
Аватар

Местожителство: Божурище
Много, много обширна тема постави бай Танас. И за да не пиша много защото времето ми е малко, само с няколко думи.
Всичко произведено преди 1996-97 е с много по-добри показатели от тези в момента. И колкото е по-ново е все по-голям ментак. Навсякъде, абсолютно във всичко.
За мен отговора е, че преди години критерий за даден производител беше качеството и издръжливостта на продукцията му. А сега основен критерий за оценка на същите тези производители са печалбите и борсовите им индекси. Резултата е все повече ментаците.
ilu6a споменава за световната конспирация. Това са плодовете й. Банки, пари, кухи пари... спирам.
Поздрави! :lab:
П.П. Бай Танас, не го разбирате това от картинката с кондензаторите. :megagrin: Направили са ги така, та като гърмят да не правят поразии наоколо! :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 17:25 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Ментета има навсякъде,някъде повече,някъде по малко....въпроса е не защо се произвеждат,а защо се купуват...и можеш ли да го върнеш продукта,в случай,че не ти хареса.Пример(зад океана)купувам телевизор и имам 30 дни,ако не ми хареса,да го върна,примера е за всяко едно нещо тук...разбирам,че при техниката,тези дни не са достатъчни,да покаже дефект,но....ям в Макдоналдс и не ми харесва нещо...отивам и си искам парите,и те ми ги дават..така се прави бизнес.Почти всичко е made in china ,но това въобще не ме бърка.Има качествени американски стоки,които са в пъти по скъпи,и които ще избера например колелата-китайски,същото такова ще взема ,но made in usa,поради в пъти качествената изработка.Другият пример е за гаранцията-има доживотна гаранция за много авточасти,ако се счупи,пазиш бележката и с нея я подменяш.По тези начини избягваш примката на ментетата и спиш спокойно.Викторе,Марио Сергиев беше постнал неотдавна филмче за най старата крушка,на която са и чествали 100 г рожден ден...до колегата по горе-Аз не знам къде си сменят колите на 2 г,знам за 5,но както и да е....последен топъл пример -чисто нов регулатор за хладилник не работи....и не може даже и да се върне..продават се и не работещи,става дума за Бг

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 17:28 
Аватар

Местожителство: враца
Снимките s кондензатора мн ми харесаха :megagrin:
Да обърнем и другата гледна страна .
Каква е ползата крушката да свети 100г , и цената на тока да е старата ?
Нямаше да има светодиоди , нито луминисцентни . За да има прогрес хората трябва да бъдат ръчкани отзад с остен болезнено , нима магарето ако не го биеш ще тегли каруцата ?
Говори се че войната също е двигател на прогреса , и е така .
Ако не беше войната нямаше да стъпим на Марс , Луната ...
Проблемът е когато си от тези които плащат всичко това .
Здравите неща са убийствени , те те сковават бавно и здраво като бетон и те убиват .

Страдам лично мн. от това , доскоро където съм лепил плочи двсетилетия не са падали , а са дори станали и по- здрави .
Съзнателно вече не ги уплътнявам , и вече имам квалификацията да ги направя така , че да паднат след 5 години .
Това е по трудно и майсторско отколкото да ги направиш да издържат 30г .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 17:44 
Аватар

Илюша, заеби конспирацията - обаче в принтерите броячи на копията има, аз ли не знам.
И добре че са братушките и китайците - че иначе голям х. ни чака - касети лазерни оригинални за по 120-150 лв. вместо зареждане с тонер и смяна на чип за 30-50лв.
Това с блокировката заради уж пълен резервоар за отработено мастило и то е от скоро - ние му викаме на жаргон - нулиране на брояча на "памперса" :) Понеже прилича на тампон един. Даже не го и отварят принтера колегите - само софтуерно се ресетва. Точно както е показано във филмчето. Те сложили достатъчно голям памперс, само дето брояча е нагласен на по-малък брой копия.
Ама не е нормално един принтер да струва 200$, а да се продава за 20 !
Останалите 180 трябва да се изкарат от нещо - ами решават от консумативите да ги изкарат.
Същото е и с колите - под 20 000 лв. нова кола за да се продаде трябва да се вадят пари после от нещо друго.
Причините са ясни - конкуренцията е и добро и лошо !
Добро е защото води до напредък в технологиите, но е и лошо защото заради нея всичко се измества там където трудът е евтин и качеството също.
Няма световен производител, който да прави нещо масово и да не посегне към изнасяне на производството я в Китай, я в някоя друга подобна дестинация. Сега му викат аутсорсинг.
Само че китайците не са прости - започват да продават същото нещо на пъти по-малко пари :
Примери - телефони, лаптопи, всякаква техника - те дори не знаят какво точно произвеждат - аз съм купувал т.н. OLT / ONU - система за оптични комуникации - китаеца ми прати една листовка копирана с общи приказки, а иначе баш истинското ръководство го търсих от производителя на чиповете.
Че те и микро-пивоварни инсталации правят китайците !
Заръчани от американци и проектирани от американци - но там се правят - в Китай !
Една такава е на път за Варна :megagrin:
И ще прави белгийски бири !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 17:52 
Аватар

Не съм съгласен ,че преди нещата са били по качествени. Ами например сравнете компютър произведен преди 3-4 години и сега , кой бихте си купили? Сравнете железния Голф 2 и сега произведения Голф 6 ,кой бихте си купили? и някой ако си избере 2 пред 6 , аз ще отговора а,а нямя,няма! С кое да продължа? За съжаление светът се държи на производството на материални блага, така са го измисли и направили някои и матрицата е сложена! Няма ли производство няма икономика, трябва да се купува и съответно да се произвежда :roll: Така е устроен света . :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 18:28 
Аватар

Местожителство: Божурище
Лек коментар на написаното от колегата emil emilov. Войната е за преразпределение и борба за пазари. А двигател на прогреса според мен е преди всичко мързела.
Освен това не е важно какво толкова ще произведеш, а да имаш пазар за него.
Лошото е че свикваме с този начин на мислене относно ментаците. Какво да кажем за младото поколение - за него това вече е нещо нормално, целта е постигната - консуматори. Малко отива към конспирацията последното, ама до тук.
За програмираното счупване го е казал още Форд преди 100г. На съвещание с коструктори докладват, че след 5-6 години давало дефекти иди кое си и т.н. в автомобилите. Форд вместо да нахока тези които не си свършили добре работата и заради тях имало рекламации, заповядал и другите елементи да изкарват по 5-6 години.
Според мен, не трябва да се правят сравнения с компютърната техника. За година там производителността се увеличава обикновено 2 пъти. DELL Latitude, ей го до мен е, от 1999г. с Win95. DELL - желязната марка работи, и го съобщавам със старите системи. Ама няма как да му инсталирам Win7 нали!
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 18:40 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
caribi за голфа не си прав дай ми на мен заводски нов голф-2 ТД а ти си карай новия голф 6 или 7 Vw Golf 1.9TDi,105k,6 ск.
Само от консумативите ще влезеш в преразход и нищо че уж гори по малко.
Темата е за целенасочена политика на производителите как да се купува новия и по новия модел на каквото и да било.
В темата вицове бе поместен виц за Опел :) които се слави че е най бързата кола-за да избяга от ръждата.
Само че във вица има истина която е заложена от GM -да ръждяса и гние за 10 години.
Защо- то е ясно за на си купиш нов "по съвършен модел" и разбира се по скъп!
Не си купувайте Volvo -то ще ви надживее! Днес с умиление гледам на детската ми мечта Volvo-144 което все още се движи в нашия град в изряден вид (е вярно с добри грижи).
Къде е това качество- отговорът е в миналото!
Ако горните примери са за нещо чуждо аз имам "очеваден" пример с варненски бойлер,гаранция 5 години-яка работа а само че на 5 години и пет месеца се проби и дори не става за заварка изхода е нов пак от тях че другите не ги знаеш какви са.
Компютрите и софтуера към тях не остаряват ли с скорост по голяма от покупателната способност на нас тук в България.
А бе сипи му пепел няма оправия с монополистите а колкото до световната конспирация има дълго да си патят от нея дори и след нас!!!
:zauf2: :prost: :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 19:25 
Аватар

С компютрите и софтуера е малко по-друга работата - тук моралното остаряване е много по-скоростно от физическото. Затова и никой не се мъчи да ги прави да се повреждат прекалено скоро.
Новата оператионна система иска нови процесори, новите процесори пък работят по-добре с новите операционни системи и кръгът се затваря.
Само че от Уърд 6 до сега нищо ново няма дето да ми трябва че да имам нужда да сменям операционната система. Да, ама не - появи се някоя нова програма и тя работи само с новата ОС, и ти се принуждаваш заради нея да се ъпгрейдваш.

Ето ви един нелогичен но реален пример :
Мой познат (сервиз на касови апарати) си купи от нас нов лаптоп с идеята да ходи с него по клиенти да им обслужва касовите апарати на място (в момента всички промени по касовите апарати се правят предимно с компютър и съответния фирмен софтуер на производителя на касовия апарат)
Казах му че нов лаптоп значи да е такъв дето може да бачка само с Уиндоус 7 и нагоре.
Всички програми за касовите апарати комуникират с тях по сериен порт.
Лаптопите нямат вграден сериен порт (имат само старите лаптопи), но това се решава с един специален преобразувател от USB към сериен порт - той обаче не винаги работи добре с всички програми за касови апарати, освен това самите програми не всичките поддържат добре 7-цата и т.н. и т.н.
Този човек и досега не може да си ползва лаптопа по предназначение - все нещо не е както трябва със 7-цата, а екс-пи не може да се инсталира.
Ако беше послушал да си вземе един стар лаптоп с вграден сериен порт и екс-пи за ОС - сега щеше да си свирка.
Но не ме послуша, послуша сина си - хлапе дето мисли на принципа - най-хубавата кола е новата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Фев 2013, 19:31 

Местожителство: София
caribi написа:
Сравнете железния Голф 2 и сега произведения Голф 6 ,кой бихте си купили?

Голф вътре с пари да е няма да си взема...
Иначе ...израза-то едно време какви неща имаше.
Какви акробати...вълшебници...
Много се вълнуваме всички...динамиката на живота е друга...хартията не е на пирон в кенефа с дупка...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София