Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 12:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2009, 23:33 
Аватар

Местожителство: Varna
В калбоиските филми мие направило впечетление че варят уискито като в нашенските ракиджиски казани ама от царевица. Каква лие била тяхната технология не може да е била много сложна.
Вчера гледах по Дискавари филм от поредицата "как се прави", беше за една фабрика за алкохол в Канада правели над десет вида алкохол. Във фабриката всеки ден влизали 35 тона царевица и излизали 44 000 бутилки алкохол. Спиртоварната наистина беше много модерна, компютри бели престилки и тн. Процесите горе долу бяха такива:
1 Смилаха царевицата на брашно като нашето царевично по магазините
2 Варяха брашното 90 минути
3 Слагат някакви ензими и подържаха температура 50 градуса да озахарят нишестето
4 След това слагаха други ензими за ферментация и при температура 30 градуса за 36 часа ферментираше
5 Преваряха със система от колони три наброи /голяма сложнотия/
6 От спирта правеха различните питиета като имаха един хангар пълен с буренца от около 50 литра за уискито където то отлежава.
Че мисълта ми е дали няма някой метод в домашни условия да се прави ракия от царевично брашно. Във форума четох една рецепта: двекофи царевично брашно, 20 кг. захар 80 л. вода и мая. Ама ми се струва че алкохола ше излезе само от захарта /около 20 л./, апък царевицата ше е само за подхранка на дрождите, няма да се преобразува нишестето в захар /мисля че 4-5 пакета царевично брашно ще свършат същата работа/. :roll: :?:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2009, 09:44 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Това филмче по "Дискъвъри" съм го гледал няколко пъти. Хващал съм няколко сериозни грешки в технологията, но ... на кой му пука :)

Ензимите, които добавят замествал малца - това го знаеш.
В промишлени условия могат много точно да контролират параметрите на материала и условията, при които протича ферментацията.

Едно време в Америка са правили (и още правят) чисто царевично уиски. Предполагам по филмите си виждал каци пълни до горе с царевица и вода. :) По този начин правят "царевичен малц" - технологията е същата, накисват царевицата за няколко дни (в бъчвите), след което я чакат да покълне (тук за разлика от ечемика кълновете трябва да бъдат наколко пъти големината на зърното). В царевичното зърно се отделят много по-малко ензими отколкото в ечемиченото. По тази причина царевичното уиски се прави от 100% царевичен малц.
Това знам

Относно рецептата, която си посочил - ползвана е царевица, но със същият успех може да се ползва всякакво зърно. Спирт ще получиш само от захарта

п.п.
между другото, едно време в Америка за да помогнат на ензимите да "озахарят" нишестето са плюели в бъчвите с материала - в слюнката има амилаза :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2009, 10:16 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Гледал съм по телевизията, повремето на сухия режим в щатите как са правели уиски в наподобяващи нашите казани, забутани някъде по горите на майната си.От това съдя , че не е кой знае каква сложна философия самата ферментация.От друга страна пък всички сме гледали по филмите как каубоя изплюва уискито и вика: БОКЛУК! Интересно е как са го правели тогава...и дали е приличало на това , което ние познаваме, като уиски!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 14:22 

Местожителство: Асеновград
гледах един филм за така нареченото контрабандно уиски казаха че в сащ в момента деистват около 10000 нелегални казана вдън горите телилейски бедна ви е фантазията ферментацията и варенето става в един съд обикновено резервоар от голям камион всичко се вари на газ да няма пушек хващат ги когато превозват уискито полицията като види клекнала кола и опаа ама нашите хора си усилват ресорите и ако да кара 500л колата си стои изправена карат във времето на големия трафик ако ги хванат макс присъда е 2г излиза за 1г и пак си спретва казан казаха че 1л уиски им излиза под долар а го продават по 5 долара народа го купува че е по-евтино и напук на системата не че е по- добро от магазинското абе паднах от коня като гледах филма независимо че намират казаните палят ги и взривяват съоръженията броя им остава постоянен

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 14:51 

Местожителство: София
да и аз гледах нещо подобно,егати и фантастиките)))В Америка невъзможни неща няма)))

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София