Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 18:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 441 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2016, 18:35 
Аватар

Местожителство: София
Бай Танасе, виното не е болно, че да го лекуваш. Преточи го 2, 3 пъти при широк достъп на въздух и ще видиш, че ще има ефект. А и ароматите няма да изчезнат. Не бой се.
Пробвай ако искаш и с аериране. Остави си контролна проба, а едни 2 литра примерно ги третирай 3,4 дни по половин час. Би трябвало да има ефект.
Иначе язък!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2016, 18:58 

бай Танас написа:
Имам свободно място в едната, ама не смея, да не се изпорти и читавата ракия...ужасно е, все едно серниста...

Имах предвид ракиени за виното...ако сложиш тази ракия при другата ще я изпортиш...
Лъчо да знаеш ,че с преточване няма да стане...или поне не с 2-3 ако е доста пресулфитирано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2016, 19:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лъчо, проблемът е, че при виното се усеща слабо (някои, вкл. аз не го усещат). Обаче в дестилата става страшно. Така че за да пробвам аериране, трябва някой с чувствителен нос да каже дали е готово за дестилация. И пак няма гаранция, защото в ракията се увеличава в пъти. Абе все едно серниста душиш.
Затова отворих питане и тук, където си му е мястото - viewtopic.php?f=15&t=645&p=58170#p58170

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2016, 20:13 
Аватар

Да, видях питането в другата тема.
Аз не искам да споря, защото не се чувствам достатъчно подготвен по материята, но доколкото знам за SO2 и CO имам мнение.
Моята идея, пък и на Илия е да се изгони газа. Той предлага в бъчви и по-дълго стоене. Аз - по интензивно. Като гледам, ти, Бай Танас си склонен да действаш с неутрализация. Но не мисля, че е добра твоята идея, доколкото е с неясен резултат.
Ето спецификацията от производителя:

http://www.messer.bg/Sprawo4nik/SDS28_SO2.pdf

раздел 9 и 12 са най-важни. (Съжалявам, че не мога да цитирам с копи-пийст. Опитах, но е ПДФ файла)

И колко да е пресулфитирано? Пъти... Между другото, Бай Танас, серниста к-на ли използва или КМБС, защото има значение?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2016, 23:08 
Аватар

Мерси за линка Лъчо. Ей това обяснява защо не всички го възприемат еднакво.
Цитат:
Мирис : Остър.
граница на мириса : Възприемането на мириса е субективно и не е подходящо за предупреждение при свръхекспозиция.

Обаче не съм съгласен с MESSER за това
Цитат:
10.5. Несъвместими материали: С вода образува разяждащи основи.
Сернистата основа :megagrin:

lhristov написа:
да се изгони газа.
Аз също не споря, Лъчо, просто не съм убеден, че нещо, което е напълно разтворимо във вода, може да се изгони по чисто механичен път. Струва ми се, че все нещичко ще остане, но достатъчно да подразни нечий чувствителен нос :) А и при отлежаването на дестилата може да доведе до непредвидими последици.
Иначе съм се придържал към това от темата за бяло вино
Цитат:
Няколко дни след пълното завършване на ферментацията виното се сулфитира с 40-50мг/л серен диоксид, и се съхранява в напълнени добре но не херметично затворени съдове

Доколкото си спомням сложих 40 г КМБС на общо около 450 л вино. (даже правихме разследване спрямо разфасовката :D ама нямам точен спомен до какъв извод ститнахме)

Искам само да подчертая, че колкото и субективно да е възприемането на мириса, няма как да се сбърка. По невероятен начин се омирисва дестилата от SO2...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2016, 10:36 
Аватар

Местожителство: ПЛОВДИВ
Цитат:
Доколкото си спомням сложих 40 г КМБС на общо около 450 л вино. (даже правихме разследване спрямо разфасовката :D ама нямам точен спомен до какъв извод ститнахме)

Бай Танасе,аз си спомням.....,беше го предозирал 1.5 пъти по сметките на "Винарко".....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2016, 13:20 
Аватар

Да, изглежда е така щом повечето носове го хващат във виното.
Но тезата е друга, сигурен съм, че дори и при минимални дози ще се усеща в дестилата. Съответно посланието е материал за дестилация да не се сулфитира, защото дори и да има начин за някакъв "ремонт" нещата вече няма да са същите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2016, 10:04 
Аватар

Цитат:
Да, изглежда е така щом повечето носове го хващат във виното.
Но тезата е друга, сигурен съм, че дори и при минимални дози ще се усеща в дестилата. Съответно посланието е материал за дестилация да не се сулфитира, защото дори и да има начин за някакъв "ремонт" нещата вече няма да са същите...

Аз смятам че не е така,тъй като бях сулфитирал материала от който бях направил ракията от смокини.....,а нито твоя нос нито на колегите доловиха и най-малкия намек на мирис.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Апр 2016, 11:20 
Аватар

Бъркаш моментите на сулфитиране, а те са коренно различни. Едно е да се сулфитита материал преди ферментация, а съвсем друго е да се сулфитира готово вино (досулфитиране), какъвто е случая на Бай Танас. В първия случай основната част от свободния серен диоксид се губи още по време на ферментацията. Именно това налага и досулфитирането, когато обаче говорим за вино. Дестилатните материали са друго.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2016, 11:41 
Аватар

Цитат:
Бъркаш моментите на сулфитиране, а те са коренно различни. Едно е да се сулфитита материал преди ферментация, а съвсем друго е да се сулфитира готово вино (досулфитиране), какъвто е случая на Бай Танас. В първия случай основната част от свободния серен диоксид се губи още по време на ферментацията. Именно това налага и досулфитирането, когато обаче говорим за вино. Дестилатните материали са друго.

Ясно.....,разбрах..... :sauf: :sauf: :sauf: .....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2016, 18:17 
Аватар

https://www.youtube.com/watch?v=xBVXgxg1ae8

Това ми хареса....А на Вас?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2016, 22:37 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
vtv написа:
https://www.youtube.com/watch?v=xBVXgxg1ae8

Това ми хареса....А на Вас?

Ами аз джин не пия :datz: ,пил съм само в коктейли и то направени от човек който за съжаление вече не е между нас,ама на който му харесва - ОК,да си цунцурка със тоник или без. :thumbs1: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2016, 18:32 
Аватар

Снощи имаше минисреща на част от пловдивската група. Нямаше да споменавам, за да не бъдем обвинени в конспирации :D но не мога да подмина приятните впечатления от рускоговорещите, присъстващи на срещата. Разбрах, че даже форума наглеждат :klatsch:

Я очень рад, что Вам понравились наши продукты, что предпочитаете благородные дистилляты, выдержанных в дубовых бочках, чем например водку.
Спасибо за приятный вечер и посмотрите пожалуйста что пишет немного вверх - здесь нет незнакомых, только друзя, которые всё ещё не встречались ;) С наступающим :prost:

P.S.
Ракия мастер-класс напиток.
Настроение и юмор приток.
Но кто не знает как её пить,
потом долго, долго...спит. :lol: :lachtot: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2016, 20:16 
Аватар

BREAKER написа:
Ами аз джин не пия

Бях впечатлен от оборудването,не от джина......та за това ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2016, 18:08 
Аватар

Среща на 25. 06. ти ??? Прибирам се на 24ти.....Че много съм се затъжил за някой хора.... И нетърпелив да се запозная с други приятели от форума :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 441 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Следваща

Часова зона: Европа/София