Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:27

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2009, 21:18 

Колеги, честно казано понякога ми е чудно като някой каже че има проблем с джанки??????
Все пак това е плод който зрее в най-топлите месеци на годината, така че не трябва да се мисли за изби или помещения с подходяща температура необходима за ферментацията.
Дори и мая не им е необходима на джанките за да ферментират...
В моето селце, където поради спецификата на района, джанката е основен плододаващ дървесен вид .. технологията е следната:
Набраните джанки се слагат в бидон на шарена сянка но може и под слънцето. След една седмица, когато пуснат "бяла якичка" т.е. над самосмачкалите се джанки да започне да избива пяна... се добавя захар в съотношение 1 към 4 с вода. Две седмици след слагането на захарта се изваряват.... Всичко получено във вид на ракия и паток, се разрежда до 25 алк.градуса и се преварява...
Не слагаме мая, не отделяме костилки.... просто всичко се преварява...
Чиста работа...
п.с. По тази технология съм заредил към 250 кг. джанки + 30 кг. захар... в петък ще кръшна от работа и ще паля казана....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2009, 22:42 

Местожителство: Асеновград
vaskonit. Чудех се дали да пиша щото ще кажеш че се заяждам ама заради хората в този форум без опит в правенето на ракия реших да пиша. Ти пишеш: "Колеги, честно казано понякога ми е чудно като някой каже че има проблем с джанки??????
Все пак това е плод който зрее в най-топлите месеци на годината, така че не трябва да се мисли за изби или помещения с подходяща температура необходима за ферментацията".- Напротив трябва да се мисли. Явно района в който живееш е тайна, но си мисля че си високо в планината.Тази година материала в моя район превира средно за 6-8 дни. не са изключение готови материали на 4 дни. Как ще коментираш този факт.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 01:10 

:lol: venci, този път не мисля че се заяждаш...
Такааа, да карам подред..
За района донякъде позна... Имаме си планина, но сме речна долина... обградена с планини... Става дума за мястото където се сливат реките Малък Искър и Бебреш, на около 15 км. от Правец. - с.Своде ... Надморска височина около 250-300 м. Точно това разположение, наличието на течение покрай реката и околните планини, обуславят изключително "шантавия" климат при нас... Има големи температурни амплитуди между деня и ноща... както лятото, така и зимата...
Лятото, ако през деня си се препичал на 35 градуса, нощем "ковеш клинци " на 10-12 градуса... Но както и да е....
Да, прав си, за превирането на материала... И при мен тази година, предишните джанки ми превряха на 8-10 ден... е сега като се падне през средата на седмицата, аз какво да правя... не мога да зарежа работата и да хукна да паля казана... Така че поне аз практикувам за джанките - варене на втората седмица от слагането на захарта... И не съм имал проблем.... Това е съобразено със свободното ми време...
Иначе и аз съм варил джанките на момента в който ми покажат нула, било то на 5-7-10 ден... Почти няма разлика в рандемана, с това дали варя на 10-я ден или на 15-я...
И тъй като в петък съм си взел почивен ден, имам материал за 3 казана това са около 250 кг. джанки и 30 кг. захар.... При технологията която ползвам отсега мога да ти кажа резултата.... към 36-40 литра ракия 43 алк.градуса и поне 50 литра патоки към 20 градуса... Това е..

Въпроса е друг: не оставяйте начинаещите колеги, да си мислят че ако не сварят материала на момента, спирта ще вземе да се изпари за 3-5 дни забавяне... Не всеки има време да вари материала, когато трябва...
Това което написах е най елементарния вариант за направа на джанкова ракия... точно за начинаещи..... береш плодове, оставяш ги няколко дни да тръгне ферментация, добавяш захар 1 към 4 с вода и след две седмици вариш...
Всичко останало, като добавяне на мая, редовно бъркане, следене и корегиране на захарен градус, махане на костилки са допълнителни екстри и тънкости за напреднали... :wink:
Така че най-вероятно вие които сте напред с материала, да объркате някой начинаещ със купчината информация която трябва да запомни за да изкара ракия.
И още нещо, лично мое виждане... като традиционалист и доста консервативен, аз лично не приемам под никакъв предлог добавянето на мая за стимулиране на ферментацията на плодове... (с изключение на житните култури, до които прибягвам само ако някоя слана не ми е обрала джанките). Все пак правя традиционната българска напитка... и всички нововъведения в тази насока, за мен са отклоняване от същината на това тайнство.. Това е лично мнение и не ангажирам никой с него...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 05:09 

В съседсво също имаме едно село дето слънцето изгрява в 11ч. и залязва в 16ч. В Садово изгрява в 7и30 изалязва в 20ч. така че не можем да вземаме за база твойте или моите условия затова е казано температура ,захарност,костилките вън преди ферментация, като падне захарноста на нула вариш. Няма обърка когато дадеш горе-долу точни параметри. При мен за 5 дни ще ти фиряса материала като стой та гледай.Колкото до традицийте ако дядо ти е правил посредствена ракия що и ти трябва да я правиш пък и да я препоръчваш. Пробвай различни начини виж резултата недей отхвърляй прогреса щото дядовците ни са се возили на магарета :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 08:38 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Много моля, без лични нападки и квалификации, и да поддържаме добрия тон.

Благодаря Ви предварително

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 14:45 

Изобщо не става дума за лични нападки. Дядо ми( и цялото село ) е мачкал гроздето в една каца иточвал си е виното докрай и с мокрите чепки люспи и семки е ходил на казан. Още има от неговата ракия като пийнеш от нея пръпки те побиват. Към тая ли традиция да се придържам ??

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 20:52 
Модератор
Аватар

venci написа:
Изобщо не става дума за лични нападки. Дядо ми( и цялото село ) е мачкал гроздето в една каца иточвал си е виното докрай и с мокрите чепки люспи и семки е ходил на казан. Още има от неговата ракия като пийнеш от нея пръпки те побиват. Към тая ли традиция да се придържам ??

Офффф... така е, каквото и да си говорим нямаме добри традиции в производството на вино и ракия. Факт. Но това тук е форум, в който всеки може сподели кое как го прави и съответно да му се посочат грешките, които прави. Дали ще смени "технологията" си е негова работа. Всеки има глава на раменете си, и може да отсее стойностното от плявата.

Това е от мен.
Наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 21:09 

Тъй-като се чувствам морално засегнат, мисля че имам право да се обоснова....
Първо: това че селото е в речна долина, не значи че сме в дупка... и слънце не влиза... Напротив имаме си нормално 12 часово слънчево греене през лятото и температурите редовно достигат 36-38 градуса.. Още повече бидоните ми с пращина са директно под слънцето. По нечия логика, щом варя няколко дни след превирането на материала не би трябва да изкарам и капка, ала уви.. от чучура си тече нормално... Странно, защо ли??? Сигурно е късмет... Още по странно е че с този късмет вече 20 години откакто се занимавам с това, всяка година изкарвам по 300-350 литра ракия... :wink:

Второ: Да, и аз съм чувал за хора които източват виното и от чепките правят ракия... И ракията не струвала. А къде е казано че този който прави хубаво вино, може да прави ракия.. Та нали те източат най-доброто от гроздето и след това от отпадъка правят ракия.. Ами не става... Все едно да си смачкам джанките, да отделя сока и гъстото за ошаф и мармалад, а с костилките и люспите да правя ракия.. Ами няма да стане... Имам познати в (...........) край на България, лозарски район, правят чудно вино... а от чепките правят ракия... и за да е пълна "насладата" от страх да не им загори казана, на дъното слагат сено????????? Аромата на тази ракия убива птица в полет... Без коментар.

Трето: Ракията ми не е посредствена, това е коментар напълно лишен от обосновка... и НИКОГА не съм я препоръчвал, нито имам намерение да я препоръчвам, на който и да е...
Освен това не се смятам за много знаещ и не правя коментари за щяло и нещяло... по една проста причина - не ми се е случвало за да го знам.
Не съм правил коментари за оправяне на вкисната пращина - защото на мен не ми вкисва..
Не добавям мая, защото никога пращина не ми е запецвала примерно на захарност 5 и да не ще да втасва...
Не мога да дам съвет за бистрене на ракия, защото от чучура ми не е текла мътилка...
Не знам как се оправя дъх на загоряло, защото казана ми не загаря...

Подчертавам - не се хваля, казвам защо нямам опит за да правя коментари...
И всичко това само защото се пръдържам към старите технологии за приготвяне и дестилиране на материала... Така че това което сложа на масата да съм сигурен че е натурална плодова или гроздова ракия...
А не някакво модерна ракия в която се ползва мая за ферментация, има глицерин за омекотяване, есенция за аромат, киснене в дъбов чипс или екстракт от дъб, бистрене с белтък или третиране с активен въглен. Малко ми заприличва на модерното сирене... има емулгатори, стабилизатори, антиоксиданти, ароматизатори... само дето липсва мляко...
И да не забравяме, че народ който не си уважава традициите и не помни миналото си, е обречен да няма бъдеще...

Извинявам се ако съм засегнал някой. Ще се постарая да не правя повече коментари, за да не дразня знаещите.. и да заблуждавам незнаещите...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009, 23:06 
Администратор
Аватар

Преместих горните мнения, защото не съответстват на темата, в която са пуснати.

Моля колегите, да си спестяват излишно горещене.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София