Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 12:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
.dox файловете не са разрешени във форумите, защото най-лесно към тях се прикачат вируси. Има 2 начина - или копираш текста и го пействаш в поста (ако има ограничение за брой символи може и в няколко поста), или го "снимаш" примерно с PrintScreen и го закачаш като снимка. Снимките също имат ограничения като размер и като пиксели. А по-големи файлове могат да се качат някъде, примерно в DOX- а и да се даде линк.
ПП. Ако нямаш нужното приложение, най-лесния начин за отваряне е с Notepad

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 21:23 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Бай Танасе , с андроид съм ! Иначе нямаше да има проб'лем ! Хайде помагайте , че ще ме пусне музата и няма да го допиша !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 21:41 
Аватар

Засега съм на компа още, пускай го по мейла да го видим

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 22:03 
Модератор
Аватар

Ето началото , благодарение на beff !

Пристигнах в Петрич на 12.06 , петък , в 19:10 с влак. Освен колелото със себе си носех малка раница в която бях сложил каската , екипът и обувките с които щях да карам. Под седалката на велосипеда имаше малка чантичка с две резервни гуми , инструменти и лепенки. Бях сменил външните гуми преди по-малко от месец , с тях бях изминал вече няколкостотин километра. При смяната се оказа че вътрешните гуми не са пукани и реших да ги оставя . Заедно с външните купих и двете вътрешни за резерв. Бях спокоен , колелото не показа никакви дефекти през почти двата месеца откакто го бях купил . Ден след това купих отличен велокомпютър с много функции , включително температура на въздуха и каданс. Месец по-късно купих и пулсомер. На гарата в Петрич компютърът показваше общ пробег от 840 километра. Чувствах се подготвен , предстоеше ми да измина 198 километра за два дни и се надявах че ще си прекарам добре.
Намерих хотела в който си бях резервирал стая , настаних се и се запознах с няколко човека от Благоевград , Гоце Делчев и Габрово. Бяха дошли да карат на обиколката. Вечеряхме заедно , компанията беше приятна , ресторантът добър и се върнахме в хотела преди 12 . Предстоеше ни явяване на сборния пункт в 8:00 на другия ден.
Заспах трудно. Имам много спокоен и дълбок сън , а тази нощ се събудих в 2 . Въртях се дълго време в леглото и към 4:30 съм заспал отново . Събудих се преди да звънне будилникът. Облякох си екипа , другите дрехи сложих в раницата , която щеше да пътува в един от съпровождащите микробуси. Пристигнахме навреме на сборното място и реших да купя два банана докато трае кратката церемония и инструктажът. Пазарът се оказа на 300 метра , а докато купувах бананите минах и покрай една баничарница. Е , реших да закуся защото не обичам да се храня докато карам. Знаех че ще пропусна обяда. В себе си имах шепа пържена царевица и кутийка с ефервесцентни таблетки които добавям във водата за пиене. Когато се върнах на площада там вече нямаше никой. Стана ми весело и приятно - вече беше се превърнало в традиция да тръгвам последен . Не познавах маршрута , така че трябваше да настигна групата . Бях изключил телефона си и го бях оставил в раницата. В джоба на трикото имах само пари и лична карта. Дадох газ и с няколко питания хванах верния път , половин час по-късно започнах да задминавим последните от групата. Тази година участниците бяха около 200 . Наблюдавах данните от пулсомера , напредвах добре спрямо останалите защото непрекъснато ги задминавах , а пулсът ми беше в долната граница на допустимото натоварване. Минах границата с Македония. Както винаги македонските граничари изчакаха да се събере хубава опашка и след това излязоха да поработят. Това ме накара да се почувствам в позната обстановка , а в една чужда страна това винаги вдъхва увереност . Вече бях в Македония. От доста време се движех сам и не се налагаше да се съобразявам с никого.
Когато караш сам ти остава много време да мислиш. Винаги съм се удивлявал как от двете страни на една гранична бразда обстановката може да е толкова различна. Македонските села изглеждаха по-различно. Къщите сякаш по-нови и с вид все едно някой гражданин си е построил вила на село , но в дворовете зад къщите се виждаха трактори или друга селскостопанска техника. На няколко места спирах да си налея вода . Общуването на "двата" езика е просто - всеки говори собствения си и се разбирате чудесно. Хората бяха дружелюбни . Пътуването започна да ми харесва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2015, 23:38 
Аватар

С нетърпение очакваме следващата глава :)
И ако трябва да помагаме, само кажи как :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 15:50 
Модератор
Аватар

Вече карах в дефилето на река Струмешница. Чувствах се леко притеснен , защото не настигах никого , а и никой не ме задминаваше. Бях сгрешил , като не си разпечатах карта на маршрута или поне можех да си запиша населените места през които трябва да мина. Ето защо истински се зарадвах когато видях едно крайпътно заведение и спрели пред него велосипеди. Реших да спра и да тръгна заедно с тях. Пред двора на заведението имаше каменна чешма - почти се изкъпах на нея. Седнах при другите участници , запознахме се , поприказвахме си . Имаше две момчета от Македония , което щяха да карат с нас до Петрич. Когато се приготвих за тръгване се оказа че съм забравил ръкавиците си на чешмата. Отидох да ги взема - нямаше ги... Явно съм бил много нервиран , защото когато се върнах в двора другите ме попитаха какво се е случило. Обясних им , така че развалих и тяхното настроение. Решихме че някой от спиращите коли е взел ръкавиците , а аз си дадох сметка че ако ги бях изгубил нямаше да се нервирам толкова. Реших че македонците са лоши българи! Като че ли най-зле се почувстваха двамата македонци , бяха участвали и в предните обиколки и се познаваха с много от другите участници. Единият от македонците каза че носи с него още един чифт ръкавици и ми даде своите ! Този благороден жест ми оправи настроението поне отчасти , благодарих му и се разбрахме да му ги върна на другия денв Петрич. Реших че македонците са добри бългири! Тръгнахме от заведението , започнахме да се катериме малко по-сериозно и аз реших да си изкарам нервите на баира. Явно съм имал доста натрупан адреналин , защото го качих с 30 км/час . А самото изкачване беше около 3 километра... Отново карах сам. Явно не ставам за компания. Заобиколих град Струмица , отново започна изкачване , този път още по-сериозно. Свърших и това изкачване , вероятно беше някъде около 14 часа . Беше изключително горещо и реших да погледна колко градуса показва термометъра . Превъртях менюто ... 43,5 С° . Викам си : е тука ще се мре ! Обаче продължавам да въртя педалите за да си правя ветър. Малко след това изкачването свърши и вместо пътят да стане равен започна спускане. Наклонът беше добър , завоите плавни и тъкмо вдигнах над 40 км/ч взух че настигнах един камион. Дебнах го няколко минути и накрая намерих участък с перфектна видимост и напред и назад ! Изрязях се здраво и го задминах. Викам си: дотук добре , следващият път трябва да задмина някой автомобил! Малко след това наклонът свърши и на първото кръстовище видях знак , който указваше че Дойран е наляво. Направих левия завой и веднага след него асфалтът стана грапав. Колелото се тресе , гледам надолу пред себе си и не виждам никакви неравности. Загледах се в гумата. Беше спукана. Такива дребни проблемчета разнообразяват карането , прогонват скуката и оставят трайни спомени. Реших че е добре че спуках гума сега , а не когато задминавах камиона по завоите и с подобрено настроение спрях под едно дърво. Черен път пресичаше асфалта , от лявата страна на шосето имаше добре поддържани промишлени сгради и реших че там ще има вода и ще мога да проверя къде е спукана гумата. Това помага много , защото така знаеш къде да преледаш и външната за останали в нея остри предмети. Обърнах колелото и свалих каплата , в този момент от дясно по черния път се зададе един пикап и спря на кръстовището на метри от мен. Поздравихме се и шофьорът ме попита дали имам проблем . Обясних му какво е станало , а той ме попита дали имам нужда от помощ . Отвърнах че си имам всичко необходимо и му пожелах приятен ден , а той слезе от колата и ми даде една праскова . Отново си взехме довиждане. Реших че македонците са хубави хора , взех спуканата гума и помпата и тръгнах към сградата . На голямата плъзгаща се дворна врата имаше надпис ПАЗИ КУЧЕ (б.а. правописът и словоредът са на македонски) Стана ми любопитно дали ще се разбера на български и с кучето и влязох в двора. Кучето вероятно беше в следобедна почивка , намерих една врата на която почуках и влязох в малък прохладен офис. Поздравихме се с един младеж и го попитах дали може да ползвам чешмата на двора. Младежът беше схватлив , сам се сети че ще ми трябва и кофа и ми донесе. Поговорихме си малко , той се сети че и миналата година е виждал много колоездачи в Дойран а пред това време аз белязах дупката и тръгнах към колелото. Бях леко смутен , защото гумата ми имаше малка дупчица откъм каплата. Определих мястото където е станало спукването и започнах да търся проблеми по стените на каплата и по бандажната лента. Не намерих нищо. Това не беше добре. Сложих една от резервните гуми , върнах се в сградата и отново се обадих , попитах дали може да се измия , младежът отговори положително и ми предложи да ме почерпи кафе или нещо безалкохолно. Аз доказах че българите сме много скромни и аванта не вземаме , само даваме , и тръгнах към Дойран. Карам си аз и си мисля че ако бях с кола нямаше да съм си казал и дума с някого от местните , и в един момент чувам че ме застига някаква кола. Аз си гледам пътя , но след секунда погледнах наляво , защото си дадох сметка че колата се движи успоредно на мен и с моята скорост. Оказа се че това е микробус и през отворения прозорец се подаваше ръка която държеше банан. Предложиха ми банан , аз се сетих че току що го бях играл на скромен и отказах. Двата банана които бях купил в Петрич още стояха в милката чантичка на рамката. Бусът си продължи по пътя , а аз се почувствах тъпо защото човекът искаше да направи добро , а аз не му позволих ! Обещах си че вече ще приемам всичко което ми предложат .малко след това видях една табела , на която пишеше че до Дойран остават 12 километра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2015, 23:09 
Аватар

Добре звучи за македонците това с прасковите и бананите. С тракторите в задния двор още по-добре :)
Марио, ако позволиш само едно малко отклонение. Имам лош спомен от годините, когато се търгуваше там. Слушам тоя, слушам оня - доволни. Реших и аз да пробвам. Като минахме границата ни спряха полицаи за мнооого щателна проверка...
В Скопие спряхме на паркинг в центъра да се обадим по телефона, тогава нямаше GSM-и. През това време (5-10 мин) бусът беше разбит и всичко липсваше. Мнооого багаж. Пълно с народ ама...никой нищо не видял...
Изглежда нещата там се променят към добро :) :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 00:29 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Какво щеше да направи Марио,ако не банан,а му подадоха бутилка джанковица :megagrin:
Адаш,имаше проблеми през годините,когато се продаваше там...те винаги искаха да вземат всичко за едно червенко(динарите им)някой път се получаваше,другия път някой ревеше като дойде на пазар в Благоевград :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 06:20 
Аватар

Местожителство: Варна
Марио, защо така самостоятелно? След като това е организирано мероприятие не трябва ли участниците да се движат що годе в пакет с някакъв осигурителен автомобил?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 09:14 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Марио е тренирал за индивидуално по часовник. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 09:45 
Аватар

Първо праскова, после банан .....! Ако се беше понапънал да ги стигнеш и сливи щеше да има! ;)
http://plevenzapleven.bg/blog/2015/06/1 ... %B7-73428/

Марио, това в кръга на майтапа! Иначе имаш страхотни разказвачески умения. Все едно съм с теб и всичко се случва на момента. Чакам с нетърпение продължението. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 09:53 
Модератор
Аватар

Здрасти Жоро !
Ами трябва ... Ама се оказа че съм избягал на македонските полицаи ! Освен това при група от любители и то 200 човека се оказа че има голяма разлика във възможностите им.
Брейкър , не че тренирам - просто се возя , и не си падам изобщо по състезателното колоездене . Все пак единствената дисциплина която ми харесва наистина е индивидуалното по часовник. :)
Иво , пропускаш че когато отидох в халето със спуканата гума младежът там също ми предложи кафе или безалкохолно . :D
Админ , тази тема я направих като У некой летературен форум - казвай ако съм прекалил , за да спра да пиша на време!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 11:30 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Затаили сме дъх и чакаме продължението :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 12:02 
Аватар

Много добре написано , чакаме продължението! А дали няма да има и някоя снимка?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 12:04 
Модератор
Аватар

Снимки няма ! Носех фотоапарат , но реших че няма да спирам и да слизам от колелото за да снимам. Оставих го в раницата си за да не ми тежи , по същата причина изключих и оставих в раницата и телефона си.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София