Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 12:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 14:51 
Аватар

Местожителство: Варна
msergiev написа:
Снимки няма ! Носех фотоапарат , но реших че няма да спирам и да слизам от колелото за да снимам. Оставих го в раницата си за да не ми тежи , по същата причина изключих и оставих в раницата и телефона си.

Такива да си ги нямаме!!! Ай де сега пак колелото, раницата и фотоапарата и още веднъж по маршрута за да набавиш и нагледния материал! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 15:38 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Жоро , понеже историята няма хепи енд , от няколко дена замислям да се явя на поправителен. Така че нямам нищо против да караш придружаващата кола . Предлагам за фотограф да вземеме Бай Танас , за останалите места решавай ти ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 18:43 
Аватар

Здравей Марио, чудесна идея, но жалост аз ще съм свободен чак в средата на септември. До тогава няма почивен ден. Държавна работа + туристически сезон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 19:48 
Модератор
Аватар

Жоро , имаше едни баща и син от Варна , ама с тях ще се запозная на другия ден ! Навит съм за септември!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 21:05 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:D
Прикачени файлове:
Untitled-1.png
:prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 21:19 
Модератор

Прикачени файлове:
11058654_1044006342281074_7510333955004421089_n.jpg
Прикачени файлове:
1459199_1403861316604678_377643512787098311_n.jpg
Кой каза че няма снимки :)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 21:32 
Аватар

http://www.teenproblem.net/a/159-istori ... mir-vazov/

Заради това си заслужава да се мине по тия места!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2015, 22:33 
Модератор
Аватар

Бефф , приятелю , от къде изрови снимката с колелото ?!
Ето и едно видео , но не се виждам на него... https://vimeo.com/130984415?fb_action_i ... map=%5B%5D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2015, 11:00 
Модератор
Аватар

Казах си че тези 12 километра трябва да ги мина внимателно , без да се отпускам , за да не стане някоя беля накрая. Умишлено забавих темпото и така стигнах Стар Дойран. Знаех че вечерята ще бъде в ресторант Фук так , но къде е крайната точка на маршрута не знаех - нали ходих да си купувам банани и да закусвам... Е , надявах се че все ще видя някой велосипед и ще разбера. Карам си аз лекинко , срещу мен се появява микробус и след леко колебание зави рязко наляво , за да влезе в паркинга който се намираше от дясната ми страна. Натиснах рязко спирачките и понеже не карах бързо бусът успя да влезе в паркинга без да се ударя в него. На ден минавам с колата по около 150 километра градско и подобни ситуации са ежедневие за мен. Научил съм се изобщо да не се нервирам и оставам абсолютно спокоен. За съжаление се оказа че съм усвоил това поведение само когато карам кола. Погледнах надясно към спиращия вече микробус и гръмко поздравих на български шофьора. Онзи взе да се зъби и леко ускори за да излезе от паркинга откъм изхода който наближавах. Реших да го изчакам , стори ми се че иска да си поговори с мен . Спирам аз , слизам от колелото , а от дясно на мен се оказа ресторантът който търсех. В този момент до мен спря и въпросният микробус , аз помолих някой да ми държи колелото и се опитвам да разбера какво ми говори онзи ръб отвътре. Слез , викам му , че така нищо не се чува! Онзи пак говори нещо , подскача на седалката и не слиза . Поздравих го още веднъж и влязох в двора в ресторанта да изпия една бира . Оня разбра че не е поканен и си тръгна с мръсна газ. Подпрях колелото на едно дърво и тъкмо да вляза , гледам няколко човека с велоекипи да си говорят с някакъв , който имаше вид на местен. Приближих се , надавам ухо и чувам че става дума за настаняване. Човекът беше от един от хотелите в които щяхме да се настаняваме. Реших да отида до хотела , да се настаня и изкъпя , а бирата отложих за по-късно. Преди да тръгна видях един познат от организаторите и понеже в ресторанта имаше още пет шест човека от нашите реших да попитам къде са останалите. Оказа се че това са всички пристигнали , останалите били назад по пътя. Надух се леко и с бодра стъпка се качих на колелото. Хотелът беше още километър нататък. Приличаше на работническо общежитие от епохата на развития социализъм , на двора имаше складирани строителни материали. Впоследствие се оказа че строителни материали има по всички етажи , целият първи етаж вместо ресторант беше превърнат в склад. Бързо си дадох личната карта на една симпатична жена която седеше на маса на двора , взех ключ и заедно с колелото се качих в стаята. Оказа се че е на четвъртия етаж , асансьор не бяха предвидили. Стаята беше с четри легла , обстановката в нея беше като от времето на студентските бригади. Тоест освен четри легла в нея нямаше нищо друго. Влязох в банята , бойлерът не беше включен , включих го и реших докато чакам да се стопли водата да сляза на двора с надеждата да срещна групата с която вечерях предната вечер в Петрич. Бях спал в една стая с едно от момчетата , с другите двама също се разбирахме отлично и се надявах да сме заедно за тази нощувка. Слязох на двора , за всеобщ голям късмет момчетата попаднаха на същия хотел , разбрах се с администраторката , дадох им ключа и попитах за кърпи. Питай шефа , ми каза администраторката и аз тръгнах да го търся по етажите. Оказа се същия който ме подлъга да дойда в неговие хотел . Обеща той да донесе кърпите в стаята , сега бил зает да настанява. Тръгнах към стаята си и ме хвана яд на този немарливец - значи можа да се сети да дойде пред ресторанта и да набира клиенти , а не можа да се сети да включи бойлерите в стаите!!! Върнах се в стаята , едно от момчетата беше дошло с кърпа в багажа си и вече се къпеше , а аз понеже си бях платил за ХОТЕЛ не си носех кърпа! След още две слизания на двора и по етажите отново открих управителя и докато си получавах кърпите чух как някой му се оплаква от условията. Отговорът му беше :: Е какво толкова ще ти стане за една нощ ? Не се сдържах и го попитах : А на теб какво толкова ще ти стане , ако не ти платя за една нощ?! В отговор получих глуповата усмивка... Върнах се в стаята , изкъпах се , залепих спуканата гума и излязох да се поразходя , защото момчетата започнаха да притварят очи и не исках да им преча. Дойде време за вечерята , събрахме се с компанията ми от предната вечер на една маса в ресторант Фук так (в мой свободен превод пуф паф). Всички бяхме весели , храната вкусна , ракията на изба Тиквеш беше добра , но не колкото тези на Трансформънс ! Пийнах две малки че на другия ден ме чакаше път и големи горещини. Нашата компания беше благоразумна и преди 12 си бяхме вече в креватчетата. Заспал съм бързо. Сънувах че на сутринта пред хотела ме чакат от македонската федерация по колоездене с предложение да ме натурализират и да ме пуснат в националния. Явно бяха разбрали че родът ми по майчина линия :е от Кратово...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2015, 12:02 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Тиквеш май е най-доброто в Македония. Не знам дали още не е държавно...
Марио е майстор белетрист. Читателят очаква вече някаква развръзка, а вместо това само с няколко думи, но по категоричен начин се вкарва добре откроената теза за домашната ракия.
Аз не съм опитвал нито Тиквешка, нито TRANSFORMERS-ка. Но че човекът е майстор знам със сигурност. Затова от мен една лека забележка. Марио, приятелю, що обиждаш човека? Да сравняваме сравнимото :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2015, 12:24 
Модератор
Аватар

Събудих се малко след пет сутринта. Стаята нямаше завеси , а само тънки пердета и силната сутрешна светлина винаги ме буди. Не се чувствах наспал се и бодър , но знаех че няма да заспя отново. Бях подредил багажа си от предния ден , взех раницата и колелото и тихо се измъкнах от стаята. Исках ди пия кафе и да закуся . Хрумна ми че би било добре да тръгна на път без да чакам потеглянето на групата , но нямаше на кого да оставя раницата си за да я натовари на някой от микробусите. Вече наближаваше шест сутринта , улиците бяха абсолютно пусти . Не видях отворено кафене , кафе автомати липсваха. Настигнах един мъж , който вървеше пеш по тротоара и след като го поздравих се оказа че е от нашата група. Слязох от колелото за да си правиме компания . Оказа се че е дошъл със сина си от Варна , преди да се срещнем беше поплувил в езерото и сега и той като мен търсеше кафе и закуски. След много лутане стигнахме до нещо като баничарница която току що беше отворила , пихме кафе , хапнахме някакви баници и кисело мляко. Започнаха да прииждат и други клиенти , повечето велосипедисти. Около 7:30 се завъртяхме около ресторанта , там вече миеха двора , приготвяха се да отворят рано - вероятно работеха и като кафене. На една от масите двама местни чакаха да им донесат кафето , поне аз си мислех така. След малко им сервираха две от тамошните ракиени чаши и две чаши вода с лед. Групата ни започна да се събира , някои се движеха напред назад с велосипедите си . На практика стартът трябвало да бъде след влизане в Гърция , граничният пункт се намирал на километър и нещо от ресторанта. Натоварих раницата в един от бусовете и тръгнах. Небето беше изключително ясно и всичко показваше че се очертава още един горещ ден. Стигнах граничния пункт , както винаги македонските граничари бяха успяли да създадат опашка. Изобщо влизането и излизането от тази държава винаги е било нещо , в което не можеш да бъдеш сигурен до последния момент. Наредих се на опашката , отвреме навреме някой велосипедист минаваше покрай опашката от автомобили и отиваше направо на граничния пункт. Зад мен в редицата с автомобили беше един от нашите автомобили , така че реших че няма за къде да бързам и културно си изчаках реда в опашката. Когато минах граничния пункт видях от другата страна линейката която ни придружаваше и няколко от организаторите. Казаха ми че групата е тръгнала преди около половин час , аз си плюх на педалите и тръгнах да ги догонвам. Половин час не е малка разлика и мина доста време , а и доста труд хвърлих докато започна да настигам движещите се най-отзад. Едва около 12 часа си позволих да спра , защото на една малка крайпътна бензиностанция бяха спрели най-малко 30 велосипеда и всички се миеха на един миркуч с който собственика явно поливаше тревата около паркинга. Всички се държаха като стадо пустинни слонове , които след месец скитане най-сетне са намерили вода. Собственикът се оказа изключително търпелив човек , а и явно ни влизаше в положението защото по никакъв начин не реагира на хаоса който създадохме и не протестира дори когато някои започнаха да си берат от вишнята което растеше до самата бензиностанция. Купих си едно кафе не защото ми се пиеше , а просто от благодарност и го изпих набързо защото групата започна да се стяга за път. Бях решил да не се разсейвим повече и отидох да си взема колелото. Качих се на него и тъкмо да тръгна видях че предната гума отново е спукана. Групата тръгна , аз останах на бензиностанцията и започнах да си разглобявам колелото. От време на време пристигаха по няколко от тези велосипедисти които бях задминал , всички питаха дали имам нужда от помощ , но ги уверявах че ще се справя сам. Хубавото беше че не съм насред полето , бях на сянка , до чешма и след като свалих вътрешната гума я надух леко и я проверих - беше спукана отново откъм каплата и на същото разстояние от вентила. Демонтирах изцяло външната гума , свалих и бандажната лента , опипах всичко ... Не открих никакво обяснение за спукването. Накрая реших да залепя същата гума , сглобих си колелото и със свито сърце отидох да напомпам гумата на компресора. Шосейните гуми се помпят на около 8 бара , така че си спестих усилието да помпя с малката си ръчна помпа . Гумата изглеждаше да е здрава , аз отидох да се измия , благодарих още веднъж на бензинджията и си поговорих малко на немски с един възрастен човек който междувременно беше дошъл на гости на собственика. Той си беше решил че съм немец и видях голям зор докато го убедя че съм българин . По едно време ми хрумна дори да му покажа личната си карта. Тръгнах да догонвам групата , че вече ми бяха направили разлика от около час. Карах по интуиция - нали все пак обикаляхме планината Беласица . По едно време срещу мен в далечината лъсна едно голямо езеро - пред мен беше езерото Керкини. Хванах един път който минаваше между езерото и планината - отляво ми беше Беласица , отдясно езерото. Явно не бях сгрешил , защото в първото село през което минах видях няколко спрели велосипеда пред едно малко магазинче. Слязох за да се уверя че съм на прав път , влязох в магазинчето и си купих едно фрапе , поговорих си с поредната гръцка пенсионерка която беше работила в Германия и си хванах пътя. Беше пладне , отново много горещо . Пиех непрекъснито вода и при всяка възможност допълвах бутилката си . Термометърът показа 41,5 С° . Отново карах сам , отвреме навреме застигах по някого и най-накрая застигнах основната група . Бяха спрели на едно крайпътно заведение . Около заведението имаше горичка , чешма и маси под дърветата. Изядох с удоволствие една салата от домати и краставици и тръгнах , защото вече повече от половината група също беше тръгнала. След час и нещо се включих в шосето Кулата - Серес. Границата с България вече беше близо. Предвкусвах финала .
Стигнах граничния пункт , тук граничарите явно не бяха македонци и след секунди бях в България. Предстоеше ми най - неприятния участък от пътя заради строителството на магистралата. Минах през Кулата , след това през Чучулигово и Марино поле. Един километър след това спуках гума. Отново предната...
Пътят беше без банкет , гъсти храсти започваха досами асфалта и преминаващите коли ги бяха подстригали като жив плет. Трябваше да сляза от колелото и да бутам докато не намеря място на което да спра и да си сменя гумата . Така бутах няколко километра , а е трябвало да се върна назад в Марино поле... Бях спрял на сянка под един от мостовете на строящата се магистрала и се чудех дали да не сменя гумата тук въпреки прахоляка , който вдигаха преминаващите коли . В този момент до мен спря кола , през отвореното съкло се подаваше ръка която държеше две кутии бира. Отвътре ми се усмихваха мъж и жена , пожелаха ми приятен път а аз взех бирите , благодарих им и ги попитах дали разклонението за Петрич и София е близко. Отговориха ми че е съвсем наблизо и аз реших да стигна до там и тогава да сменя гумата на спокойствие. Основният поток автомобили пътуваше за София.
Стигнах разклонението зи Петрич и веднага след него намерих удобно място , обърнах колелото и демонтирах гумата. В този момент до мен спря една от съпровождащите коли и ми предложи да ме откара до Петрич. Беше три часа следобяд и тъй като бях пропуснал да ди запиша разписанието на заминаващите от Петрич влакове не се колебах много и се качих в колата. Последните десетина километра гги изминах така... Колата ме остави на центъра на Петрич , където вече имаше доста пристигнали участници. Поговорих си с някои от новите си познати , разказах им премеждията си и си взехме довиждане. Смених гумата , намерих раницата си и отидох на гарата. Беше 17 часа , следващият влак беше в 19:25. Хвана ме яд че не си смених гумата на пътя и не завърших обиколката , но вече не можех да направя нищо. Обещах си да участвам в следващата обиколка и да завърша , дочаках влака и в 22:00 пристигнах на гарата в Дупница. Двайсет минути по-късно си бях у дома.
След голямата подкрепа която получих тук се чувствах длъжен да разкажа как и защо не завърших . Благодаря на всички вас за добрите думи и доверието , което за съжаление не оправдах. Направих си необходимите изводи и ще отстраня организационните грешки които допуснах , така че следващото ми участие да завърши успешно. Следващите ми планове са да намеря няколко желаещи и да направиме тази обиколка за един ден - нещо което в момента не е по силите ми. Продължавам да карам колело и с нетърпение чакам деня , в който петролът ще свърши!
ФИНАЛ !
Спонсор: ХигроОптима

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2015, 13:03 
Аватар

Марио, не съжалявай за нищо! Нали опита и причината не е в теб, а в колелото. Преди следващия тур вземи разглоби всичко и огледай добре. Няма тройно спукване на едно и също място без причина.
Най-малкото което е, че имаш поне моралната подкрепа на колегите от форума. Успех ти желая следващия път! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2015, 13:28 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет Марио,за мен турът си го завършил,макар и на четири колела последните няколко километра!! :2thumbs:
Запази си позитивните моменти,а техниката както е писал Иво я подложи на щателен преглед!
Щом си удържал тия жеги,догодина те записвам за испанската "VUELTA" :)
Поздравления за увлекателният разказ,ами аз все едно съм бил там....така се чуствах докато четях!! :klatsch:
Поздрави!! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2015, 16:20 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Какви таланти на литературното поприще ражда музата на ракидждийството :klatsch: Нашият майстор на пътеписа заслужава подкрепа и адмирации :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2015, 20:41 

Местожителство: София
Марио, не си сам в колоездачното поприще сред ракиджиите. Миналата година си спретнах една обиколка на България, тази едва ли ще направя нещо подобно, но догодина....

http://gergoff.blog.bg

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 85 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София