Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 20:43

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 10:41 

Местожителство: София
Даааа доста далече се отиде...
Примерите със сладката и семейните игри...хм...не са най подходящите,тук ги правят не от хоби а от необходимост...и кой пък толкоз е играл семейни игри...освен като спираха тока за 2-4 часа през час...
Въобще тоя стереотип-степ бай степ,и има кой да мисли за теб(вместо),на мен лично ми е противен...
Правенето на вино в домашни условия...е занятие към което в повечето случаи се подхожда творчески-захарност ,киселинност,време за мецeрация според сорта,танини и т.н. и т. н.
А във филмчето трудно някъде ще приложим думата творчество.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 11:07 

Ами аз точно това описах че се прави от необходимост-това не го оспорвам но е факт че се прави!!! кой от какви подбуди - това е друг въпрос за койтпо пак съм драснал нещо. За това кой как си е прекарвал времето - няма какво да го коментираме - всяко семейство си има ред и правила. За масовият случай при правенето на вино, захарността се гледа само за да се види колко ще е алкохола или колко захар трябва да се добави.... а най вече за да се знае кога ще е началото на гроздобера. пак казвам - ТОВА Е НАЙ ОБЩИЯ СЛУЧАЙ. в същият този общ случай, никой не прави настойване, задържане с джибрата, 4 пъти на ден плънджиг, корекция на температурата и тн. За този общ случай, не се слагат различни дрожди, различни танини, различни видове бактерии за малолактична и още други неща. Така че границата от където започва "творчеството" при нас и там е някакси близка. Хубавото е че някакто бях писал че тези пликчета се продават и всеки може да ги купи, да гледа филмчето и да му стане яснозащо се слага. ако реши тези пликчета ще си ги сложи на купения гроздов сок или на гроздето което ще смачка. случаите са близки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 12:55 

плънджиг!!!!!!!)))))
Има ли аналог на бг език този дума)))))че нещо мнооо се хамериканизирахме
И ако не е станало ясно тук пишат хора които имат понятие от винификация...така че изброяванията кой къде и как прави вино са излишни...в страната на чистите кенефи всичко е подредено до маниякална педентичност от която в случая-за правене на вино мен лично ми се гади!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 16:42 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
ilu6a написа:
плънджиг!!!!!!!)))))
...в страната на чистите кенефи всичко е подредено до маниякална педентичност от която в случая-за правене на вино мен лично ми се гади!

Пак ще се отклоня от темата , ама аз я наричам "Страната на фалшивите усмивки" . :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2009, 17:04 

Местожителство: Хасково
Излишно натоварваме Форума и сравняваме несравними неща.
Просто имаме различни ценностни системи. Ние балканците робуваме на патриахалния бит. къща , родители, да осигурим децата ,винце ,ракия, пълен фризер, приятели, моабети, господ да ни пази здравето щото ние от работата се пазим сами ...../да продължавам ли/.
Всичко това не важи там. Работа , работа , работа ..или както бе казал великият Алеко Константинов - "Кога ще живеете бе хора"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 01:45 
Администратор
Аватар

За да не се притеснява всеки, дето пише тук, че е извън темата - сменяме темата :)

Премествам я в "Хайд парк".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 02:24 
Аватар

Местожителство: Varna
как се прави вино в Америка... Сигурно и тук се прави така вино, това което струва два лева и нещо два литра в пластмасова бутилка че сигурно и по евтиното в стъклени бутилки. Човек бързо се учи на по-лесното.
Ще направя малко отклонение в темата, казвам малко защото тук става въпрос за химия, а това което ще разкажа е свързано с нея.
как се прави каймата в България..... Една приятелка преди две години започна работа в месарски цех, за кратко. Че тя разказва как се прави каймата смесват се сланина, соев протеин оцветител и увкосител. Тя попитала момчето което прави каймата "месо нямали да сложиш" той отвърнал "да виждаш някъде в цеха месо" Тънкоста на правене била в дозирането на увкосителя една лъжъчка, на бъркало каймата става 70% свински 30% телешко, лъжичка и половина 50% свинско 50% телешко.
Задавали ли сте си въпроса защо охладените пилета са по едри, но отговора не е защото се използват по едри пилета от селектирана порода. Пак същата приятелка разказва за мушенгиите в този цех. Значи каква е цялата процедура, вадят се замразени пилета, размер 700 - 800 грама размразяват се, след това се нагласят в една машина, в нея в пилето се набиват спринцовки които първо изтеглят водата от пилето а след това вкарват в него една течност, от което пилето се надува и става 1200 - 1300 грама.
Че така наздраве и да ви е вкусно. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 03:37 
Аватар

Местожителство: г. Русе
петьо благодарско за пилешката мистерия.. все съм се чудел теа пилета с кво ги тъпчат приживе, но ясно къде е пинизът, тоест "афтър дед" :) и аз имам един приятел, който рабтеше в "колбасарница", при това доста реномирана и правеше кренвирши и ми каза така "от свинска лой ще ти направя такъв пастет че да си оближеш пръстите" и сега е вегетарианец :) . Това е съвсем сериозно !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 04:24 
Администратор
Аватар

Мда, спомнете си филма "Крилце или кълка". Тогава беше комедия, а сега е трагедия :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 12:02 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Няма да спамя по темата "Как се прави вино в Америка" няма да правя вино по амемикански, а ще продължа да го правя по БАЛКАНСКИ начин то е както си знам и разбирам.Това унифицирано вино не ще да е по добро от моето от отел макар че знам че отел е лош сорт за вино и че виното е тежко със силен цвят и вкус.Едно е да го почнеш от резидбата и да привършиш след брането а друго е куриерите да ти доставят всичко на куп.И най лошото от към сортове домашно младо вино е по добро от това в пластмасовите бутилки за по 2 лв.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2009, 19:42 
Модератор
Аватар

Няма да пускам нова тема , тъй като разговорът се измести от това как някои правят вино там към това как изобщо "изкуствените" продукти заместват естествените! Вижте този клип !
http://vbox7.com/play:f79e1122&r=emb

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2009, 15:06 

дааа а ето и възможност за подобно правене на вино и в РФ

http://www.vinodelie.com/buket.htm

Марио ето един адрес специално за теб...http://www.singlemalt.tv/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2009, 18:02 
Модератор
Аватар

ilu6a написа:
дааа а ето и възможност за подобно правене на вино и в РФ

http://www.vinodelie.com/buket.htm

Марио ето един адрес специално за теб...http://www.singlemalt.tv/

Благодаря ти много ! Имаш един сингъл от мен - ама нали помниш че на Наско му се наложи да чака една година за чипса..
:nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2009, 18:28 

еми както стане...то пък има и добра страна-ще е по отлежало!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София