Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Май 2010, 17:29 

Местожителство: София
Тези дни прочетох мнението на някакъв специалист-българин (ако някой държи на името и професията ще се поразровя да го открия), който казва, че никоя домашна ракия, каквото и да се прави, няма да може да бъде толкова безвредна за организма (там от метаноли, метили, алкохоли и не знам си какво), колкото и най-долнопробната, но варена във който и да било винзавод.

Коментари!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2010, 18:05 
Аватар

Местожителство: г. Русе
Ами тоа професор е прав. Във заводите с котролира много добре процесът на дестилация и "спиртът" там е абсолютно безвреден. Друг е въпрост дали ти харесва да пиеш евтин спирт със есенция за 5 лв с името "ракия". Този въпрос,домашно или купешко, е развит много добре във раздела "Виното" :)
Успехи!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2010, 18:18 
Аватар

и като цяло мястото на темата не е тук

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2010, 13:03 

Местожителство: София
Извинявай, но не мисля, че в раздел "Виното" е удачно да се обсъжда ракията. Както и да е. Това там е мнението на един човек, а нима другите членове на форума нямат такова. И защо се дава за пример подобие на ракия от 5 лева. Иска ми се някой да вземе отношение и за по-скъпата, например от 12-15-17 лева. Все пак някои хора пият и такава и дали и тя се прави от четвърто вино.

И, понеже търпя критика за мястото на темата, нека има подраздел с името на форума, защото се чудя къде да пиша, а скоро ще има доста неща за публикуване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2010, 17:49 
Аватар

:? казах че темата не беше на мясо защото това е тема за обща дискусия...
явно, пак не съм се изразил правилно, в разделът "виното" там колегите изказаха мнение, че купешкият алкохол, този с бандерол, е "100" пъти по-безвреден от домашните такива, защото процесът на ферментация ( и дестилация за ракиите) се контролира адски прецизно с помоща на доста скъпа техника. Сещаш се ,че за любители като нас,това просто утрепва хобито ни, което в крайна сметка го правим за удоволствие а не да наливаме зверски средства. С други думи, когато правим ракия не се стремим тя да е най-безвредната понеже не можем да избегнем метила в дестилата , хватката е ракията да е в границие на допустимото .
Аз лично давам пример с най-евтината ракия на пазара, която според мен е бъркоч от спирт и есенции . Този евтин бъркоч пак ще бъде с по-ниски стойности на метилови алкохоли, етерични масла и т.н. от най-добрият домашняк поради простата причина, че ние не разполагаме с такива дестилатори с каквито разполагат винпромите. Освен това фементацията трябва да протича на точно определан температура, следи се киселнността на материала, добавят се култивирани дрожди и куп,луп неща... Това е. Нищо лично и се извинявам ако съм Ви обидил с нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2010, 18:15 
Аватар

Местожителство: враца
Разликата от домашна до домашна е огромна , голяма степен от хората ( не че аз мн. имам де :D )
нямат ни най малка представа от технологията

Събират се само гнили негодни плодове и какво ли не .
Грамотно направена домашна за мен е по- добра от скъпите ракий .
да не говорим , че са ми казвали , че в купешката често плуват удавени котки и плъхове .
Явно всичко е въпрос на цени .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Май 2010, 18:21 
Аватар

според мен дори и цената не е критерий в днешно време... в началото ставаше дума за "безвредност".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2012, 21:16 

Преди около месец ми гостува един ирландец "по работа". Настаних го в хотел и т.н. На втората вечер реших да го поканя у дома(жена ми е преподавател по английски).Знаете как..салати,мезета...налях му от домашната ми ракия....след 4-тата чаша каза само: много качествен алкохол!!!!!! Предната вечер пихме купешка и мноооого скъпа...но не бе впечатлен!!! Та така!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 01:41 
Аватар

Местожителство: Montreal
Опасявам се, че даже и да не беше харесал ракията ти ирландецът е бил длъжен да ти направи комплимент.

Което не означава, че ракията ти не е чудесна.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 07:23 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не знам колко е безвредна купешката,днес залагат за ферментация зърното,утре варят.
Само лабораторни изследвания на Качествена домашна и такава купешка могат да решат спора.Иначе само си чешем езиците.
Както казва emil emilov разликата между домашна и домашна е огромна.От години варя ракия от мускат отонел,без чепки с малко захар и всичко в казана.Няма второ,няма трето,няма четвърто вино.
Или от плодове които бих сложил на масата си.И технолозите от винпромите не пият такава. :)
Това за качеството.
За безвредност,етилов спирт от аптеката с есенцийка,или най-добре минерална водичка :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София