Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 08:35 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Българска гроздова ракия-мит или действителност.,точно така,има ли я и къде е??Със сигурност не и в магазините!!сливови,малцови,бананови,крушови,дал господ,а мечтата на фенове като мен и...да не споменавам.Излиза,че всичко има и нищо няма...купуваш пиле,а то е зомби на 300 години,купуваш бира,правена с вода от бойлера с градус по -малък от американският(така е Бай Драгане)което не ме учудва(в метро и други не повече от 5-6%)за разлика от доброто старо време(когато светлото беше 11%- предвид Пиринско)се живееше по стойносно,а и телешко и агнешко беше((не е както Илюша спомена за американските телета)с вкус!!китайците,....хранят телетата си и паралелно с товаги поят с...БИРА,да не хващат стрес,паралелно с това,ги масажират,от което месото става по крехко и от тиквичка..тц тц тц.!!!!та за ракийката,единственото непокварено останало на Майката земя.. .зимата бях в БГ на гости,пих,ядох,останах гладен,и жаден и.. В Асеновград,Баща ми се пенсионира от винпрома след 30 години работа и казва,вземи тази ракия,тя е от този,тази е от онзи...взех на летището я изхвърлих понеже бях по тежък,запазих 2 бутилки асеновградски мавруд...а не трябваше,трябваше да хвърля всичко...Защо ..съфорумците говорят за всякакъв вид алкохол,при който неминуемо присъства ЗАХАРТА .Пишем,за рАкия,но колко от Колегите могат да заяват,че тяхната ракия е истинска ГРОЗДОВА.Отдавна другите традиционни БГ продукти са извън родината си,сирене и кашкавал,бира и вино и т.н.Америка е известна с барбекюто си(а и кашкавала,един от най добрите които съм ял някога)Франция с виното си ,Мексико с доритото,България с млякото(вярно ли е)сиренето(....)и ракията си( вярвам)което е последното което ,надявам се да не си отиде!! :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2010, 09:12 

Местожителство: София
И БълХария е известна....с простия си и примитивен народ))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2010, 17:28 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Добра тема за дискутиране тъй като тя не е чисто практична.
За да разбулим мита и да вникнем в действителноста трябва да се върнем години назад или по точно септеммври 1944 година когато съветската армия навлиза в България.
От тогава нещата не са такива каквито са били, съдба или историческа предопределеност но факт.
Ликвидирането на частната инциатива във винарството и лозарството,национализация на избите и на традицията е сложен край.Новите форми на производство и собственост от начало дават добри количествени резултати-докато има хора да се занимават с лозарство.
Помня огромни масиви с лозя почти без край а сега на тяхно място пустош или в най добрия случай ниви само съоръженията за приготвяне на бордолезов разтвор напомнят че там са били лозята-тъжно но истина.
Сега за друго на хората им взеха нивите и лозята и после им раздадоха за частно (лично) ползване земя за лозе градина и т.н..Така че населението пак си приготвяше вино и вареше ракия но във обществените стари казани.Разрешаваше се до 150л. вино и 30л. ракия на семейство (мисля си че не е отменено) като използването на захар е забранено.Страха и проверките пък и високата цена на захарта спрямо доходите ограничаваше използването и .За инфо. един слънчев ден в ТКЗС надница 2 лева а захарта бе 0.96 лева, земаеделска пенсия 20лева за месец, а купуваи захар с тия пари ще си копаш лозето и ще се грижиш за него.
Винпромите започнаха да произвеждат високо алкохолни напитки не типични за нас но се консумираха-водка,коняк,бренди,уиски,джин,ром,мастика.
В годините който бях млад на ракията се гледаше малко с презрение тогава пиехме водка коняк а по късно уиски.Абе не върви в дискотеката да кажеш дай една ракия с кола :lol: .
Преди двадесет години пак обърнахме табелата и я почнахме отново но със старата база от соца.
Някои от работещите във винпромите заработиха за собствена сметка и се почнаха едни ментета :explode: ум да ти зайде.
Сега за ракията истинска ракия се прави и днес от добрите винарни но в ограничени количества, тя не е масова по две причини скъпа е и няма суровина за нея.
Подобни са мускатовите ракии който все пак са купаж но добри.Цената на "Бургас 63" е около 14 лева за 0.5 л. в магазините при 28-30 лева за литър е много за мнозина със заплата 20-30 лева на ден.
като съпоставим с :
виски джони обикновено до черен етикет/12 годишно/ -$18 до $25
водка Руски стандарт 1,75 л -$ 20
водка Смирноф 1,75л - $20
има водка и $10 за 1,75л
бензин галон/3,8л/ -$2,8
Тия данни са от миналата година и може да са регионални но горе доло така стоят нещата с USA като за дневен доход не зная.Но и там варят муншайн нелегално или от мерак да направят нещо сами.
Можем ли да направим истинска ракия сами без захар :?: .Можем но е въпрос на финанси малцина пишещи във форума могат да се похвалят с декари лозя който сами обработват и правят вино и ракия за кеф.
Видях че някой е писал че е купил 1000кг. грозде и ще го прави на ракия но и той ще подсили материала с малко захар до нормалната за сорта захарност.Ако на 100л мъст си сложил 3-5 кг загар не е койзнае каква беда ракията клони към оригинала.Но ако към чепките (ако не си ги отделил)и шлюпките от грозде добавиш 100л 20% разтвор на захар и направиш ракия тя не е гроздова а около с голямо приближение.
Темата е голяма и едва ли я изчерпах но горе доло така стоят нещата ,ще се радвам ако има коментари след моя.
:prost: :sauf: :zauf2: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2010, 23:09 

ха..още мнения!!!Много увлекателно си писал за неща не на всекиму известни.Ще е чудесно ако се сетиш за още нещо и го споделиш....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 04:49 
Аватар

cavxan написа:
Добра тема за дискутиране тъй като тя не е чисто практична.
За да разбулим мита и да вникнем в действителноста трябва да се върнем години назад или по точно септеммври 1944 година когато съветската армия навлиза в България.
От тогава нещата не са такива каквито са били, съдба или историческа предопределеност но факт.
Ликвидирането на частната инциатива във винарството и лозарството,национализация на избите и на традицията е сложен край.Новите форми на производство и собственост от начало дават добри количествени резултати-докато има хора да се занимават с лозарство.
Помня огромни масиви с лозя почти без край а сега на тяхно място пустош или в най добрия случай ниви само съоръженията за приготвяне на бордолезов разтвор напомнят че там са били лозята-тъжно но истина.
Сега за друго на хората им взеха нивите и лозята и после им раздадоха за частно (лично) ползване земя за лозе градина и т.н..Така че населението пак си приготвяше вино и вареше ракия но във обществените стари казани.Разрешаваше се до 150л. вино и 30л. ракия на семейство (мисля си че не е отменено) като използването на захар е забранено.Страха и проверките пък и високата цена на захарта спрямо доходите ограничаваше използването и .За инфо. един слънчев ден в ТКЗС надница 2 лева а захарта бе 0.96 лева, земаеделска пенсия 20лева за месец, а купуваи захар с тия пари ще си копаш лозето и ще се грижиш за него.
Винпромите започнаха да произвеждат високо алкохолни напитки не типични за нас но се консумираха-водка,коняк,бренди,уиски,джин,ром,мастика.
В годините който бях млад на ракията се гледаше малко с презрение тогава пиехме водка коняк а по късно уиски.Абе не върви в дискотеката да кажеш дай една ракия с кола :lol: .
Преди двадесет години пак обърнахме табелата и я почнахме отново но със старата база от соца.
Някои от работещите във винпромите заработиха за собствена сметка и се почнаха едни ментета :explode: ум да ти зайде.
Сега за ракията истинска ракия се прави и днес от добрите винарни но в ограничени количества, тя не е масова по две причини скъпа е и няма суровина за нея.
Подобни са мускатовите ракии който все пак са купаж но добри.Цената на "Бургас 63" е около 14 лева за 0.5 л. в магазините при 28-30 лева за литър е много за мнозина със заплата 20-30 лева на ден.
като съпоставим с :
виски джони обикновено до черен етикет/12 годишно/ -$18 до $25
водка Руски стандарт 1,75 л -$ 20
водка Смирноф 1,75л - $20
има водка и $10 за 1,75л
бензин галон/3,8л/ -$2,8
Тия данни са от миналата година и може да са регионални но горе доло така стоят нещата с USA като за дневен доход не зная.Но и там варят муншайн нелегално или от мерак да направят нещо сами.
Можем ли да направим истинска ракия сами без захар :?: .Можем но е въпрос на финанси малцина пишещи във форума могат да се похвалят с декари лозя който сами обработват и правят вино и ракия за кеф.
Видях че някой е писал че е купил 1000кг. грозде и ще го прави на ракия но и той ще подсили материала с малко захар до нормалната за сорта захарност.Ако на 100л мъст си сложил 3-5 кг загар не е койзнае каква беда ракията клони към оригинала.Но ако към чепките (ако не си ги отделил)и шлюпките от грозде добавиш 100л 20% разтвор на захар и направиш ракия тя не е гроздова а около с голямо приближение.
Темата е голяма и едва ли я изчерпах но горе доло така стоят нещата ,ще се радвам ако има коментари след моя.
:prost: :sauf: :zauf2: :prost:

водка за 10$ става за миене на прозорци идеално.....иначе един бг гражданин като прави рожден ден купува от тази около 10 бутилки....надница около средно 150-220$.муншаин ти знаеш кои вари,и не е ракия...и иначе нямат мерак,та затова варят муншаин...та,по темата,ментетата са толкоз много,та не можеш да различиш истинската от фалшивата,30 лв за бутилка,хм,...има ли таквоз в магазина.Аз малко поизпуснах нещата,по простата причина,че не съм в Бг,но според мен доста винпроми бълват смес от есенции,която няма нищо общо с името ГРОЗДОВА РАКИЯ.Пример е Асеновград,с неговите продукти близки,до .....Лозята са необработваеми защото няма възвръщаемост,бизнес,или губиш или печелиш.Как я карат по света,..с мерак,и постоянство.зЗащо има Чилииско вино в америка,а няма Българско,или те са с по големи традиции от НАС.................. :x

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 09:34 

Местожителство: Варна
Като по млад пиех и ядях за двама. :lol:
Откак минах четирсетака намалих и таз година реших да си направя кефа с хубава истинска гроздова ракия.
Купих 486 кг мерло и каберне със захарност над 25 %, смлях го и след 2-3 дена махнах зърната и чепките, разредих с вода до 21 % захарност и излезе около 330 - 340 литра материал. Вчера захарността в бидоните бе 10%, 10% и 5 % ( в последния бидон материала е сложен 3 дена преди другите два ).
Смятам да варя в началото на ноември ако материала преври дотогава.
Очаквам да излезе около 80 литра ракия след разреждане до 42 градуса.
За варенето и преварката ще отидат да речем 3 бутилки газ.
И тъй да обобщим разходите:
486 кг грозде х 0.70 лв = 340 лв
3 бутилки газ-около 75 лв
Общо около 415 лв за около 80 л ракия, т.е. около 5.20 лв за литър истинска гроздова ракия.
Такива пари всеки може да си позволи, още повече че разните цупурлуци по магазините минават 10 лв за литър, а болката болкатааа :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 17:08 
Аватар

:2thumbs: .Няма да правя сметки на чужд гръб затова ще помоля Аtsok като извари всичко да информира дали е така както го е изчислил :) .
Безплатен обяд няма както и безплатен секс безплатно е сиренето в капана за мишката :lachtot: .
Около 5 лева за добра ракия не е лошо стига всичко да се направи както трябва ;) ,ферментация дестилация и отлежаване.
Наско някои народи не са преживели соца и е непонятен за тях освен това имат строги закони които се спазват.
Имаше един случай за вино "Ред байциклет" който дискутирахме, не мога да го намеря но е следния заловили ги че правят повече вино от колкото могат да пуснат лозята им и ги наказали че и затвор за главния виновник.Това се е случило във Франция като оплакване на контрагентите от САЩ не е имало но францизите си държат на законите и реномето :respekt: .
http://translate.google.bg/translate?hl ... 6prmd%3Dis
Aко у нас се действа така май ще останем без хора :cry: .
:sauf: :prost2: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 17:44 

водка за 10$ става за миене на прозорци идеално.....иначе един бг гражданин като прави рожден ден купува от тази около 10 бутилки....надница около средно 150-220$
Айде бе водката била за миене на прозорци що бе Наско какво и е на водката,пилетата били зомби бря,бря.. а па надницата май и тя..,хм размера и май ми прилича на надницата на нелегален камионджия без собствен камион.Между другото Америка взе да закъсва щото се навъдиха много нелегални българета емигранти без документи,преимуществено от селата,големи майстори и на тях им е неизвестно по какво точно..90 % от българската популация в Америка е нелегелна,съгласно законите престъпници,като такива се и държат,и не ми е ясно какво искат да получат от страната като единственото за което са заслужили е пл белезници и безплатен транспорт за майната си..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2010, 19:42 
Аватар

kotebarry написа:
водка за 10$ става за миене на прозорци идеално.....иначе един бг гражданин като прави рожден ден купува от тази около 10 бутилки....надница около средно 150-220$
Айде бе водката била за миене на прозорци що бе Наско какво и е на водката,пилетата били зомби бря,бря.. а па надницата май и тя..,хм размера и май ми прилича на надницата на нелегален камионджия без собствен камион.Между другото Америка взе да закъсва щото се навъдиха много нелегални българета емигранти без документи,преимуществено от селата,големи майстори и на тях им е неизвестно по какво точно..90 % от българската популация в Америка е нелегелна,съгласно законите престъпници,като такива се и държат,и не ми е ясно какво искат да получат от страната като единственото за което са заслужили е пл белезници и безплатен транспорт за майната си..

по нито една точка не съм съгласен,но да не спамим,може на ЛС :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 13:46 

Не мисля ,че спамим намираме се в Хайд парк зоната.
Та доколкото разбрах защитаваш престъпниците,хора нарушили законите на страната в която живееш,знаеш нявярно че който защитава,укрива,дава подслон на престъпници е приравнен към тях,а възможно е и ти самия да си нелегален емигрант..
Във всеки един от случаите не сме за една маса..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 14:11 

и затворник да е)))
В нито един от постовете на Наско няма демонстриране на грам агресивност или неуважение към някой от форума.
за разлика от много други...вкл и мен)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 15:16 
Модератор
Аватар

kotebarry написа:
Та доколкото разбрах защитаваш престъпниците,хора нарушили законите на страната в която живееш,знаеш нявярно че който защитава,укрива,дава подслон на престъпници е приравнен към тях,а възможно е и ти самия да си нелегален емигрант..

kotebarry, моля мааааалко по-меко

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2010, 17:37 
Аватар

kotebarry написа:
. Ракията.ком обединява любители на чашката по всички краища на света,та дори и затворници и емигранти.. :zauf2: Не се засягам от писаното по горе,защото пак не е вярно,а нийъде не съм казал,че защитавам престъпниците,...яроста с която коментираш (професионално)за емиграцията тук,ме навява на мисълта,че.....аиде бе, отплеснах се..нелегален варещ ракия тук,ха,ха,ха.....естествено,че съм ЛЕГАЛЕН,или трябва да ти пратя копие от американският паспорт :buch: прав си само за едно...не сме за една маса

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 09:25 
Аватар

Първо да ме извини Наско ако обича защото аз със свойте сравнения подкарах темата някъде в страни и го ударихме на политика един вид.Използвах цените у нас и в USA за да развия тезата че някои неща ги правм от беднотия и тарикатлък а не от незнание.Че американците не ги обичат никъде по света си е истина и че те са световния хулиган пак е истина но там вече живеят и българи и всеки ще намери я роднина я познат а за наши хора само хубаво.Писах че няма да правя сметки но без тях няма да стане.
Цитат:
Купих 486 кг мерло и каберне със захарност над 25 %, смлях го и след 2-3 дена махнах зърната и чепките, разредих с вода до 21 % захарност и излезе около 330 - 340 литра материал.

Нека да предположим че Аtsok си е отделил 150 л. за вино а останалите за ракия (180-190)
Ширата му е с 21% захарност,което ще рече че той има 38-40кг. захари за ракия от който може да изката около 35-38 л. добра ракия около 40 градуса.
Иванов също купува грозде от същото място но е натънко с парите и взима 200 кг от същото грозде за 140 лева.От него изкарва 142 л шира и към нея добавя 8л. захарен сироп 1:4.
купува 40 кг. захар(1.50лв.за кг.) и я разтваря в 160 л. вода като от сиропа е взел 8л. за виното а с останалото залива жибрите за второ вино което ще е за ракия.
Нека всички останали разходи да са равни и в двата случая по 100 лв..
Каво следва от всичко това нашия съфорумец ще пие истинско вино и ракия за 440 лв. а въображаемия Иванов ще пие подобие на истинско вино и ракия за 300 лв..
Разликата от 140 лв. се явява КАТО ЦЕНА НА КАЧЕСТВОТО :klugscheisser: .
Хайде виното може и без захарта при което ще е истинско но ракията му ще е от захар и жибри а на колегата от вино.Нека да са изкарали по 35л. добра ракия на еднакъв градус то истинската винена ракия струва 4 лв. повече за литър.
Тия 140 лв. който са равни на 200кг. грозде в случая объркват работата но на мнозина именно те не достигат.
Сметките са малко приблизителни но не мога да ги докарам точно .
Да извинява atsok че посочих потребителското му име в примера.
:prost: :zauf2: :prost:

Последна промяна cavxan на 20 Окт 2010, 14:53, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2010, 12:15 

Местожителство: Варна
cavxan написа:
Цитат:
Купих 486 кг мерло и каберне със захарност над 25 %, смлях го и след 2-3 дена махнах зърната и чепките, разредих с вода до 21 % захарност и излезе около 330 - 340 литра материал.

Нека да предположим че Аtsok си е отделил 150 л. за вино а останалите за ракия (180-190)
Ширата му е с 21% захарност,което ще рече че той има 38-40кг. захари за ракия от който може да изката около 35-38 л. добра ракия около 40 градуса.

Сметките са малко приблизителни но не мога да ги докарам точно .
Да извинява atsok че посочих потребителското му име в примера.
:prost: :zauf2: :prost:

Извинен си :megagrin:
Само да добавя, че с братчето ми ще варим и джибровица.
Като приключим с варенето и преварката ще обадя какво е излязло.

Наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София