Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:01

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2010, 18:48 

Местожителство: Варна
Като съм казал А да кажа и Б :lol:
Днес приключих с варенето. Общо 5 казана - 4 варки и една преварка (казана е 90 литра).
Отделих си малко вино и варих около 300 литра материал - гроздов сок без грам добавена захар.
Материала беше със захарност около 0 или малко отгоре.
Можеше да се изчака още докато преври напълно, но сега му беше времето за варена, т.е. моето време. :lol:
При четирите варки отделях по около 0.5 л първак, както и при преварката - общо около 2.5 литра.
Спирах ракията на 40 градуса.
При първите 2 варки събирах патоки до 30 градуса и спирах казана.
За следващите 2 събирах патоки докато се палеше при хвърляне на казана, т.е. до около 20-25 градуса.
Патоките са с приятен вкус, не кисел. Във всеки казан слагах патоки от предното варене.
В преварката не сложих патоки.
Резултата след преварката е следния:
Ракия общо 2580 алк. градуса или приравнено към 40 градусова ракия - около 64 литра.:lol:
Първак 2.5 литра.
Патоки 8 литра.
Разходи 300 лева за гроздето и 54 лева за 2 бутилки газ като газ има за още 2 варки. Общо 354 лева.
Иначе казано имам 64 литра гроздова ракия с перфектен аромат и вкус за 354 лева или 5.53 лева за литър.
Утре я слагам в бурето за отлежаване. :D
Според мен съм загубил десетина литра от това че виното не е превряло, тиха ферментация не е минала и не отделях повече патоки от първите 2 казана. :?
Нооо и на това съм доволен.
Догодина повече. :megagrin:
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2010, 21:15 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
БРАВО!!хубавото е,че потвърждаваш второто..със здраве да си я пиеш,макар да си изгубил повече от 10 л :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Фев 2011, 22:20 
Аватар

След 2 седмично търсене на гроздовата ракия,стигнах до убеждението,че както вървят нещата...тя вярно ще стане мит!!!така..в Благоевград по пазара е трагично,продава се всякаква пикня,с извинение наричаща се ракия....посетих един казан,който вече е обновен с колона..исках да си купя ракия от казанджията,и на въпроса ми,..аромат има ли?отговора бе... Ти пък... Аромат няма...е аз без аромат ще си пия водка бре...защо да се пъна да правя течност с висока концентрация на етанол,обезмирисена на цена 10лв.на мен Ми излиза 6$ л на 58% ...с аромат и....както и да е ,пренасяме се в друг град...Асеновград.Баща ми ме посреща с 2л бутилка и се оказва,че е житена ракия с вкус на анасон(дадена му от добър приятел от винпрома)...изплюх се и отидох до пазара...там същата картинка като в благоевград.Брат Ми ми предложи да отидем до една винарна да вземем от там.....предложиха ни 3 вида ракия...нямам думи....а едната казаха,че е мускатова...последната( поне бе по мека,но определено нито една не бе от грозде)на цена 12лв.,бе късно и аз изпитвах нужда да пия една...като и мерих градуса,бе 41...това е то.търсенето определя предлагането.Аз ли съм се променил,или вкуса на българин до такава степен е мутирал,нямам идея...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 10:44 

Местожителство: Пловдив
В Асеновград ли си още?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2011, 23:07 
Аватар

bogdanov64 написа:
В Асеновград ли си още?

Отдавна пресякох Атлантика.... :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 14:29 

Местожителство: Пловдив
И кво, в България всичко е помия :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 00:08 
Аватар

В търсене на сорта грозде гъмза из нета попаднах на NGR....национален гроздов регистър на щатите в който са описани всички видове,...кадарка се споменава като гъмза и куп други разновидности....но забележете,най отдолу се до уточнява,че произхода му е унгария.....без думи,иди после доказвай,че го има в цяла източна европа и т.н...нещо което си е българско не може да бъде и унгарско едновременно....Факта си е факт,гъмзата си съществува само в бг,а официалното име на този сорт е кадарка...... :explode: внесена от италия през 1986.........се очаква да бъде пусната на необятният американски пазар под името Кадарка 1 през пролетта на 2011,забележете ако резултатите от тестовете продължили....15 години???..са отрицателни,е това е...аз нямам думи!!! Пак пропуснахме шанса си,или бяхме изпреварени.. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 00:55 

Местожителство: София
ами тук е много омаза на историята...на Винария 2010 Вивай прадлагаха гъмзаа по 1лв е се утрепваха да я купуват...щото не е правена в БГ...ъъ присаждана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 04:04 
Аватар

Местожителство: Varna
7 400 000 хора не могат да променят света та камоли и марка вино да защетят, колко сме един квартал на мегаполис.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 07:00 
Аватар

petiomalchev написа:
7 400 000 хора не могат да променят света та камоли и марка вино да защетят, колко сме един квартал на мегаполис.

Унгария са 10 милиона,и това не е предпоставка да бъдат облагодетелствани....аз не мога да се съглася и утре ще изпратя до националният гроздов център писмо ,в което ще пиша,че не съм съгласен,името кадарка да бъде дадено на този сорт грозде...както и да се упоменава,че това е традиционен сорт грозде от унгария.... :explode: :x Дали ще ме чуе някой,ще им пращам ноти всяка седмица....АЗ НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН,гласувам с две ръце,колко съфорумци ще се съгласят с мен....да направим нещо!!!!!! :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 09:03 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Наско забравяте че в Унгария има много Българи-градинари още от преди воината.И почти цялото земеделие:чушки,краставици и много други, се произвеждат от тях. Има цели колонии от Български-градинари в Унгария които се занимават и с лозя, е............... от там са и сортовете за които говориш :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 11:10 

Местожителство: София
и колонии космонавти...
Не е лошо да се направи една ампелографска справка...може да е стар сорт и да се отлежда отдавна тук но далеч не е съвсем местен-отглежда се още и на куп други места като Румъния ,Албания,Сърбия че и Бразилия...,а идва от Мала Азия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 17:57 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
ilu6a написа:
и колонии космонавти...
Не е лошо да се направи една ампелографска справка...може да е стар сорт и да се отлежда отдавна тук но далеч не е съвсем местен-отглежда се още и на куп други места като Румъния ,Албания,Сърбия че и Бразилия...,а идва от Мала Азия

Еииии пак започна да ме дразниш................ :wallbash:Като неразбираш не се обаждаи кат на барабан малката пръчка, да не видиш колонии от космонафти посред бял ден. Питаи които искаш за българските градинари в Унгария. :buch:

Последна промяна MONI BARONA на 23 Апр 2011, 16:36, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2011, 22:33 
Аватар

Наско, много си се изнежил брат. Пиеш каквото има и не пробираш. Бира от бойлера .. такава пием. Докато тоя свят е разделен на бедни и богати така ще бъде, но за това не са ти виновни хората...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012, 00:49 

Този човек също има мнение, свързано с историческите корени на ракията:
http://www.arenamedia.net/video.php?vid=24%F7%EE%E2%E5%EA%E0%20%E5%20%EC%ED%EE%E3%EE%20%EF%F0%E0%E2

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София