Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Новобранец
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2011, 23:26 
Аватар

заговорихме се с кръстника преди известно време, та той каза че различни плодове не бивали да се смесват тъй като ферментирали с различна продължителност, аз лично не мисля че ще има проблеми дайте мнения

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Ное 2011, 08:47 

Местожителство: София
ферментират захарите намиращи се, отделени от плодовете ..когато сместа от плодове е хомогенна(пасирана,разбита) ,захарноста във всички части на обема е почти еднаква...та дрождите не подбират-А, захар от ябълки...-а захар от круши...значи първо от крушите... :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 18:42 
Аватар

Отварям един въпрос за патоките. Мислех дълго и стигнах до извода, че за да се чака известно време за да могат да се използват - нещо вредно от тях изчезва.
Защо патоките трябва да отлежат и възможно ли е метила да изчезне с времето? Или част от него изчезва?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 21:09 

за пръв път чувам ,че патоките трябва да отлежат...
Само метила няма как да се изпари...изпарява се общо така да каже(много грубо) спиртната смес.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 22:01 
Аватар

широко разпространено схващане е, че трябвало да отлежат минимум 40 дни, аз лично не виждам логика, тъй като след време даже градуса им ще падне, но съм го чул от много места де..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 22:10 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
falcon написа:
широко разпространено схващане е, че трябвало да отлежат минимум 40 дни, аз лично не виждам логика, тъй като след време даже градуса им ще падне, но съм го чул от много места де..

Градуса на патоките ли?пада първоначално 1-2 гр и това е.няма как да падне повече,ако е в стъклен съд или в буре без достъп на кислород

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 22:17 
Аватар

нали за тия 1-2 градуса говоря че първоначално ще паднат, та и аз не виждам логика да се държат да отлежават

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 22:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Никой не пие пресна ракия нали.... всеки чака поне 40 дена да отлежи/фтаса/ ракииката.
Така и с патока, хубаво е да фтаса/отлежи/ поне 30 40 дена, а най хубаво е година,
щом стари майстори са казали значи има значение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 23:14 

точно на "стари майстори" съм се наслушал...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 06:10 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Добре де да оставим старите "майстори" но какво ще правиш от патоките.Патоките не се пият а се използват при следваща дестилация или за консервация на някой материал които ще се вари след време.
При желание и възможност могат да се обработят с КМnO4 и сода за хляб -(това вече е обсъждано).
Възможно е при продължително престояване на патока да протекат процеси аналогични с тия при стареенето на ракията но кой ще се занимава с изследване на това .
Ако вариш много казани за кратко време не виждам проблем патока от първия да отиде в материала за втория и т. н. последния ще остане за друг сезон.
Не бива да се смесват патоките от различни пращини и плодови каши защото ще се смесят ароматите.
Колкото до падането на градуса няма как така е по добре "порция за ангелите" щом си сварил нека да има и за тях.
:kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 17:24 
Аватар

това със смесването на ароматите не е проблем, тъй като съм варил от различни материали в един казан, просто от сума ти места чувам че задължително трябвало да престоят патоките, та затова и повдигнах въпроса има ли някакво основание

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 19:17 
Аватар

Имам един въпрос за патоките до 0 градуса ли трябва да се събират. Досега не се бях разправял да събирам, от последното варене обаче събрах една туба 10 л среден градус 28. Видимо се белее и се чудя, ако се преварва тази бяла мътилка няма ли да даде някакво отражение на ракията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2011, 08:08 
Аватар

Местожителство: Казанлък
falcon написа:
Имам един въпрос за патоките до 0 градуса ли трябва да се събират. Досега не се бях разправял да събирам, от последното варене обаче събрах една туба 10 л среден градус 28. Видимо се белее и се чудя, ако се преварва тази бяла мътилка няма ли да даде някакво отражение на ракията?

Да, ще се отрази, но само на количеството. Ако ги изхвърлиш, ще изкараш по-малко ракия :lol: А патоки се събират докато горят.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2011, 17:12 
Аватар

MONI BARONA написа:
Никой не пие пресна ракия нали.... всеки чака поне 40 дена да отлежи/фтаса/ ракииката.
Така и с патока, хубаво е да фтаса/отлежи/ поне 30 40 дена, а най хубаво е година,
щом стари майстори са казали значи има значение.

ilu6a написа:
точно на "стари майстори" съм се наслушал...

днес хвърлих едно око на тубата с патоките, от бялата мътилка няма и помен, избистрила се е, но вътре има някакви частици, може би не са го измислили случайно, че трябва да престоят известно време..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: Европа/София