Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:19

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2011, 15:05 
Аватар

Здравейте,начинаещ съм.Става дума за джанкова суровина,количеството е 90 литра мая не сам слагал,в нея има 15килограма захар,въпросът ми е следния заложих я преди 3 дни а самата ферментация протича по доста странен начин,навсякъде излиза бяла пяна дори извън съда,защо се получава това и опасно ли е за пращината да се развали нещо,заложил сам и друг съд горе долу същото количество пак джанки но други и няма този проблем,възможно ли е да е прекалено буйна ферментацията,иначе на захарност единият на 19 а другият на 20
Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2011, 15:56 
Аватар

Местожителство: Varna
Джанките като почнат да ферментират интензивно се получава такава пяна, нормално е. Двата бидона са като различни организми единият по-буен другият по-муден. Може преди да разбъркваш джибрата в бидоните да извадиш по една кофа от единият и да сложиш в другият, така този който ври по-бавно ще се ускори. 19% и 20% това началната им захарност ли е или 3 дни след започване на ферментацията. Явно в този бидон за който се претесняваш са се развили по активен щам дрожди или просто условията за развитие на дрождите са били по добри.
Ако не си махал костилките и вече са се отделили на дъното е хубаво да ги махнеш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2011, 17:51 
Аватар

Мерси много,ами 19-20% ги оставих при слагането на плодът,направих както ми каза гледам,сега всичко е нормално,няма пяна иначе при прехвърлянето на по една кофа,премерих пак захарността бързо пада това е може би защото в помещението е много топло.
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2011, 21:29 
Аватар

Местожителство: Varna
С какъв захаромер следиш захарноста ако е от българските на "светлина" не можеш да хванеш края на ферментацията, показват до 5% захарност дори да потъне не значи че ферментацията е приключила. За около 20% начална захарност руските виномери показват точно 0% захарност, те са с две скали за захарност и алкохол. За втората не можеш да им се довериш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2011, 02:09 
Аватар

Да,такъв е захаромера на "светлина",днес пак мерих по активният съд вече явно е преврял-захарност 0 понеже потъна на дъното и мисля че е готов за варене,опитах и дядовите методи с гаснещата кибритене клечка не гасне,а в другият съд на 2-3 см.от ръба и вече е угаснала.Мисля утре да варя да видя какво ще излезе,а иначе първият заложен съд с 4-5 дни разлика все още държи захарност 2-3%, 2-рия стана по бързо от 1-вият :D .Относно руските виномери,в нашия малък град не успях да намеря никъде.
Поздрави.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часова зона: Европа/София