Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 22:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 11:16 
Аватар

Местожителство: София
Благодаря Ви, че Ви има...айде сефтето и от мене. Преди 8 дни набрах около 50-60 кила джанки. Сложих ги в един бидон така цели без да ги мачкам, че нямаше време. След 3 дни отидох пак, смачках ги добавих 4 кг.захар + 16 л вода, няколко компота, няколко бурканчета сладко, обаче не можах да измеря захарността, че беше доста гъст материала. Вчера пак ходих измерих и беше 5%. Демек след 2-3 дни съм готов за варене на ракия....обаче нещо като че ли ми накиселва материала...и от това което четох из форума следва преди да варя да добавя сода...имам грубо казано 80-100 кг м-л....колко пакетчета и по кое време да сложа содата?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 11:58 

Първо отдели само сока (течността) и вари само нея иначе може да загори. Става лесно със сито, марля, сито от фритюрник...
Содата (сода за хляб, натриев хидрогенкарбонат) 2,3 пакетчета - преди да вариш. Сипваш първо само течността в казана, после слагаш содата и като спре да шупти вариш.
Това е, успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 12:03 
Аватар

Мисля, че не е чак толкова гъсто, освен това ще сложа на дъното на казана малко слама.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 12:36 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
4ukundur написа:
Мисля, че не е чак толкова гъсто, освен това ще сложа на дъното на казана малко слама.

Прецеждай, най вече заради костилките.А казана загаря и не само по дъното но и в горния краи на течноста, така че или прецеждаш или разреждаш.И много внимавай със содата... :!: по по лека, да няма после... :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 13:25 
Аватар

Да, костилките задължително ще махна, те нали сами си падат на дъното, така, че ще ми е лесно си мисля...абе не знам какво си мисля, че съм новобранец, ама така четох...иначе ако прекаля със содата какво може да се случи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2011, 14:42 
Аватар

Местожителство: Varna
Ако прецедиш материала няма смисъл да слагаш слама, при прецеденият материал ракията излиза по бистра и патокито тръгва по късно. Даже най-добре е да го прецедиш сега да оставиш материала в маза на по хладно и като се избистри да източиш само бистрото и да го свариш е ще имаш малко повече загуби за сметка на качеството. Ако мирише на оцет не трябва да го чака да се бистри вариш.
Содата като я добавяш е хубаво да я разтвориш във вода примерно 1 пакетче в литър вода или два. Добавяш по малко и бъркаш, трябва да остане леко кисел материала. Прекалиш ли със содата остава вкус на сода в ракията, също така голямото количество сода убива аромата.
Содата я слагам когато съм сложил материала в казана и съм запалил огъня, бъркам го по малко докато материала започне да пари и тогава слагам капака, така по-равномерно и по-бързо се затопля материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 09:03 
Аватар

Ще сложа на тия 100-тина кила 3 пакетчета сода пък да видиме. Ще пиша колко съм изкарал. Днеска ще си ходя до село да видя каква е ситуацията...по принцип би трябвало до тази неделя да е готово за варене на ракията ама няма да имам възможност, така че ще бъде другата...фатално ли е по-дългото стоене на м-ла?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 10:46 
Аватар

Не ти казах колко пакетчета да слагаш защото това се преценя на място и според материала, но пак повтарям трябва да остане леко кисел.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 11:47 

не,няма да е фатално.
Ако имаш патоки някакви и е приключил процеса -добави ги към материала,така ще предодвратиш всякакви понататъчни процеси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2011, 22:21 
Аватар

И така рекапитулацията...днеска варих ракията. Около 90 кила джибри, сложих 1 пакетче сода. В тия джибри има 8 кила захар. Половината от тях съм брал на 23, 24 юли /+4 кг.захар/, другите на 30-ти, а на 2-ри август съм сложил захарта /пак 4 кг/ на вторите. Втората половина е седяла около 4 дни със захарта, не е ли малко, въпреки, че беше на 0% захарността днеска. Без костилки съм слагал и със съвсем малко шлюпките, кожите на джанките. Започна да тече на 62 градуса спрях я на 35 и стана общо 14 литра някъде около 48 градуса. Паток около 4-5 л, нямах търпение да чакам повече...него го спрях на 25-26 градуса. Като падне с още 2-3 градуса след някой ден на 45 градуса ще е перфе. Общо от до беше точно 3 часа. Изхвърлих около 200-300 мл първак, въпреки, че на лулата на казана имаше някакво бурканче което уж събирало метиловия, ама нещо не му имах вяра. И от него изхвърлих около 200-250 мл. Като за първи път ми се струва, че съм се справил повече от прилично. И то защото съм се водил изцяло от вашите съвети, а не се поддадох на идеите на тъста. Споделете ако виждате някъде грешки щото 100% има. Не знам защо ракията обаче тръгна доста топла, почти гореща, може би засилихме първоначално огъня доста, но после пак си течеше топла, въпреки, че охлаждането си беше добре, а друг път съм бил на казан ама си тече почти студена ракията. Дълго стана, ще се радвам на всякакви мнения и препоръки за следващия път, щото вече дремят под сайванта още около 50 кила м-л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2011, 22:40 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Трябвало е да отделиш малко повече първак и да я спреш на 40-45%. :) Смело напред...за първи път е добре!Аз варя всеки ден и пак някой път нещо се обърква.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 10:36 
Аватар

Naskohondata1 написа:
Трябвало е да отделиш малко повече първак и да я спреш на 40-45%. :) Смело напред...за първи път е добре!Аз варя всеки ден и пак някой път нещо се обърква.

Ми над 500 мл съм хвърлил, мислиш, че е малко ли? Някъде тука четох, че някои хвърлят по 200-300 мл. Мислех да я спра на 40 градуса, ама пуста лакомия гледам че тече със добър градус.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 11:27 
Аватар

Първак се отделя 1-2% от заложеното количество за дестилация. Примерно на 100л. материал се отделя 1л. първак за грозде и до 2л. за плодове при тънка струйка на чучура.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София