Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 21:51

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 13:37 
Аватар

колеги ,здравейте...имам сини сливи искам да ги сваря на ракия,но не знам технологията .дали е същата като при гроздето.Някои казват ,че първо трябва да оставя сливите 1-2 дена да отлежат преди да сложа захарта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 15:38 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
Объркал си раздела.Търси в ,,Суровини и фермвнтация".Има доста писано.Напр.
viewtopic.php?f=7&t=157&p=867&hilit=%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%8F+%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8+%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%B8#p867

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 15:47 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Да отлежат означава да ги оставиш така както си ги купил - без да ги мачкаш ! Търговците продават не съвсем узрели сливи , обрани така че да издържат на транспортиране и известно време по пазарите ! Друго е ако ти си ги береш и можеш да избереш момента в който са напълно зрели. Изчакването от няколко дни дава възможност на сливите да "дозреят" . Когато повечето плодове поомекнат тогава си обуваш ботушите , сипваш малко в едно корито и ги намачкваш . Въпрос на избор е как ще отделиш костилките - на ръка една по една или след като изсипеш кашата в бидона и добавиш вода и захар . Тогава плодовете ще изплуват отггоре , а костилките ще паднат на дъното - пресипваш в друг бидон и с бормашина и пасатор като на ПетЬо Малчев пасираш ! Наздраве !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 16:37 
Аватар

Може ли линкче към пасатора на П.Мачев или снимчица от П.Мачев please :) Вече два пъти изгарям пасатор :datz: ама добре, че тук може да се връщат в магазина.
Последния път пробвах с мелачка за месо ама не си е работа. Бъркалките за цимент нещо не ми вдъхват доверие...? Основно правя материал от сушени смокини, сушени каиисий и стафиди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 16:42 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Взимаш един шестограм от бълкалка за теракол и и залепяш ЕСобразен нож като на кухненските пасатори , но по-голям ! Слагаш го на бормашината и действаш !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 21:30 
Аватар

Мерси много "мсергеев", аз се извинявам че не писах конкретно по темата.
Какво имаш в предвид ЕС образен нож-прати ми снимка моля на "лични" ако имаш нещо подобно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 22:26 
Аватар

Местожителство: враца
Виж темата мелачка за ябълки , аз си направих такъв пасатор , и даже преди 5 мин , пасирах кофа с сини сливи .
На кофа 11кг страхотно узрели сливи - пасирах ги ( на едро не точно пасиране ) шибнах 1 кг захар и 4 кг вода .
Използвам да питам , олучил ли съм ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2011, 22:44 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Тц, не си.С това килце си докарал може би с триста зора до 20% захарност но ако е без водата.
Шибни едно кило още но без да разреждаш.
За да не се занимаваш с глuпости си направи на Excel или ОО Calc една табличка директно с функции да ти пресмята количество на кашата, начална захарност, крайната която искаш да получиш и ще ти изчисли колко захар трябва да добавиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2011, 11:07 
Аватар

Даа , как ли не бих си правил таблички .
Аз съм пияч -дестилист , а не комп. специалист . 8-)

Ще слагам на всеки нови 3о кг сливи , по 2 кг захар и 4-5 кг вода и предполагам , че няма да има проблеми .

Ииии ...пак ще съм по добре от мойте познати , к оито вчера ми обясняваха принципите на ферментация / дестилация ( стр инженери , не прости хора )..., че алкохолът се произвежда от винарките :megagrin: , и за това трябва да им се осигури достъп,
шапката да е полусуха и рехава , за да могат мушиците да работят .
Подробностите около технологията на варенето и измерванията , могат да накарат нормалкият казанджия дасе хвърли заедно с казанът си
под бръз влак , да се самоудави в охладителя ,
или най - малкото да изпие 2 л. метил , като изеде пращината за мезе , и за това няма да ги пиша . :megagrin:
Ужас .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2011, 18:01 
Аватар

Местожителство: Varna
Емо тук бях направил някакви сметки за сливите viewtopic.php?p=13194#p13194

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2011, 08:08 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Емо, това че някой държи да спомене инж. точка пред името си не означава че е весдесъщ по много въпроси като в много случаи дори и в сферата в която работи.
Използвай линка на Петьо и още на няколко места се споменава начина по който се изчислява как и колко да се добавя захар на база началната такава която има мат'рЯла.Това е елементарна формулка която върши много ама много добра работа.
А за Ексел или Калк става елементарно, не е нужно да си компютърен специалист.Ексел е "тъпа" програма която се използва за изчисления а не както си мислят хората за таблички :lol: Просто в едната кутийка примерно задаваш да ти е количеството каша, в другата началната захарност, в третата тази която желаеш да постигнеш и в четвъртата ще ти изчисли захарта която да добавиш.Това става като задаваш на всяко квадратче какво да смята или от къде да взема стойности.
Ето ти еди пример:

<А1> каша -> 10 (кг)
<B1> начална захарност -> 12 (%)
<С1> крайна захарност -> 20 (%)
<D1> захар за добавяне -> ? (кг)

И казваш на програмата да вземе стойностите и да речем резултата А1+C1*B1/C1-B1 да ти го даде в кутийката D1.

Всичко е примерно и както казах порови се и си изрови точата формула, не че не мога да ти я напиша или направо да ти дам екселско файлче но пък така ще караш по инерция.Идеята е да вникнеш в същността като така ще ти се избистри всичко и тогава ще видиш още колко слабости ще намериш в своята и на някои други технологии на ферментация при домашни условия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Авг 2011, 12:36 
Аватар

Благодарности и щастие пожелавам и на двама ви с Петьо ...
четох отново поясненията на Петьо , и установих че съм ги чел повърхностно .
По принцип най- мразя да мисля , но ще издиря сега Екселът , и ще направя табличка ...
Мерси пак ,осъзнавам/ оценявам го ... рядко се случва някой да те бутне напред :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 19:45 
Аватар

http://www.youtube.com/watch?v=o0OuB4iG ... re=related

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София