Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Захарност 24-25% ?
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 16:31 
Аватар

Здравейте! Нов съм както във форума, така и в производството на ракийка, ама пък съм мераклия :megagrin: За първа година си купувам грозде и не ми е много ясно...
Та какво направих: Купих 300 кила грозде...Димят, Червен Мискет, Памид и още едно ама не му помня името. Смесено беше. Смелих го и го затиснах. Само ракия ще правя... Захарността му е 21%. Аз сложих по 3 кила захар/100 кг. и тя отиде на 24%-25.5%. :? :?
Тая захарност много ли е? Аз мога да го разредя с вода ама има една педя до ръба на качетата, ако го долея да не прелее? Ще стои на постоянна температура в маза.
Ако го оставя така дали ще ферментира нормално? :nixweiss:
Ако го премеря след 1 седмица дали ще падне??? Абе дайте акъл, моля Ви!!!
Поздрави и наздраве!!! ;) ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 16:42 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ами малко кофти си се подредил. При такава захарност ако оставиш на спонтанна ферментация е почти сигурно че ще няма да изферментират всичките захари и ферментацията ще спре в неопределен момент. Ще ти останат захари, а това си е загуба, а често и проблеми.
Ако държиш да постигнеш максимума от гроздето и да получиш виноматериал с прилични качества, задължително си намери културни винени дрожди. Тук идва и другия ти проблем, който сигурно ще се получи така или иначе - обема на съда. Казваш че е останала една педя от ръба на съда, малко е. При използването на дрожди, ферментацията е доста буйна и преливането ти е гарантирано. Дори и при спонтанна ферментация, пак по всяка вероятност ще прелее. Вдигне ли се шапката ще трябва да преливаш някъде. При всички случаи това количество грозде е най-добре да го разделиш в два съда, дано да имаш подходящи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 16:53 
Аватар

Аз ми е най лесно да излея по една кофа шера и да долея една кофа вода(топличка леко) и после да преточа 3-4 кофи да я размеся. И така ще я докарам до 22-23% макс. На 1 каче е 24% а на 2-тото е 25% и малко.А да изчакам ли няколко дни и пак да меря? Има ли шанс да се нормализира? В 2 качета е. Смятам, че сега няма да има проблем с преливането. Ама ако долея без да отлея преди това ще стане много.

Последна промяна Hisarskiq_Pop на 24 Сеп 2011, 18:00, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 17:00 
Аватар

Нещо не ми схвана мисълта. Прочети пак, не ти стига място в съда и ще ти остане сладък виноматериала! Виждам че искаш да ти е лесно, ами просто раздели гроздето. Чакането с нищо няма да ти помогне, тръгне ли ферментацията - ще трябва да хващаш парцала :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 17:07 
Аватар

Колко място трябва да има до ръба на съда?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 17:18 
Аватар

Препоръчително е съда да се запълва на около 80% от геометричния обем. Оттам горе-долу ще можеш да се ориентираш колко трябва да е свободното пространство, в сантиметри например. Тук обаче идват някои условности, касаещи височината и диаметъра на съда. Някои съдове са ниски, но широки, други пък тесни, но високи. Като знаеш височината и диаметъра на съда, просто си правиш едни прости изчисления и си готов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2011, 20:33 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Не се мъчи и не си прави експерименти ами намери СПЕШНО още един бидон и прелей от другите бидони по равни части така че да ти се разпредели на четири равни части.Предполагам използваш три сто литрови, нали?
Разреди си на 22 захарност, избий диваците и си посей културяги.Гроздето си го купил а не ти е паднало от небето, също и захарта така че в момента се еб@в@ш с парите си.Послушай какво ти казва Flanker за да си нямаш проблеми.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София