Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 20 Юли 2018, 20:11 Дата и час: 20 Юли 2018, 20:11

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 171 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2017, 15:29 
Аватар

Местожителство: някъде в Хейтърландия
vnnaidenov написа:
BREAKER написа:
Ако беше намерил от някъде малко и диви череши аромата щеше да е в пъти по-силен и отчетлив. :)

Не знам дали си опитвал диви череши,май не си,за аромат,не знам,на вкус са като като течен аналгин.

Ставаше въпрос за аромат, а не за вкус. Защо си сигурен че не съм опитвал,бих ли сложил някакъв плод в джибрите ако преди това не го опитам.Варил съм черешова 6 пъти. :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Май 2018, 13:01 
Аватар

Здравейте, за първи път тази година правя ракия от череши. Имах около 50кг които ги разделих в два бидона по 150 л. вода и им сложих по 50кила захар. Също след това им сложих и по едно пакетче мая.
Дали съм объркал нещо?
Моля за съвет.
Защото съм чувал че чееешата е малко по специфична за ракия.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Май 2018, 14:13 

Местожителство: София
Маята е за мекици,ама...Отделно черешите са малко,твърде малко 25кг /50кг+150вода....На толкова захар и вода поне по 70-80кг череши е необходимо ,за да докараш сносен аромат.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Май 2018, 23:22 
Модератор

Местожителство: Дупница
А къде са костилките?!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Май 2018, 21:26 
Аватар

костилките ги отделих и оставих само месестата част. Като преди това с бормашината и бъркалка ги разбих.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 15:42 
Аватар

Koceto90 написа:
Имах около 50кг които ги разделих в два бидона по 150 л. вода и им сложих по 50кила захар. Също след това им сложих и по едно пакетче мая.
Дали съм объркал нещо?
За компот се слагат череши- вода едно към едно и до две лъжици захар на буркан 0,8л., щото тя има най-голяма захарност след сливата при нашите плодове.
Сам си прави изводите.
На черешата не и трябва нищо в добавка , ако не сложиш повече от 10 кг захар на 100 кг плод. За една седмица джибрето е готово за казана при 20-25 градуса на помещението .

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 16:29 

Здравейте,
Не съм варил ракия досега и съм решил да направя черешова тази година /или поне да се пробвам/. Изчетох темата по въпроса и имам два въпроса.
1. Много ли ще е лошо, за аромата и вкуса на ракията ако оставя вътре костилките?
2. Проблем ли ще е джибрите да се разбъркват веднъж на някълкото дена?/малко дистанционно ще се опитам да я правя, нямам друга възможност/
3. През целия период на ферментация ли трябва да е добре затворен съда, в който са джибрите?

Благодаря предварително!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 16:44 
Аватар

Джибрите ги заложих миналата седмица в четвъртък и в сряда им проверих захарността и бяха на 25%, днес отново ги проверих и бяха на 8%. Като гледам и времето е топличко вънка и може до неделя да станат тамън за казана да се слагат. :) :) :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 17:09 
Аватар

otbapa4ko написа:
1. Много ли ще е лошо, за аромата и вкуса на ракията ако оставя вътре костилките?
2. Проблем ли ще е джибрите да се разбъркват веднъж на някълкото дена?/малко дистанционно ще се опитам да я правя, нямам друга възможност/
3. През целия период на ферментация ли трябва да е добре затворен съда, в който са джибрите?
Kостилките по принцип се вадят щото се появяват някои нежелани ефекти, но не е догма. По е важно да не присъстват при варенето, но и това не е догма. Известният немски "кирш" е черешова ракия, при варенето на която има и известен процент костилки. Те обаче не лежат на дъното на казана, а на фалшиво дъно. Иначе загарят и се получава отврат. Костилките вкарват цианиди но дозата определя баланса между отрова и вкус.
Джибрите аз ги бъркам два-три дни в началото за размножаване на дрождите. На черешовата винаги карам с "дивите " дрожди и не е имало проблем.
Самата череша превира доста бързо дори с добавена захар. След първоначалната необходимост от кислород за размножаване на дрождите достъпът на въздух е излишен риск , който само може да навреди.
Имам три череши и двадесетина варки. Всяка година е различна като количество плод. Винаги съм слагал захар, но не повече от 10 кг на 100 кг плод. Пуста сиромашия- никога не съм правил без добавена захар.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 22:57 
Аватар

Koceto90 написа:
Джибрите ги заложих миналата седмица в четвъртък и в сряда им проверих захарността и бяха на 25%, днес отново ги проверих и бяха на 8%. Като гледам и времето е топличко вънка и може до неделя да станат тамън за казана да се слагат. :) :) :)

Сложи им по 5-7л. вода(на бидон) за да ти е мирна главата,при тази захарност и маята за мекици нещата има голяма вероятност да не се случат-дори да се провалят.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Юни 2018, 23:57 
Аватар

BREAKER написа:
Сложи им по 5-7л. вода(на бидон) за да ти е мирна главата,при тази захарност и маята за мекици нещата има голяма вероятност да не се случат-дори да се провалят.

Koceto90 написа:
бяха на 25%, днес отново ги проверих и бяха на 8%.

До два дни ще дестилира :nixweiss:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2018, 01:39 
Аватар

Бай Владо написа:
До два дни ще дестилира :nixweiss:
и то пък и с мая, да не повярва човек... Бака, досега в живота ми, най-голямото количество захар на плод е било на 56 кг джанки - 37 кг захар. Всичко ферментира от а до я с мая за козунак и ракията тръгна на аламбик на 74 градуса. Естествено вкуса се доближаваше до спирт. Ама на 50 кг - 100 кг захар, е те тва още не го бях виждал.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2018, 01:23 
Аватар

На 29.05 бях заложил череши около 70-80кг +50лт вода и 15кг захар,сложих и дрожди и активатор.Захарноста беше 24.Заминах за 3 дни,през който баща ми е бъркал материала.На 3.06 измерих захарноста беше 22,тогава махнах костилките а ферментацията едва беше започнала.Бях прочел в темата(но не бях я прочел цялата че бързах) че слагат мая,та реших,като не е почнала стабилна ферментация да сложа и мая и на сутринта вече кипеше.Не посмях да сложа цял пакет сложил съм 400гр.Сега прочетох цялата тема и реших да измеря захарноста и ооо ужас 0% и още ври опитах и на вкус,киселее(не трябва ли да нагарча както при дюлевата).В 2 бидона е разделена в единия се усеща още малко захар и захаромера не потъва съвсем.Възможно ли е това за 28-30 часа или съм прецакал нещо?И дали да се готвя да я варя?Благодаря предварително.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2018, 07:50 
Аватар

До 2-3дни на казана.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2018, 21:47 
Аватар

michonagst написа:
Не посмях да сложа цял пакет сложил съм 400гр
Това което си направил също е било доста смело. Трябвало е да сложиш по-скоро 40, а не 400! И дали е възможно няма как да ти кажа, тъй като такова количество не съм слагал през живота си - със 150 гр зареждам 500 л материал.
michonagst написа:
На 29.05 бях заложил череши около 70-80кг +50лт вода и 15кг захар,сложих и дрожди и активатор.Захарноста беше 24.Заминах за 3 дни,през който баща ми е бъркал материала.На 3.06 измерих захарноста беше 22
Най-вероятно са били на хладно място. И без дрожди и активатори, за няколко дни в тия жеги захарността ще падне много повече от 2%.

Върнете се в началото

[ 171 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]