Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 09:33 

Местожителство: София
MONI BARONA написа:
За протичане на ферментация в правилната посока са нужни 20% захарност
това е мое мнение не го налагам на никой, просто споделям опит.....

Това го казва човек ,който предполагам не би отложил дестилацията на готовия продукт нито ден по-възможност.

При мен нещата стоят по иначе-аз залагам на по-висока захарност (24-26%) и свирепи дрожди..
Всичко това е с цел по-висок алкохол в готовите джибри.
От този по-висок алкохол вероятността да се вкиснат докато се натуткам да ги сваря е по-малка...Той ги "консервира" за малко по-дълго време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 10:58 
Аватар

Местожителство: Плевен
На пресен плод,22-23 захарност и на високи температури има ли нужда от дрожди?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 11:17 

Аз ползвам винаги.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 11:20 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Има, но високите температури над 25-27градуса не са желателни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 18:39 
Аватар

И аз целя винаги висока захарност и силен на алкохол материал. Има и нещо друго, което може би само на мен ми се струва че е така, не знам. Като оставите материала да "отлежи" вместо да го сварите веднага, ми се струва че протичат процеси, които правят самия материал по-ароматен и хубав и съответно и получената ракия по-ароматна. Както старее виното, така трявба да старее и материала за ракия, все пак и той е един вид плодово вино. По-опитните ще кажат дали си въобразявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 21:37 
Аватар

vsd написа:
Като оставите материала да "отлежи" вместо да го сварите веднага, ми се струва че протичат процеси, които правят самия материал по-ароматен и хубав и съответно и получената ракия по-ароматна. Както старее виното, така трявба да старее и материала за ракия, все пак и той е един вид плодово вино.

"А дано, ама надали." Имам две бидончета по 120 литра череши без костилките от миналата година и едно кайсии на 4 години. Затворени са плътно, аромата е добър, но дали ще излезе ракийка не знам. Тея месеци може да ги пекна, но ако спецовете споделят вашето мнение, може да отложа с някоя годинка. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 22:48 
Аватар

Според мен ще си излезе добра ракия. Все едно да свариш вино от миналата година и да не стане - няма причина. Стига материала да е здрав и да не е тръгнало вкисване, не виждам причина да не стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 23:42 
Аватар

tcekata написа:
vsd написа:
Като оставите материала да "отлежи" вместо да го сварите веднага, ми се струва че протичат процеси, които правят самия материал по-ароматен и хубав и съответно и получената ракия по-ароматна. Както старее виното, така трявба да старее и материала за ракия, все пак и той е един вид плодово вино.

"А дано, ама надали." Имам две бидончета по 120 литра череши без костилките от миналата година и едно кайсии на 4 години. Затворени са плътно, аромата е добър, но дали ще излезе ракийка не знам. Тея месеци може да ги пекна, но ако спецовете споделят вашето мнение, може да отложа с някоя годинка. :megagrin:

tcekata, много тънко чувство за хумор :thumbs1: И аз така, събирам си зелевата чорба от киселото зеле като свърши. Колкото по отлежава по-ароматна става! :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2014, 07:55 
Аватар

Опитвали ли сте, или идеята е само да се пише? Дайте поне довод защо не трябва да се прави.
Никога не съм рабирал защо някой като каже нещо по-различно от общето мнение и се започва с подигравки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2014, 09:18 

Аз редовно оставям материала от сливи чак за март април....Дестилирал съм също и януари месец.
Но преди това както казах съм докарал висок алкохол,киселинност. (която при дестилация неутрализирам.)
Според мен не се получава някакво особено насищане на аромати...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2014, 17:51 
Аватар

vsd написа:
Опитвали ли сте, или идеята е само да се пише? Дайте поне довод защо не трябва да се прави.
Никога не съм рабирал защо някой като каже нещо по-различно от общето мнение и се започва с подигравки.

Просто защото на повечето въпроси има отговори в темите от форума, но трябва малко да се порови човек за да намери каквото му трябва. Като извинение за шегата ще цитирам сборен цитат от няколко книги. Общо взето пише едно и също нещо. Явно един е автора, а другите са преписвали :). Но кой от кого :nixweiss: .

Сборен цитат:
"След приключване на алкохолната ферментация плодовите каши се подлагат на дестилация. Съхранението на ферментиралите плодови каши преди дестилация е нежелан процес, тъй като е свързан със загуби на ароматни вещества и развитие на бактерийна микрофлора. Преди дестилация, плодовите каши се анализират за съдържание на алкохол, летливи киселини, естери, алдехиди, висши алкохоли, захари, серен диоксид и метанол.
Слухът, че готовите каши трябва да се изваряват три седмици след приключване на алкохолната ферментация, няма солидно основание: както по време на ферментационния процес, така и след него, в средата протичат окислителни действия - етиловия алкохол се окислява до ациталдехид, до оцетна и други киселини, които влошават качеството на ракията.
Освен това на промяна са подложени и ароматните съединения, преминали от плодовете в кашата, тъй като и те се окисляват.
Следователно, както от научна, така и то технологична, икономична и практична гледна точка, изваряването на ферментиралия материал трябва да става веднага след приключване на ферментацията. Задържането е вредно"

Последна промяна IVO 68 на 03 Юни 2014, 19:26, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2014, 19:15 
Аватар

Кой от кого е преписвал не е ясно,затова е форума да споделяме лични преживелици.
По - миналата година черешите дадоха добър добив. Имам три различни сорта и зреят горе -долу по едно и също време , все пак в продължение на десетина дни, но падне ли дъжд се напукват яката, и за два три дни загниват.Ако и околната температура е висока направо всичко е зян.
Та обрах едната череша, и оставих залагането на джибрата за другия ден.Не бяха минали и двадесетина часа и замириса на гадно,особено около костилките.
Не че не излезе някаква ракия, ама си намирисваше.
За мен това е най -нежния плод, който не търпи помайване.
Миналата година не съм правил черешова- не им разбирам на плодните дръвчета и затова една година има, другата няма.
Тази трябваше да има,цъфнаха, вързаха, ама като ни захванаха тези дъждове, ако има за хапване- па добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2014, 23:04 
Аватар

Иво, това е друго нещо, но пак въпроса е опитвал ли си? Може и да няма полза, но едва ли ще има и чак такава вреда. Това е хубав цитат, но ми звучи малко прекалено теоретично. Ацеталдехид до колкото знам си има в плодовете поначало, преди да е дори започнала алкохолна ферментация, а окислението е най-силно в началото на ферментацията или преди тя да е започнала, при смачкването на плодовете. Същите процеси протичат и при стареенето на бирата и виното, но съм сигурен че всички са се обедили че там това не е минус. Не знам дали си правил бира, но там можеш много ясно да видиш ефекта от стареенето, особено в началото. Бирата за няколко дни се променя към доста по-добро. Когато съм казвал на приятели че бирата трябва да отлежи, всеки ми се смее, защото всеки си мисли че бирата се пие почти веднага. Дори това да е правило за промишленото производство, нещата са точно обратното за хубавата некомерсиална силна бира.
Относно развитието на бактерии - винаги си сулфитирам материала и ползвам дрожди. Съответно целя 26-28 % начална захарност. Шанса при мен да тръгнат нежелани процеси е доста по-малък отколкото при всички други, които ферментират материал с 20% захарност и не ползват дрожди.
Черешовата ракия миналата година я сварихме 2 или 3 месеца след залагането на материала. Жалко че имам много малко - мога да те убедя че спад на аромата определено няма. Даже обратното, дори след преварката, аромата на череши е много силен, хубав, мек и сладък, като цяло ракията е доста, доста добра, а аз намирам доста кусури на всичко което опитвам, особено ако аз съм го правил.
Пак казвам, теорията е хубаво нещо, въпроса е кой я е писал, а съвсем друг въпрос е всеки да сподели какво е опитал и какво се е получило според него. Според мен това е идеята на форума - да се сподели опит, не само теория.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2014, 06:14 
Аватар

vsd написа:
Иво, това е друго нещо, но пак въпроса е опитвал ли си? Може и да няма полза, но едва ли ще има и чак такава вреда. Това е хубав цитат, но ми звучи малко прекалено теоретично. ..........................................
Пак казвам, теорията е хубаво нещо, въпроса е кой я е писал, а съвсем друг въпрос е всеки да сподели какво е опитал и какво се е получило според него. Според мен това е идеята на форума - да се сподели опит, не само теория.

Не! Не съм опитвал да задържам материал след ферментация и нямам намерение да опитвам. При мен теорията и практиката вървят заедно. Лично мен не ме убеждаваш, че процедираш правилно. Най-много да се подведе някой колега и да си обърка нещата. Всеки има глава на раменете си и да прави каквото прецени за добре.

Относно теорията, сборният цитат е на ПРОФЕСОР Д-Р инж. МАРИН ГЕОРГИЕВ МАРИНОВ и ПРОФЕСОР ДИМИТЪР ЦАКОВ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2014, 10:46 
Аватар

Къде видя да съм писал че се прави задължително така, че чак пък да подвеждам колеги. Всеки си има глава на раменте, с това съм съгласен.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София