Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 20:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Май 2016, 11:56 
Аватар

Местожителство: София
Като надъхан новобранец нямайки търпение да дойде сезона на плодовете реших да заредя малка проба с череши. Материал ще зареждам в събота и описвам стъпка по стъпка какво ще направя, ако имам грешка, моля да ме коригирате.
1.Намачкани 50кг череши без костилки - начална захарност 14% по рефрактометър.
2. При захарност 14% - озахаряване с 5кг захар + 5кг вода- озахаряването смятам по тази формула с 50% захарен сироп : http://www.rakiyata.com/sprawki/podslaz ... ?page=calc
3. Сулфитиране с 4гр КМБС (мога ли да пропусна суллфитирането, черешите ги бера от клоните и няма гнили и смачкани). Избиването на дивите дрожди не намалява ли аромата на плода?
4. Добавяне на дрожди 2 часа след сулфитирането. Не намерих плодови дрожди и затова поръчах тези за бели вина, които ги водят универсални Actiflore F33. Моля, ако има по- добри за плодове от онлайн сайтове в БГ да ми препоръчате.
5. Бъркане първите няколко дни и чакане да стане материала- температурата варира между 18 и 20 градуса в помещението, в което ще бъде бидона.
Моля за корекций.
Поздрави,

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2016, 19:58 
Модератор

Хубаво е да сложиш джибрата на мааалко по топло около 25 градуса. На вниманието на vsd Най ароматната кайсиева ракия съм пил от такава, която беше сварена .... 6 дена след залагането на материала ......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2016, 22:16 

Колега gizdo007, недей да сулфитираш. За ракия по принцип не се сулфитира, защото серен диоксид може да премине в дестилата и ракията да стане с лош аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2016, 00:50 
Аватар

beff написа:
Хубаво е да сложиш джибрата на мааалко по топло около 25 градуса. На вниманието на vsd Най ароматната
кайсиева ракия съм пил от такава, която беше сварена .... 6 дена след залагането на материала ......

Мисля си че за кайсиевата факторът,,6 дни,, може би не е решаващ,важни са още температурата на ферментация,сорта каисии и не на последно мяста начинът на дестилация :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2016, 10:25 
Аватар

Местожителство: Плевен
djza написа:
Мисля си че за кайсиевата факторът,,6 дни,, може би не е решаващ,важни са още температурата на ферментация,сорта каисии и не на последно мяста начинът на дестилация

Най-вече самата ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2016, 11:03 
Аватар

Обърквам се...
Едни сулфитират джибри за ракия, други казват, че дава дъх и сулфитират само вино...
Незнам кое е правилно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2016, 13:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
От много мнения е нормално да се объркаш понякога :)
1. Никога не сулфитирай готов, изферментирал материал, предназначен за дестилация! Няма смисъл, а и резултатите са плачевни.
2. Може да сулфитираш с ниски дози в самото начало, преди самата ферментация, колкото да подтиснеш нежеланата микрофлора, но само ако ще използваш дрожди. До края на ферментацията свободния серен диоксид ще се е отделил напълно (или почти напълно). В противен случай рискуваш забавен старт на ферментацията или още по-лошо - изобщо да не започне ако си прекалил.
3. Друг вариант е изобщо да не сулфитираш, но трябва да си сигурен, че ще осигуриш стабилен и бърз старт на ферментацията, което би те спасило от евентуални микробиологични проблеми, породени от нежелани микроорганизми.
Това може да стане с използване на подходящи дрожди + съответни активатори (ако са необходими) и подходяща постоянна температура. Последното изключва оставянето на материала на открито, под навеси и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2016, 14:54 
Аватар

Аз писах, че ще сулфитирам в самото начало, след това залагам дрожди.
Ще заложа само дрождите без КМБС преди това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2016, 15:44 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Няма ли как да си събера всички постове на Flanker...???. На едно място- мисля,че добър УЧЕБНИК би се получило....Не по- лош от този дето ми подари проф. Маринов..... :respekt:

Без нужда не сулфитирай...когато е за ракия....Думи на професора..... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2016, 18:57 
Аватар

Цитат:
Намачкани 50кг череши без костилки

Ако може да попитам как става този номер "без костилки", някаква техника или на ръка една по една черешките ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2016, 16:13 
Аватар

Цитат:
която беше сварена .... 6 дена след залагането на материал
а ......
Същото ми се случи преди ден - даже нямаше 6 дни. Неделя заредих едно бидонче 40 литра /щото казанчето ми е малко - 50 л./, сложих му 13-14 гр. винени дрожи...и като почна едно кипене...щеше да избута водата от бурканчето в което бях вкарал маркучето за отдушник. И в сряда - захарност 0, кипенето спряло, шапка почти няма, клечката - не гасне!
Вчера варих - 4 литра на 52 градуса. Малко стана но не знам защо. Аромат - превъзходен. Изхвърлих 400 грама за първак, събрах 1 литър до 30 градуса, но е малко мътен.
Май прекалих с дрожите, въпреки че пишеше 2-3 гр. на 10 литра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 07:52 
Аватар

Здравейте. По вапроса с костилките. Значи черешите се слагат в бидона, като се почистват от дръжки литса и тн. След това се оставят 2 седмици /или малко преди да шупнат джибрите/. След това бидона се разбърква с бъркалка за бетон с бормашина. Изчаква се 1 час и се пресипва в друг бидон. Костилките остават на дъното и си спестяваме работата по почистването.
Номера става и за сините сливи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 12:06 
Модератор
Аватар

@christo77 , не пиши такива работи, че всички го четат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2016, 16:38 
Аватар

Никога не съм правил плодова ракия, но тази година брахме череши и съответно събрахме материал за ракия. Меляхме ги с бормашина, махнахме костилките и дръжките. Сложихме ги в бидони. Не съм им слагал нищо, след 2-3 дни ще си ги докарам в София и тогава мисля да ги забъркам с малко захар и вода. Проблем ли е, че ще стоят така няколко дни. Ферментацията е започнала. Отгоре шапката е бяла, добре ли е това? Пак казвам никога не съм варил черешова ракия и затова ми трябват малко насоки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2016, 13:17 

Късно е за каквито и да било насоки...освен-не слагай повече от 12-14% р-р на захар,защото няма да изферментира докрай със спонтанната ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София