Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 02:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 15:01 
Аватар

Зравейте колеги,за пьо часарви пьт правя вино и бих се радвал много ако ми помогнете сьс сьвети!Вьпроса ми може да е банален за вас,но за мен е много важен,смлях 250кг мерло,сложих му 400гр серниста киселина,след няколко часа сипах 20гр разтворени в топла вода дрожди,но днес вече 3ти ден неще да заври материала!Какво да правя не знам,захарността е 22,23 градуса,да купя още дрожди ли или да му сложа мая?Ще ви бьда много благодарен да ме посьветвате
Наздраве на всички!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 15:18 
Аватар

Местожителство: София
Здравей Пандо,
Не съм капацитет ама ми се струва множко серистата киселина дето си я сложил (може да ти понамирисва после винцето) - нормата е 0.8 мл/литър. От друга страна дрождите според мен са малко (поне тия дето ги ползвам се слагат 25-35 гр/100 литра при червените вина, а с тях не можеш да предозираш) Въпреки това обаче при подходяща температура би трябвало да имаш ферментация - дали от културните, дали от дивите дрожди...
Изчакай мнението на Илуша, Петьо, Мони или някой от по-адванснатите в технологията ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 15:22 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Сложил си двойна доза серниста киселина и същевременно много малко дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 15:24 

Сернистата наистина е двойна доза , а ако е имало и останали препарати по гроздето...
Шарата вероятно е и гъста,при тия обстоятелства е нормално да тръгне по-бавно...
Какви дрожди ползва,активатор сложили?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 16:56 
Аватар

ilu6a написа:
Сернистата наистина е двойна доза , а ако е имало и останали препарати по гроздето...
Шарата вероятно е и гъста,при тия обстоятелства е нормално да тръгне по-бавно...
Какви дрожди ползва,активатор сложили?

Дрождите бяха в жьлти пакетчета по 10гр,разтворих ги в 0,5 л топла вода,оставих ги 4,5 часа,после ги смесих с 5л топла шара и ги налях в кацата.За какъв активатор става вьпрос?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 17:01 
Аватар

Май си пообъркал като цяло пропорциите - тия 20 гр. дрожди се посяват в 200 мл топла вода, където прекарват около 20 минути, а не 4-5 часа. Не съм се замислял дали измират от такова киснене ама има логика :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 19:44 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Май,май трябва нови дрожди, поне 40гр ,ако имаш несулфитирана мъст може да ги посееш там за едно денонощие и после в общия харман.Не е лошо и активатор да ползваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 19:51 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
[youtube][/youtube]
Вземи си дрожди.Сложи ги в хладка вода и даобави захар. След 30 мин. ако са започнали да бъкат ... в ширата, успех!Трябва да ги активираш предварително... ЗАХАР!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 20:04 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Пандо прекалил си с кисилината,слож вода 1 кофа да отлежи така 1 ден после по процедурата, натамани захарноста щото е избегала с тая вода, дрожди, на всяко кило захар слагай 1 пакетче от 7гр лимонтузо .Успех......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 21:27 

MONI BARONA написа:
, на всяко кило захар слагай 1 пакетче от 7гр лимонтузо .Успех......

глупости!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2011, 22:06 
Аватар

ilu6a написа:
MONI BARONA написа:
, на всяко кило захар слагай 1 пакетче от 7гр лимонтузо .Успех......

глупости!!!

Доста сьм обьркан,в края на краищата какво да направя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 06:33 
Аватар

Местожителство: Varna
Първата грешка която си направил е че си сложил 400мл. серниста киселина. Направо си консервирал материала. За да я поправиш трябва да преточиш виното за да се освободиш от свободният SO2 който задържа ферментацията. наливаш в една кофа шара и и я преливаш в друга от високо и връщаш обратно в съда, трябва да прекараш поне 70% от шарата така.
Втората грешка е дрождите виж тук viewtopic.php?f=15&t=630 ако са от същите внимаваи, на тях има описание как се активират ако до 20мин. няма признаци че започват да се събуждат не се образува пяна и не се чува шуптене значи няма да се събудят никога.
За 250л. материал ще ти трябват 50гр. дрожди.
Затопли 2л. вода на 35*С /ама мери с термометър/ разтвори 100гр. захар. В една тенджера налей 500мл. от захарният сироп и посипи отгоре дрождите след 10минути ги разбъркай и изчакаи още 20мин. Не почнат ли да шуптят значи има проблем с дрождите. След това долеи и останалият захарен сироп изчакаи още 20мин. налеи в една кофа 8л. шара /прелеи я вдруга от високо 2-3 пъти/ и изсипи в нея течноста с дрождите изчакай 20мин и върни при джибрата.
Наслука и пиши какво е станало. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 09:23 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Здравейте колеги,предварително се извинявам на автора че му ползвам темата но имам подобен проблем :afraid:
Заложих около 400кг. грозде в две каци от по 200кг. първоначалната захарност на материала беше около 17%.
Едната каца пое 12кг.захар до 21% другата 10кг.,захарта я разтворих в затоплена вода + шера.
Не съм слагал дрожди,лим.киселина,серниста и т.н. в материала има само захар и вода,и нищо друго.
Гроздето е набрано и заложено в каците на 25.09 преди три дена,проблема е че едната каца завря и направи шапка още вчера а другата си стои и не мърда на никъде :nixweiss:
Разбърквам материала сутрин и вечер,в кацата в която ферментацията започна материала е топъл и шупти а в другата материала и гроздовия сок са студени и не се случв нищо.
Късно ли е вече за слагане на дрожди,или да изчакам още някой друг ден пък дано се възбуди ферментация и в другата каца?
Колеги помагайте че сън не ме лови,с толкова мерак си гледах лозите грозденцето че ако сега се прецака нещо и ша се мятам от моста :explode: :lol: :explode:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 09:34 
Аватар

Местожителство: Varna
Хубаво е да сложиш дрожди, но може и от двете каци да извадиш по една кофа и да сложиш кофата от кацата която ври в тази която не ври и обратно, след няколко часа пак правиш същото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2011, 10:16 
Аватар

Местожителство: Sennik,Sevlievo
Това и аз си го мислих колега и довечера ще го направя,другото което ми идва на ум е че в кацата която не ври температурата на течноста може да е ниска и затова да не може да започне ферментация.
Ако извадя от нея няколко кофи материал и ги затопля на котлона и после ги върна обратно при покачване на температурата на материала да започне ферментация?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София