Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 19:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Сулфитиране
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 11:07 

Местожителство: lovech
Здравеите!имам един риторичен въпрос!
Кога точно се сулфетира първоначално гроздето или мъста!като го смачкам или още като е на грозде?и дрождите 2 часа след това ? :gott:
благодаря ви?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: сулфетиране
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 11:47 
Аватар

Местожителство: София
Мъстта естедтвено. Мачкаш и добавяш серистата киселина (0.8 мл/литър мъст)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 15:45 
Аватар

На моето шишенце "серниста киселина" пише, че при нормална температура и зряло червено грозде се слага 100-140мл на 100л. мъст

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 17:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Работете винаги с по-малката от предписаните дози.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 21:48 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Ако гроздето е здраво,зряло и изпечено като таз годишното слагам не повече от 80мл. на 100кг. мъст,няма смисъл от повече(според мен). :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2011, 23:18 

Здравейте и от мен , алкохолика.
Колегите по-горе са прави.
Не е задължителен процес.Набързо ,какво представлява ако някои колеги не знаят !
Мъстта ,след оцеждането от пресите винаги е мътна.Тя съдържа парченца от месестата част от зърната,от ципите,прах,пръст и други гадости,донесени от гроздето.Очистването на мъстта се извършва чрез утаяване.За да се утаи се СУЛФИТИРА най-често с серниста киселина. Количеството серниста киселина трябва да е толкова ,че да не позволи започването на ферментация за около 24 часа през което време тя ще се избистри.
В сулфитираната мъст се образуват танати , които коагулират и се утаяват.Ако сулфитирането се извършва и с охлаждане още по добре .
След откаляването бистрата мъст с леката утайка се прехвърля в ферментационни съдове а тежката утайка ,за ракия. И разбира се 2 часа след СУЛФИТИРАНЕТО , ДРОЖДИ .
Е колеги ,наздраве. Дано съм бил полезен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2011, 11:02 

Сулфатното бистрене на мъста се прилага само за елитни бели вина...
Ако се бистри мъст обикновено се прилага сулфитиране заедно с бентонит...
Иначе основната роля на сулфитирането е създаване на чиста среда за културните дрожди...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2011, 17:43 
Аватар

BREAKER написа:
Ако гроздето е здраво,зряло и изпечено като таз годишното слагам не повече от 80мл. на 100кг. мъст,няма смисъл от повече(според мен). :)

Какво точно имаш предвид, тъй като от 100 кг грозде, като се смачка не се получава 100 л мъст, а по малко. 100 кг или 100 л имаш предвид?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Сулфитиране
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2011, 18:08 

и аз подкрепям по малката доза 100 кг грозде 0,07 мл ...но това е сложен процес и човек с опита се понагажда в домашни условия .... нямам претенции да съм точен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2011, 19:26 

"В сулфитираната мъст се образуват танати , които коагулират и се утаяват"
Ох колега кадиос3 не е така,знам че си го прочел в някой учебник и съвестно ни го цитираш ,но не променя нещата,танатите са соли на галовата киселина,солите на сернистата киселина дават серосъдържащи съединения-сулфити и тп.Сернистата се употребява като консервиращ агент- не като утаяващ,и като нея има много,точно 100 са разрешените от Е200-до Е299 са все консерванти,а танатите за които говориш са друга бира и утаяването им зависи от други фактори,като значението им и общо казано химията на танините за качеството на виното и другите ВАН,особено при отлежаването е изключително голямо-есенциално би могло да се каже, за съжаление разглеждано в учебниците с общи приказки,от рода на "в дъбовата дървесина се срещат танини ,които са разнообразни.." и тем подобни,все едно някое ръководство за събиране на гъби манатарки...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2011, 20:06 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
firevint написа:
BREAKER написа:

Какво точно имаш предвид, тъй като от 100 кг грозде, като се смачка не се получава 100 л мъст, а по малко. 100 кг или 100 л имаш предвид?

Имам пред вид това което съм написал:100кг.. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2011, 21:26 
Аватар

Местожителство: Varna
Каква е идеята на сулфатирането да унищожи или попречи дивите щамове алкохолни дрожди да се развият, които са с нисък КПД на преобразуване на захарите в алкохол и възпроизвеждат странични вещества при ферментацията /вредни/.
Както обясни kotebarry няма бистрещо действие, просто задържа ферментацията и течността се запазва спокойна и тежките частици се утаяват, а Илуша спомена че се използвало при белите вина даже и поставяне на бентонит за бистрене след сулфатирането на шарата.
Това за поставянето на винени дрожди два часа след сулфатирането, ще обърка работата при правене на бяло вино.
За бялото вино, гроздето се смила, веднага се точи шарата, налива се в бидон, слага се серниста киселина 1мл. на 1л. шара..
Ако се сложи след 2ч. активирани дрожди то на другият ден няма да можем да откалим ще е започнала ферментацията. Тази година на баща ми бялото вино понеже не иска да му сложи дрожди 4 дни не помръдна в бурето купих дрожди ама той си знае неговата източи от джибрата ферментираща течност и я сложи във виното, на другият ден вече виното вреше. Така че специално за веднага след смилането източена и сулфатирана шара 24 часа не са проблем да се изчака да се утай шарата и тогава да се сложат дрождите, няма страшно да тръгне да ферментира.
Другото важно задържи ли се малко гроздето смляно или намачкано да е престояло в чувалите и леко да е тръгнала ферментацията то количеството 1мл. серниста киселина на литър джибра или шара няма да помогне би трябвало да се премине на по голяма доза 2мл./1л.
Ако се прави червено вино след ронкането смилането и сулфатирането след два часа вече могат да се сложат дрождите там не е нужно утаяване.
kadios3 споменава - "Мъстта ,след оцеждането от пресите винаги е мътна." това става за бяло вино, червеното трябва да престои с шлюпките. Но качественото бяло вино е самоток мелиш и каквото пусне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2011, 21:50 

petiomalchev написа:
Както обясни kotebarry няма бистрещо действие, просто задържа ферментацията и течността се запазва спокойна и тежките частици се утаяват, а Илуша спомена че се използвало при белите вина даже и поставяне на бентонит за бистрене след сулфатирането на шарата.
Това за поставянето на винени дрожди два часа след сулфатирането, ще обърка работата при правене на бяло вино.
.

Подкрепям...Макар, че като се спомена за учебници- в "Технология на виното" на проф Янков т.2.5.2 стр 130 пише, че бистренето със серен диоксид е широко приложим метод за бистрене...
В чуждите учебници няма и дума за това и на руски ни на английски.
Аз писах ,че поставят заедно бентонита и диоксид...
За двата часа си прав...задържат студена мъста доста по дълго и после посяват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2011, 00:34 

Илюшата също е прав те проф Янков,сернистата кисилина има известен бистрещ ефект,имах предвид че механизма не е този-утаяване на соли на галовата киселина танати,утаяването идва от консервиращия ефект на сулфитите,изтребват се един куп вредни микроорганизми,които се утаяват,има влияние и на танините в смисъл по механизма на киселинна хидролиза на полимерите на танините,става въпрос за градуирано понижаване степента на полимеризация,като мономерите в общия случай са безцветни,има значение и типа представени полимери на танините,абе като във всички случаи на полимерната химия пълна боза ,като цяло изтегляне равновесието оцветени полимери към безцветен мономер ,има и други механизми,ама ние(както рекламира Х.Мутафчиев) да си гледаме киното(в нашия случай виното)..Наздраве

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2012, 20:50 
Аватар

Тая вечер ходих във винарната до нас :D заръчах си 250 кг грозде шардоне , купих си дрожди и серниста киселина попитах и за бентонит, но разбиращия човек зад щанда ми се кълне с две ръце , че бентонит не ми трябва бентонита ми бил необходим едва когато разбера , че виното не ще да се бистри(след като е приключила ферментацията) :?
Та , моля за знание от знаещите.
За втора година ще правя бяло вино , миналата година правих от Поморийски Бисер докато се избистри и вкисна , но тогава не му слагах нито серниста киселина нито нищо , просто го държах в батака 14 дена да преври и сетне направо в бурито , и правичко да си кажа нищо не стана.Сега пак ще пробвам пък ще видя до де ще я накъдря.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София