Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 19:57

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 16:10 
Аватар

здравейте.материала ми е грозде,сложих го преди две седмици и го направих 21 захарни градуса а и времето през всичките дни беше много хубаво.днес видях,че вече всички джибри в бидоните са паднали на дъното.след колко дни трябва да ги варя?другият ми въпрос е как най лесно да отделя джибрата за да варя само виното?материала е около 1500л.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 16:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Опитай на вкус, ако няма сладост и газировка,можеш да вариш. Ако нямаш канелки на съдовете вземи една пвц тръба ф50 и я разпробий с бургия ф4, ф5 , дъното го запетачатай като я нагрееш и потапяй .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 17:16 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
zarkoenko написа:
здравейте.материала ми е грозде,.......материала е около 1500л.

:2thumbs: тон и полувина :klatsch:
Ако захарноста е 0' вари, недей да чакаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 18:04 
Аватар

от някъде бях чувал,че трябва поне десет дена за тихата ферментация.а какво ще се случи ако наистина постои десеттина дена?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 18:32 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
zarkoenko написа:
от някъде бях чувал,че трябва поне десет дена за тихата ферментация.а какво ще се случи ако наистина постои десеттина дена?

Ако е под воден клапан, може и до пролета да искара.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 19:27 
Аватар

какво означава ''под воден клапан'' и ако преседи десет дена ще се развали ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 19:40 

а бе пич тон и половина материал си заложил а задаваш такива въпроси ....не няма да изохка и да те нахока на материала и тези десетина дни от кога ги броиш . разбира се ,че няма универсален период ,нормално е да измерваш със захаромера и да си направиш сметката кога ще падне на нула и да вариш ,ако това не се случва при теб просто едни 25 дни от започване на ферментацията ориентировъчно ще е ок,но и 35 да станат няма страшно просто си затвори съдовете и изварявай, при първа възможност ,но има случаи при които материала може да не е готов и след 40 дни ........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 19:44 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ти нали ракия ще вариш, не ти трябва тиха ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2011, 21:21 

Местожителство: София
hellreiser написа:
Ти нали ракия ще вариш, не ти трябва тиха ферментация.

Освен ако не иска да прави винена ракия...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 21:18 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Ракия от грозде-40 дни за дължително. Така правя аз. Само слагай капаците без да ги стягаш.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 21:20 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
С нетърпение очаквам коментара на Люшката :lachtot:

Нещо клоня към "18 6 12 18 11 9 _ 5 9 3 15 19 9 9!" ама да видим :D

Последна промяна karlsson на 10 Окт 2011, 21:30, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 21:22 
Аватар

Баси верно 1,5 тона турил и баси въпросите...пич един захаромер на Светлина е 1,50 лв, купи си от първия железарски магазин, гребни от сока и ако показва 0, вариш. Прецеждането само на сок става като си купиш едно рачило от рибарски магазин, не е повече от 6-7 кинта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2011, 23:26 
Аватар

Местожителство: Varna
valerko спокойно, не се пали, то това е само форум, обменяме мнения. Нито се познаваме, нито сме се виждали, защо трябва да се обиждаме.
Със захаромер на "Светлина" няма как да определиш 0% алкохол, по простата причина че те са разграфени до 5% захарност.
И аз си мислех като се покаже калпачето само отгоре е 0% но не е идва един момент когато целият захаромер потъва, пък и сериино производство разминават се с до + - 1,5%. Използвам руски виномер /захаромер/ на него има две скали за захарност и процентно съдържание на алкохол.
За скалата на алкохола не и вярвам.
На скалата за захарността на 2% захарност е отбелязана тънка червена линия, чудих се за какво е това. Един ден потопих виномера в чиста вода с температура около 20*С и какво да видя виномера потъна точно до тази червена лентичка. Миналата година имах джибра с начална захарност 20% след като преврв и потъна шапката виномера показа точно 0% захарност.

Въпросът кога трябва да се вари джибрата е основен за получаване на хубава ракия.
Първо джибрата трябва да преври добре , всички захари в нея да се превърната в акохол, ако ли не получаваме загуби от към захарта.
За колко дни превира джибрата ако температурата и е 26-27*С горе долу за около 7 дни ако е 20-21*С за около 14 дни. падне ли под 20*С периода се увеличава. Това е при условие че ферментацията е тръгнала веднага а не да се е плюнчела 3-4 дни., сложени дрожди или закваска от друга джибра тръгнала вече да ферментира бурно.
Има един момент коъто всички сме го чували паднала шапката и джибрата горчи на вкус, да ама и то и при виното го има този момент дори и при бялото след приключване на ферментацията нагарча в някой случаи, но в последствие изчезва тази горчивина.
Мисля че шарата в джибрата трябва да е приятна на вкус за да се вари. При една дестилация има от 5 до 7 пъти концентриране на ароматите.
Мисля че удачният вариант е да се изчака да стане на вино и да се вари тогава, но както правим джибрата в бидони има опасност да се развият оцетни бактерии, е замирише ли на оцет трябва да се вари колкото може по скоро и да се третира със сода за откисляване.
Ми да вземем един пример как се прави коняка бяло грозде се смила и се пресова, ферментира само сока дестилират го от 30 до 40 ден след залагането.
Не казвам вари се от 30 до 40 дена от залагането защото както застудя сега и някои си е оставил джибрата на вън под сайванта може и до нова година да не стане. Ама има лесно после на казана оправданието е захарта беше кофти, ами да оня от горната махала и той така. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 00:19 

Местожителство: София
karlsson написа:
С нетърпение очаквам коментара на Люшката :lachtot:

Нещо клоня към "18 6 12 18 11 9 _ 5 9 3 15 19 9 9!" ама да видим :D

Какво да кажа...аз преди да почна с такива количества 4-5 години четох ,експериментирах ,пак четох и питах къде ли не...
Имам познати за които 1 тон е просто" добър ден"-просто явно ресурсите са различни...Аз преди ,че и сега не мога да си позволя да огелпя тон,два грозде...
Просто някои се учат на 100кг други на 1500кг...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2011, 21:17 

Местожителство: ХАСКОВО
Въпросът кога трябва да се вари джибрата е основен за получаване на хубава ракия.
Първо джибрата трябва да преври добре , всички захари в нея да се превърната в акохол, ако ли не получаваме загуби от към захарта.
За колко дни превира джибрата ако температурата и е 26-27*С горе долу за около 7 дни ако е 20-21*С за около 14 дни. падне ли под 20*С периода се увеличава. Това е при условие че ферментацията е тръгнала веднага а не да се е плюнчела 3-4 дни., сложени дрожди или закваска от друга джибра тръгнала вече да ферментира бурно.
Има един момент коъто всички сме го чували паднала шапката и джибрата горчи на вкус, да ама и то и при виното го има този момент дори и при бялото след приключване на ферментацията нагарча в някой случаи, но в последствие изчезва тази горчивина.
Мисля че шарата в джибрата трябва да е приятна на вкус за да се вари. При една дестилация има от 5 до 7 пъти концентриране на ароматите.
Мисля че удачният вариант е да се изчака да стане на вино и да се вари тогава, но както правим джибрата в бидони има опасност да се развият оцетни бактерии, е замирише ли на оцет трябва да се вари колкото може по скоро и да се третира със сода за откисляване.
Ми да вземем един пример как се прави коняка бяло грозде се смила и се пресова, ферментира само сока дестилират го от 30 до 40 ден след залагането.
Не казвам вари се от 30 до 40 дена от залагането защото както застудя сега и някои си е оставил джибрата на вън под сайванта може и до нова година да не стане. Ама има лесно после на казана оправданието е захарта беше кофти, ами да оня от горната махала и той така. :lol:

Браво на Петю (евала бе пич) за този коментар написан кратко:ясно и изчерпателно с малко думи е казана : цялата технология _________________

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София