Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 20:35 

Както по-горе посочих – в началото на октомври има ниски температури.Точно поради тази причина изтеглям правенето на виното около 25 септември, та до към трети октомври да е превряло=да е приключила бурната ферментация, и да съм го извадил от джибрите, а тях заредил със захарен сироп- все ще станат за ракия.

*Правилото се отнася за обикновените домашни производители, а не за научните !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 21:14 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
И къде хубаво/узряло,сладко/ грозде около 25 септември?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 21:22 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Аз реших проблема кардинално - поддържам температурата с ей такъв калорифер с термостат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2011, 21:29 

Местожителство: София
stiv1961 написа:
И къде хубаво/узряло,сладко/ грозде около 25 септември?

Рубин -Перущица.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 02:42 

Колеги,едно акълче.
Тези които нямат възможност да държат бидоните на топло , нека вземат минерална вата на рулон и увият бидоните .Мъста ще се стопли сама ,защото при ферментацията се отделя топлина.Ще спасите положението ,и сложете вътре по един пластмасов спиртен термометър.Така ще можете да наблюдавате температурата.
И все пак , догодина намерете по-топло място за питието на боговете.
Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 12:25 
Аватар

това с ватата по го въприемам,ама с оня унищжител на ток ще ти излезе дявол на магаре :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 12:40 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Аз пък реших проблема най-кардинално, най-икономично и най-бързо.Използвах нагревателя ми от аквариума за рибите.Самия аквариум събира 120л. вода, нагревателя се наглася на температура и безпроблемно я подържа.Е рибите са вече история но пък нагревателя влезе в употреба.За проба едно малко количество мъст го сложих в съд който потопих в по-голям запълнен с вода и така се образува водна възглавница която нагревателя подържаше на 22 градуса.Пробата беше успешна и вчера напълних един бидон със сто литра затоплена до 20 градуса вода като зададох да подържа 23 градуса и го увих с 4см вата на Урса (който каквото има това ползва :lol: ).Днес се обадих да проверят какво става с водата и като са го отворили и за замерили след разбъркване си е била точно 23 градуса при положение че е в постройка ама фири отвсякъде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 20:59 
Аватар

Здравейте, от доста време чета форума, но нямах регистрация.
Тия дни и аз го закъсах с тия студове. Ангажирал съм 2-ма души да наливат вода в туби да слагат в бидоните, но това не е работа. От утре и аз съм с награветали за аквариуми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 21:30 

Браво бе , хитреци!!!
Сега да не прегреете винцето.Знаете ,че при ферментация се вдига температурата.
При 35 градуса спира ферментацията , а при 38-39 градуса ще си избиете дрождите.
Успех.
Наздраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 21:40 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Е, те имат предвид поддържане на минимална температура, а не за панирани дрожди с гарнитура от препечени джибри
Идеята на karlsson е страхотна, само да не вземат да я правят пишман електричари ;) Като се сетя и аз колко епруветки и бушони изгорих навремето уж с грижа за рибките :megagrin: За малки мащаби хрумването с водната баня си е супер :thumbs1:

Последна промяна Flanker на 17 Окт 2011, 21:49, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 21:44 
Аватар

Този, който ще ползвам е с терморегулатор. Все пак е за рибки и се надявам да е що годе калиброван добре, само да не се окаже за супа от рибки :megagrin: .
Малко извън темата утре мисля да калибровам един терморегулатор защото съм решил да правя малц. Иначе бъркането ще го правя с моторче за шиш, което работи с батериики. Самото моторче е доста издържливо, след като пече върху почти открит огън, отделно върти бавно и е безопасно-работи на 1.5V.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2011, 23:07 
Аватар

Местожителство: Sofia
karlsson написа:
... вчера напълних един бидон със сто литра затоплена до 20 градуса вода като зададох да подържа 23 градуса и го увих с 4см вата на Урса (който каквото има това ползва :lol: ).

Не ми стана ясно - нагревателя в бидона с виното ли го пъхна или правиш водна баня с аквариума?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2011, 08:07 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Ъмиии, почти уцели :lol:
В бидона няма вино а го напълних с вода за проба а аквариума не се ползва от три години.Това което ще става вино и го пробвах на водна възглавница беше в една бакичка от боя която потопих в друга по-голяма, не става дума за кофички а за бакички.Едната събира 20л. а другата 35л.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София