Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:08

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Юни 2008, 21:12 

здравейте отново
имам нещо за питане и моля за вашите съвети
днес разчиствах мазето и открих доста стари компоти и конфитюри
тоест: около 13 кг сладко от ягоди 3кг сладко от круши и 30броя различни компоти моля накои ако знае до какъв процент захарност да ги разредя или по добра рецепта какво да ги правя и как да ги накарам да заврат
хай наздравичка

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 11:29 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
:lol: :lol: :lol: Смесваш всичко в бидона, или си отдели ягоди, малини и т.н. ягодов плод отделно! Компотите и плодовите ги смесваш(ако искаш и другите) подаваш вода на порции и мериш със захаромер от магазина "1лв." до захарност 20, слагаш мая за съответното количество материал, много е изписано за маята в сайта, разбиваш добре с бъркалка, махаш костилки, ако има и това е описано, ври на хладно и опитваш. КОГАТО НЯМА ВЕЧЕ СЛАДКА ЖИЛКА-ВАРИШ, АКО СЕ ЗАДЪРЖИ, ЗАХАРТА ТИ Е МНОГО, РАЗРЕЖДАШ С МАЛКО ВОДА, ИЗЧАКВАШ И В КАЗАНА!!! Те това е!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 21:58 

БЛАГОДАРЯ ПРИЯТЕЛ
ти си първият които ми отговаря
много съм мераклия на то зи табиет ли занаят ли и аз не знаам как да го нарека с една дума
радвам се че някой ме е чул
следя твойте дискусии ще ти пиша
хаи наздравичка....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2008, 15:52 
ССМ

:D В този сайт всеки ще ти пише, тук никой нищо не крие. Кой с каквото може помага. Лека и пивка!!! :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2008, 20:01 

с какъв термометър се мери температурата на мъста

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2008, 21:59 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
ika написа:

Със всякакъв става. В магазините "За 1 лев" съм виждал, в магазините за домашни любимци има (за аквариуми).
Ползвам лабораторен термометър, който съм купил от специализиран магазин за лабораторно оборудване, но струваше към 15лв. Не знам дали искаш да вложиш толкова :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: а
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2008, 10:49 

Аз написа:
ika написа:

Със всякакъв става. В магазините "За 1 лев" съм виждал, в магазините за домашни любимци има (за аквариуми).
Ползвам лабораторен термометър, който съм купил от специализиран магазин за лабораторно оборудване, но струваше към 15лв. Не знам дали искаш да вложиш толкова :)

въпроса според мен не толкова дали искам да вложа 15 лв
всэщност всеки термометър с който можеш да измериш температурата на водата може да се използва и за измерване на температурата на мъста,благодаря.

Изпратено след 11 минути 34 секунди:
Заглавие: захарта
въпросът ми е свързан с това колко захар се слага кога се слага ,и до колко градуса трябва да е мъста за ракия за да протече процеса на ферминтация.
ще споделя моят опит и нека ,който намери грешки или има по правилни решения да ги сподели.
1 смачквам гроздето в идеално чист съд/ бидон/ така гроздовият сок престоява около два три дни/ за да може семейството ми да се наслади на гроздовият сок :D /
2 след вторият ден разбивам захарта / 7 кг на 100 кг материал/ в гореща вода ,на килограм захар около три литра вода,разбърквам и изчаквам температурата да спадне до около 30 градуса и захарта да се разтвори,след което смесвам с гроздовата мъс и бъркам .
3 слагам маята / 100 г мая разтварям в 500мл вода за 100 кг материал/
така приготвените джибри бъркам всеки ден,ако имам време два ,три пъти ,колкото мога.
НИКОГА НЕ МЕРЯ КОЛКО ГРАДУСА Е МАТЕРИАЛА?? ПРЕДПОЛАГАМ,ЧЕ НЕ ТРЯБВА ДА Е НАД 20 , 22 ГРАДУСА
И НЕ СЪМ СИГУРЕН ДАЛИ БИДОНИТЕ ТРЯБВА ДА СА ПЛЪТНО ЗАТВОРЕНИ ,ЗА ДА СЕ ОГРАНИЧАТ ЗАГУБИ И ДА НЕ ПОЗВОЛЯВА ЦВЕТЕНЯСВАНЕ ИЛИ,КАКТО МОИТЕ СТОЯТ ПОЛУОТВОРЕНИ..
НАДЯВАМ СЕ НА МНЕНИЯ И СЪВЕТИ :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2008, 22:02 
ССМ

Ика, това е захарен градус, ако ти трябва захаромер-пак в левчето! Не слагай захар на гроздето! То си е достатъчна за ракии, после сложи, на джибрите и превари пак само виното от тях! Гледай захарният градус да е 18-24, слагай мая за по-бърза и пълна ферментация и вари навреме! Не оставяй материала да престоява и вкисва!!! :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2008, 09:07 

alambik написа:
Ика, това е захарен градус, ако ти трябва захаромер-пак в левчето! Не слагай захар на гроздето! То си е достатъчна за ракии, после сложи, на джибрите и превари пак само виното от тях! Гледай захарният градус да е 18-24, слагай мая за по-бърза и пълна ферментация и вари навреме! Не оставяй материала да престоява и вкисва!!! :idea:

със слагането на захар целя да получа по голямо количество с едно изваряване/ с по малко разходи/ аз варя по 70 , 80 литра ракия затова не предпочитам повторно изваряване на джибрите, а и не смятам,че слагането на захар в гроздето довежда до по ниско качество или по малко количество :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2008, 23:54 
ССМ

Напротив, количеството спада, дрождите се затормозяват при висок алкохолен градус, а има и случаи при висок захарен градус да не тръгне ферментацията. Това са т.н. консервиращи единици, една консервираща единица е равна на 1 захарен градус,а един алкохолех градус-на 4 единици! Затова и вино изчислено за висок алкохолен градус може да не ферментира напълно, следователно загуби!!! Част от захарите стават вторични метаболити като глицерин, естери алдехиди и др., следователно загуби. Когато врят джибрите и престояват дълго време етанола се изпарява, пак загуби!!! Заслужава си да се помисли! :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2008, 17:40 

alambik написа:
Напротив, количеството спада, дрождите се затормозяват при висок алкохолен градус, а има и случаи при висок захарен градус да не тръгне ферментацията. Това са т.н. консервиращи единици, една консервираща единица е равна на 1 захарен градус,а един алкохолех градус-на 4 единици! Затова и вино изчислено за висок алкохолен градус може да не ферментира напълно, следователно загуби!!! Част от захарите стават вторични метаболити като глицерин, естери алдехиди и др., следователно загуби. Когато врят джибрите и престояват дълго време етанола се изпарява, пак загуби!!! Заслужава си да се помисли! :wink:

хубави разсъждения,но ако вземеш да ги развиеш ще си от полза за много хора във форума.. :D :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2008, 19:12 
ССМ

:wink: Направи си материала с 30 градуса захарни и чакай да ферментира, а!? Знаеш ли кога ще почне? На куково лято!!! :lol: Затова колеги със захарност 28 град. се оплакват, защо ли? :roll: Ако във ферментирала джибра добавиш спирт или паток от миналата година дали ще се вкисне? Май няма, с алкохолен градус от 17-25 % трудно ще се вкиснат. Е, приведох ти някой примери, дано схванеш за какво ти говоря! Виждал ли си мед да се разваля? Много рядък случай! :idea: 8)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2008, 07:14 

alambik написа:
:wink: Направи си материала с 30 градуса захарни и чакай да ферментира, а!? Знаеш ли кога ще почне? На куково лято!!! :lol: Затова колеги със захарност 28 град. се оплакват, защо ли? :roll: Ако във ферментирала джибра добавиш спирт или паток от миналата година дали ще се вкисне? Май няма, с алкохолен градус от 17-25 % трудно ще се вкиснат. Е, приведох ти някой примери, дано схванеш за какво ти говоря! Виждал ли си мед да се разваля? Много рядък случай! :idea: 8)

а бе в този форум сме се събрали да си помагаме а не да си поставяме гатанки... :D ,но вие явно така сте решили....простичко го кажете
аз на 100 кг грозде слагам 5 до 6 кг захар и я разтварям в 20 литра воза .........

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2008, 11:58 

Местожителство: Хасково
Эдравейте!
Да не забравите ,че почна гроздоберът на Мускат отонел!! И да не го изтървете! По нашия край го продават по 1 лев килограма
Вчера закупих 120 кг. от сорта и го сгъчих само за ракия. Варя само ферментиралият сок ,а твърдите части смесвам с джибрите от виното и тогава си позволявам да сложа около 10 кг захар.Тази година захарността на муската е 26 % и очаквам да получа 20 литра 45градусов елексир.

Изпратено след 7 минути:
Забравих да споделя, че гроздето го слагам с чепките и с тях превира. при този сорт трудно се отделя эърното .Може и да не е правилно - не знам, но резултата е хубав

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2008, 19:00 

а бе хора десетина дни откакто съм сложил материала за ракията и днес ,като измерих захарност показваше 0 по скоро не показваше вече нищо.. :D а джибрите си стоят от горе не са паднали на дъното.
аз друга година варях след около 30 дни от приготвянето на материала или когато джибрите паднат,та сега на кое да вярвам,кое е по правилно????

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София