Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 05:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2011, 15:09 

Местожителство: София
да прав си!по инерция съм го написал-имах предвид Мелник 82.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2011, 16:58 
Аватар

Местожителство: Sofia
petiomalchev написа:
на 100л. вода трябва да се сложат 25кг. захар за да стане захарноста 20%.

Петьо, а не трябва ли да се предвиди и количеството на останалия материал, който също ще е с около 0% захарност?
Заредили сме 100 кг. грозде, от него източваме 50 л. вино (примерно). За да се докара материала с 20% захарност за ракия добавяме 35 л. вода (70% от източеното) със 8,75 кг. захар. Останалите около 50 кг. джибри трябва ли да се подсилят с още 12,5 кг.? Няма ли множко да му дойде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2011, 22:16 
Аватар

Местожителство: Varna
paro_k написа:
Останалите около 50 кг. джибри трябва ли да се подсилят с още 12,5 кг.? Няма ли множко да му дойде?

Ами останалата джибра както каза има 0% захарност но примерно 12%ал. За нея не се предвижда захар защото в един момент алкохола в джибрата ще стане много и ще спре ферментацията. Просто правим захарен сироп 20% и добавяме, след смесването няма защо да мерим захарността тъй като в материала ще има и алкохол и показанията на уреда за измерване ще са грешни.
Захаромер може да се използва за проследяване на къде върви ферментацията но началната не можем да я определим точно, просто се замерва за да се знае след два три дена с колко е паднала захарността.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 21:10 
Аватар

Аз като новак да попитам нещо за разяснение, че малко се обърках. И така:
И така точа 100 литра вино. За да заредя джибрите отново слагам 100 литра вода с 25 кг захар. След това разбърквам още 5 кг с остатъчната шира и отново във качето. С две думи съотношението на вода:захар става не 4:1, а 3:1 нали? И още нещо не ми стана ясно колко лимонтозу се слага на 100 литра сироп, а и къде се слага в захарният сироп или в разтвора на захарта с ширата? Моля за разяснение, че да не направя и тази година оцет! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 21:25 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Колкото по малко захар сложиш,толко по ароматна джибровка ще имаш.Например,източил си от 100кг грозде 50л вино,сложи 40 или 30л вода и съответно 13 кг захар или 10кг захар.Изсипи захарният сироп в изстисканата джибра,сложи по 7гр винена киселина на 10л в джибрата и бъркай хубаво,така два три дена да възбудиш ферментация.Аз бих мерил киселинноста преди да сложа винена киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 21:40 
Аватар

Мојот дедо става во една кофа вино, става внатре сода за леб додека не престане да шупти и опа во кажано. Не е важно колку киселина си ставил. Колку кисело толку повеќе ракија дава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2011, 22:17 
Аватар

Местожителство: Varna
Аз препоръчвам, 1/4 захар към вода дава около 20% захарност при условие че ферментацията протича с дрожди от гроздето. Ако се използват дрожди за трудна ферментация примерно http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... mentatsiya вече концентрацията на захарният сироп може да е 25% или 1/3 захар към вода. За запазване на аромата на джибровата ракия не трябва да се влага по-голямо количество захарен сироп с концентрация 20% от колкото е източено количество виното или шарата. Ако се поставя захарен сироп с концентрация 25% количеството трябва да намалее до 80%. Ако е пресована шарата количеството на захарният сироп намалява на половина от източеното вино или шара.
Не поставям норми, а просто препоръчвам разумни граници, дори и да се прескочат щом има захар ракия ще стане. Хората и от четири крака за табуретка правят ракия камоли от изцедена джибра.
Важно: за количеството на изцедената джибра захар не се слага, ако джибрата е получена от материал за червено вино защото захарноста е била коригирана при залагането на виното. Ако джибрата е от материала за бяло вино то захарта му се коригира след източване на шарата и джибрата остава не коригирана тогава ако е нужно се слага захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Окт 2011, 10:36 
Аватар

Благодаря на всички за точните отговори, ако стане ракия ще се похваля! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012, 16:31 
Аватар

Такаа...бях писал в друга тема, но тук е по-подходящо.
Имах 80л. гроздово джибри. Добавих 80л вода, 25кила захар, 9 пак. лимонтузу, 20гр. активатор. Бидона (220л) го обвих с чували пълни с мин. вата. Вчера го заложих в мазето на село и преди да си тръгна от там, ферментацията започна.
Днес отивам да го видя и направо изтръпнах - температурата бе много висока :o
Не я премерих поради липсата на термометър, но бе над 30 градуса. Разбърках и сложих вътре бутилки със студена вода.
Какво да направя друго - помогнете :help: Да отвия бидона, ама после, като паднат температурите навън.... :?: Прецакал ли съм нещата, или има надежда да не вкисне джибрито? Трябва ли да се бърка всекидневно? Че до село е общо 50км :?
:help:
Мнения.... :?
Ако не станат нещата направо ще си изям м...те от яд. Планирах това да ми е пърният самостоятелен проект (лелее, как звучи :) ) без чужда намеса. И ако не стане, още от сега виждам ехидните усмивчици на някои. А това не би ми харесало особено!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2012, 12:23 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Няма страшно, не може да вдигне на тоя студ повече от 35 гр.
Освен това - още на следващия ден ще спре да вдига.
Тъй както си е е добре.
Бъркането е сега в началото, после затворено с найлон и да не е плътно и туй то.
Важното е да не влиза пресен въздух, да стои там само въглероден двуокис.
Разбърквай, завивай и си заминавай. След още два дена няма да има видими признаци на ферментация, а топлинката ще способства да завърши докрай, после и да охладнее - не го бърка, даже по-добре - няма да вкисне от студа.
След седмица го провери със голям захаромер.
Ако е под 0-та - затваряй плътно и търси казан или направо вари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Ное 2012, 12:34 
Аватар

ВикториВТ :gott:
Успокои ме, братче! :prost:
Все пак, ще отида довечера на село (жената ще ме убие) да разбъркам милото и да замеря температурата.
Голям захаромер нямам, имам малък....захаромер ;)
Та с него ще следя захарността и когато падне на 0, при хубаво време ще варя.

Между другото вчера си взех интересен спиртомер - украински. По-голям е от предишният такъв. Има си мензурка и опаковка от твърд картон. Трябва да го снимам за да го видите. Цена 4лв.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София