Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 01:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 13:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Здравейте, имам следния проблем. На 02.10 купих 500 кг грозде"Булгар" на което предния ден бях мерил захарността като смачках няколко чепки и отчете 25% захарност.
Смелих го и отстраних чепките, захар не съм слагал. На 09.10 джибрата беше паднала на дъното на бидоните и реших, че вече е готова за варене. На 13.10 заложих първото казанче /домашно-60литра/ но се получи фал. Първия литър който излезе беше на 35 алкохолни градуса след него се повиши на 58 но ми се струва малко. При второто зареждане се получи абсолютно същото. Въпросът ми е от какво може да се получи така и може ли да се промени нещо ?
Благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 15:56 
Аватар

Местожителство: Стара Загора
А мерил ли си захарността на готовата джибра? Ако има захарност значи е спрял процеса на ферментация и ако е така ще трябват дрожди с които честно казано не съм много запознат.За 7 дни да преврят :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 16:12 
Аватар

да премерих захарността беше 0. Захаромера потъна, а може и той да не е точен от тези руските е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 17:19 
Аватар

Местожителство: Varna
Нещо ме съмняват показанието на захаромера при първото мерене. По принцип десертните сортове са с по малка захарност 17-18% колега от форума се похвали че булгар тази година му е бил със захарност 20%. Ама чак 25% :nixweiss: Хубаво беше да източиш след като го смля само течност и да премериш.
При това с няколкото чепки които си смлял може да си ги изтискал на макс и да е имало и месо от гроздето.
Материала щом е потънала шапката значи е бил готов, руските захаромери /виномери/ имат разграфен 0% захарност, другите са до 5% захарност.
За да се определи ориентировъчно колко ал. градуса е е джибрата трябва да се знае точно колко джибра е сложена в казана и какво точно количество е изкарано първак, ракия и парцуца като трябва да се знае и ал. градус на фракциите. Друго условие е да се изкара почти всичкият алкохол от джибрата, да се вари до като тече 10-15% ал.
Голям Х мие как първака ще е на 35% ал. после ще се вдигне алкохолният процент на 58%ал.
Това което най-много ме съмнява че не е измерена началната захарност правилно е това че слабо тръгва ракията следователно джибрата е с нисък ал.%.
Също така ме съмнява и да е объркан метода на дестилация.
По принцип как трябва да се вари, слага се казана в материала и се пали огъня без да се слага капака, разбърква се кашата от време на време да не вземе да загори вземе ли да пари и да излиза леко пара се слага купола. С бъркането съм забелязал че по бързо загрява течността. Почне ли да се загрява лулата по средата че да не можеш дълго време да си задържиш ръката огънят се намаля, така че като почне да тече първака да почне да капе оставя се да капе за 100л. материал 100мл. които се изхвърлят след това се засилва огъня така че да почне да тече на тънка струйка така за 100л. материал се отделят 900мл. първак /целта на по бавният огън е да могат да излязат повече леки фракции/. Основното количество ракия се изкарва на по силна струя, аз регулирам така че да тече отвесно засили ли се намалям огъня, падне ли на 45%ал. на чучура отделям за парцуца докато падне на 20%ал. на чучура.
Единственото ми обяснение за случая на Lindeman да тръгва ракията при много силен огън, предполагам че вари на газов котлон 10кВ.
Lindeman друг път варил ли си на този казан или е нов.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 17:49 

Местожителство: Варна
Имаш ли чашка за спиртомер на чучура? Ако "Да", то в началото ти е тръгнала смес от пърцуца от предното варене с около 20% алк. /или вода от миенето на серпантината/ и първак. Затова после градуса се е вдигнал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 19:03 
Аватар

гроздето което смачках на масива беше само сок, на следващия ден го смелихме с машина която отделя чепките и течността беше много гъста и показа 18 захарност което ме усъмни и не се доверих на показанието, за жалост не го прецедих през тензух и пак да премеря. С това казанче варя трета година и до сега не е имало проблем, явно допускам грешка че го затварям с купола още като сложа материала. Докато текне от чучура поддържам по силен огън и след това го нормализирам докато тече до към 25%ал. Казана е на дърва като под него има тава с пясък за да не бие огъня директно и не загаря. Серпентината е дълга в метален варел с голямо количество вода и се охлажда добре, накрая изтича директно в съд без да има чашка за мерене. Най-вероятно материала е некачествен. Благодаря за изчерпателните отговори

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 19:31 
Аватар

Не че е некачествен просто ал.% е по нисък.
Това което е показало 18% захарност е било вярното показани а не 25%.
При 18% захарност и 0,56 коефициент на преобразуване на захарите в алкохол след ферментацията джибрата е имала около 10%ал.
след варенето да са останали 2% в казана следователно след изварянето на 50л. материал очакваме на литър да извадим 8% алкохол то 50х8/100=4л. чист спирт на 100%. Като се съберат произведенията на различните фракции количеството алкохол и алкохолният градус на ракията от казанчето и се преравнят към количество чист спирт би трябвало да даде около 4л.
Грешката не е че не бъркаш при загряването материала така само се получава по бързо загряване, явно пресилваш огъня в началото.

Последна промяна petiomalchev на 16 Окт 2011, 19:38, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 19:37 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
E щом ти е показал 18% захаромера при смляна гъста мъст, сам прецени реално колко е.Ако булгара ти е бил нормално с 15-16% то и резултата ти е логичен и очакван.Е нищо де, събираш всичко, правиш преварка и си готов.

Ето ти едно обяснение на Люша по случая от друга тема:

ilu6a написа:
Ами...попрегледах разни ампелаграфски книжки...Като цяло няма десертни сортове със захарност над 18% ...Даже Болгар е с по-ниска захарност от Супер ран Болгар...Единствено Кондарев 6 и Любимец се отличаваТ със захарност от около 18% но пак под нея.
Специално Болгар-15,5%...Това не е случайно ,тъй като по-ниската захарност определя по-високата плътност на грозда ,а това от своя страна определя едно от най-важните качества на десертния сорт,а именно транспортабилноста му...
Така ,че не поставям под съмнение това ,което си измерил...просто изнасям данни.
А!!!!!!!!!!!!
Намерих данни в едни стар учебник за Афузали... стар клон на Болгар(определят го за близък на Болгар-14)за когого дават захарност м/у 15-19%...Сорт пренесен за първи път в Русе по време на Османско и след това бързо разпространен след 1926г. като до 1968г. достига до 500000 декара....а после силно нямалява.
Та много е възможно да си собственик на такъв стар сорт...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2011, 19:48 
Аватар

Явно проблема се е появил от захарността на "матрияла" още утре ще продължа с варенето, няма от какво да се очаква подобрение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 22:25 
Аватар

да не отварям нова тема ще попитам в тази. След изваряване на материала излезна 115 литра ракия на общ градус 50. На аромат и на вкус е добре но е леко мътна и то се получи от патоките които събирах. Дайте съвет как да направя преварката и какво да сложа, като се има в предвид, че казанчето за варене е 60 литрово

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 22:59 
Аватар

:shock: че това от 500кг. грозде да извадиш 115л. ракия смесена с парцуцата и да е на 50%ал. си е много добър рандеман.
Парцуцата само от варенето на въпросния материал ли е или и от предни години.
Като направих груба сметка то излиза че гроздето е било с 25% захарност по зададените стойности.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 23:16 
Аватар

Само от този материал е, специално на мен ми се вижда малко, човешкото око е ненаситно :D . Днес приложих начина на варене който беше описал и ефекта беше по -добър макар пак да тръгваше с по- нисък градус около 40 и след около 700грама се покачваше до 60 ал/градуса. Ако можеш да дадеш съвет за преварката притеснява ме тази лека мътнотия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 23:29 
Аватар

Щом е на 50%ал. разреждаш с вода 50/50 и вариш. Ако събира чисто казанчето 50л. то наливаш 25л. вода 25л. ракия общо ще стане към 25%ал. отделяш първак, парцуца като не ги слагаш в следващият казан.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 23:42 
Аватар

чувал съм, че за избистряне се слага морска сол но не си спомням в каква пропорция. Казанчето побира чисто 60 литра материал и остава около педя до основата на капака

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Окт 2011, 23:53 
Аватар

За солта виж тази тема viewtopic.php?f=7&t=613&hilit=%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B0
Като сложиш в казана 30л. ракия и 30л. вода отделищ 600мл. първак и отделиш за парцуца след 45%ал. на чучура, ще имаш една чиста от примеси и бистра ракия, а щом ти е допаднал и аромата на ракията която слагаш за преварка то ракията ще е перфектна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София