Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 15:45 
Аватар

Здравейте имам 160кг материал разпределен в 2 бидона и стана вече над 30 дена материала ми не потъва защо става така ? Само да спомена че сложих при захарност 24-25% по 5.5кг захар на бидон в съотношение 1/4 вода

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 16:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А сладни ли ? Захаромера какво показва ?
А сулфатиране правено ли е, дрожди слагани ли са, а температурата каква е била в началото, а имало ли е ферментация изобщо, ако е имало, да не би да е спряла по време на застудяването ? Сега каква е температурата на джибрите ?
Захарта за какво е слагана при захарност и без нея висока ? Или е добавян захарен сироп за повече количество - ако е така - след добавянето колко е била общата захарност и най-вече температурата на джибрите ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 17:23 
Аватар

Бидоните бяха навън времето истина и предполагам че затова не превира а може и да е от това че захарността стана повечко.Не съм слагал дрожди и пребрах бидините на в мазето сега слагам 10 литрови шишета с топла вода вътре дано да помогне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 18:17 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Какво ще правиш? вино или ракия.Защото ако е само за ракия, сложи по 5 литра топла вода на бидон и работата ще тръгне, аз имах същия проблем преди време/много захарност/ и тук/форума/ така ме посъветваха.На финала всичко беше ОК.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2011, 19:05 
Аватар

Материала е за ракия , сега слагам шишета с топла вода вътре и работата уж потръгна да видим :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 10:29 
Аватар

Ще тръгне, няма де да иде, ама все пак виж колко е захарността сега и колко е била в началото, защото ако е над 23-24 % и не си ползвал дрожди културни, дивите няма да могат да смелят високата захарност понеже ще се появи висок градус алкохол и ще ги ликвидира дори и да е на топло материала, а на студено пък никакъв шанс нямат дивите. Мисля че с разреждане с топла вода ако е висока захарността ще стане работата, а и да му сложиш дрожди за трудна ферментация няма да сбъркаш, има и такива дето са за висок алкохол. Само дано да няма последствия дето е седяло без да ферментира - да не е почнало да гние, да киселее и разни други, че 20 дена не са малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 13:33 
Аватар

Ами дали сме захаромера на някакъв човек и още него е върнал затова не знам колко е захарността , та казваш ми да сложа топла вода директно в бидоните за да се разреди материала ли ? и по колко вода да сложа на бидон ? А колкото до дрождите идея си нямам какво е това затова не знам какво да ти отговоря .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 16:34 
Аватар

Ами то тука е изписано много за дрождите, няма защо да го преповтаряме.
Без захаромер няма да стане работата - то все едно да отидеш на доктор и той да ти каже че няма слушалка да те прегледа.
Дивите дрожди са по зърната на гроздето и те правят ферментацията, за съжаление нямат способността да разграждат захарите при висока концентрация на спирт и умират - което означава че ако материала ти е бил прекалено захарен - ферментацията ще започне, ще е силна и по някое време ще свърши и вътре освен алкохол ще има и остатъчна захар.
Културните дрожди са селектирани от хората като са избрали само тези от дивите които са устойчиви на едно или друго влияние. Те по правило се използват след сулфитиране, с което се цели убиването на дивите (и не само) и след това засяване с културни. Тогава ферментацията може да протече при контролирани условия и да има очакван и повторяем резултат. В твоя случай не е важно толкова с какви ще ферментираш, по-скоро да не е толкова силен на захар материала. Ако беше за вино е друга работа, но за ракия - може и на 20% да е захарността - за да си гарантираш пълно разграждане на всичката захарност и после да извадиш максимум ракия. Сега ако стоплиш и ти тръгне ферментацията, след седмица ще е готово, но може да има остатъчна захар и няма да извадиш максимума ракия, но няма да е лоша. За следващия път ще знаеш да си готов със захаромера и топла вода.
Сега ако вече е тръгнала ферментацията е късно да мериш. Важно е меренето преди тръгването на ферментацията, защото от този процент захарност зависи какво ще предприемеш - да добавяш захар , или да добавяш вода.
Стопляй и се моли да си изферментира колкото може повече захар.
После на казана ще се разбере :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 18:43 

Местожителство: София
С културни дрожди и 26% захарност бива разградена...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 20:37 

cdna написа:
имам 160кг материал ……сложих при захарност 24-25% по 5.5кг захар на бидон в съотношение 1/4 вода

Виж моето мнение, Приятелю :
Казваш в съотношение 1/4:
5,5 х 4 = 22 + 5,5 = 27,5 си добавил към 160 = си получил 187,5 общо „материал”. В този материал, според теб, трябва да има „24-25%” да приемем 24,5 % захар = 160 умножено по 0,245 = 39,2 захар.
Или общо захар: 39,2 + 5,5 = 44,7 кг захар, разделено на общият материал от 187,5 е 23,84 % захар. Съвсем е към горната граница, но не я надхвърля.
Извод=Причината НЕ Е ЗАХАРТА.
Вероятна/Предполагаема причина: ниска температура.

МОЛЯ ЗА ВНИМАНИЕ:
Нямам желание участникът с „име” = „илюша” да ме апострофира,менторства,поучава или се включва ,В СМИСЪЛА НА НАПИСАНОТО ОТ МЕН , по какъвто и до било начин или пише в отговор или вземайки повод от моето писание.
Ще го възприемам като лична обида.

Модератор:
Форумът е свободен, и всеки има право както да се включва в дискусиите, така да отстоява и мотивирано да защитава мненията си.
В този смисъл "молбата за внимание" се отхвърля

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2011, 21:02 
Аватар

Прияно ми е да чета мненията и на илюша и Вашето.Всяко компетентно мнение уважавам ,но тази простоия -спора за КПД с илюша ми простее.Тука няма избори

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 09:53 
Аватар

Ще ходя днес до Б-с да купувам ли дороджи и да слагал ли в бидоните ? ако ДА какви точно да купя и как се слагат ?????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 10:32 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
cdna написа:
Ще ходя днес до Б-с да купувам ли дороджи и да слагал ли в бидоните ? ако ДА какви точно да купя и как се слагат ?????

Моят съвет е да купиш. Какви - каквито има в магазина. Ако има за трудна ферментация, още по-добре. Купи също диамониев фосфат и витамин В1, защото за един месец кой знае какъв бъркоч е станал. Така и така отиваш до Бургас, купи си някакъв захаромер, че смешна работа...
На опаквката на дрождите трябва да пише как се рехидратират. Ако не пише питай продавача, ако и той не знае... Тук във форума е писано много как се влагат и рехидратират.

п.п.
не разбрах, опитва ли джибрата на вкус?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 18:03 
Аватар

Сега се връщам от Б-с и гледам че явно затоплянето е дало резултат защото единия от бидоните е с почти потънал материал , сега разтворих дрождите и след малко ще ги сложа и надявам се има ефект . Благодаря много за съветите :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2011, 20:28 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
cdna за следващата година си купи и термометър за да не се съмняваш в температурата.Даже купи два един стаен за помещението (избата) и друг за измерване температурата на материала.
Това което си предприел до сега ще оправи нещата дрожди и повишаване на температурата с водна грейка (туба пълна с гореща вода).
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София