Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 09:14 
Аватар

Привет колеги,
120литров бидон е пълен с изстискани джибри от грозде.
Вино се направи, също има и едно бидонче специално за ракия (без захар), но малко.
Но сега се чудим какво да правим с това джибри... има ли смисъл да се купува захар и да се вари ракия?!
Допитвам се до вашето мнение, защото вчера направихме една проста сметка:
За 100л. готов материал преди варене ще трябват 42лв.:

20кг. захар х 2.10лв = 42.00лв.
80л. вода
----
100л.

20кг. х 0.6л/кг = 12л. ракия, т.е. 3.50 цена за 1л., формирана само от стойността на захарта. Отделно е стойността на транспорта и отделеното време :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 09:28 
Аватар

По моето скромно мнение ще изкараш повече от 12 л. Пък и дори 3,50-4,00 да ти се върже е по-добре отколкото да купуваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 09:29 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
При пложение че 0.700гр. ракия /не е ясно какво точно е/ на магазина струва м/у 8 и 10 лева си заслужава.

Последна промяна MONI BARONA на 28 Окт 2011, 09:31, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 09:29 

Местожителство: София
кеф цена няма...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 09:56 
Аватар

Аз не съм много фен на "захарната ракия", друго е да си е само от гроздова мъст. При мен приоритета е не цена , а качество, но всеки сам си преценявя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 10:02 
Аватар

firevint написа:
Аз не съм много фен на "захарната ракия", друго е да си е само от гроздова мъст. При мен приоритета е не цена , а качество, но всеки сам си преценявя.

Захарта не преминава в дестилата, не е като виното да те боли глава от остатачната захар после.
При ракиената джибра е добре да изферментира захарта напълно за да няма загуби /от към спиртни градуси/.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 12:35 
Аватар

Местожителство: Балчик
Сравнено с цената и качеството на магазинската ракия си заслужава.Но не си заслужава да се прави от захар при положение че от грозде излиза на същата цена.Трябвало е да вземеш повече грозде а не сега захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 13:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
pecatapanov написа:

20кг. х 0.6л/кг = 12л. ракия, т.е. 3.50 цена за 1л., формирана само от стойността на захарта. Отделно е стойността на транспорта и отделеното време :nixweiss:

0.6 не е ли коефициента за преобразуване на захар в спирт , т.е. чист спирт 100%, а не ракия на 45 !
Рандеманът няма да е само 12 л. си мисля аз, може би по-скоро 20 л. И цената ще е към 2 , 2 и нещо, без да броим енергията и казана , за труда веч говорихме :)
Аз заложих точно същото количество в бидона от виното ми, а източих 90 л. вино. И сега вече е готово за варене второто, а мисля и трето да пусна но с материал от озахаряване на зърно, вместо захарен сироп.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 14:42 
Аватар

Цитат:

Цитат:
Сравнено с цената и качеството на магазинската ракия си заслужава.Но не си заслужава да се прави от захар при положение че от грозде излиза на същата цена.Трябвало е да вземеш повече грозде а не сега захар.

Точно тези двете неща ме карат да се замисля.
Иначе да, възможно е и повече ракия да излезе...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 14:49 
Аватар

pecatapanov написа:
Точно тези двете неща ме карат да се замисля.
Иначе да, възможно е и повече ракия да излезе...

Докато мислиш някой хора /от форума/ вече трето джибри със 'захар' за ракия залагат. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 19:49 
Аватар

Местожителство: Казанлък
firevint написа:

На дрождите им е през оная работа, дали ще ядат гроздова захар или на Фидел Кастро брадата. Е, аромата ще е по-слаб и трудно ще познаеш от какво е ракията, но пък отзахар по-лесно се прави огнена вода.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 20:17 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Но все пак най-много харесваш този производител :megagrin: :prost:

Krass написа:
Само от този производител

Изображение
;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2011, 21:15 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Ракия само от грозде по скоро само от вино много малко хора в България могат да си го позволят.
Това със закупуването на повече грозде изисква и някои неща в повече съдове пари дрожди казан с по голям обем (е последното не е задължително) и най вече повече пари в брой :) .
ССМ АЛАМБРИК ни съветва че при ароматните сортове грозде като мускат такава втора ферментация е нещо като задължителна за да се извади аромата до край и да се направят купажи с приемлив аромат.
Има хора който не могат да заделят много пари за вино и ракия на веднъж,за това до като преври виното дошло време за следваща заплата и от там пари за малко захар за да се направи второ "вино" за ракия.
Е ако се прекали 3-4 пъти ферментация на едни и същи жибри се отива към спирт с лек ракиен вкус.
Та на въпроса "Има ли смисъл да се прави "захарна ракия"?" има но е " с точки зрения" то е всеки има своя гледна точка и се разпостира според чергата.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2011, 13:37 
Аватар

Krass написа:
firevint написа:

На дрождите им е през оная работа, дали ще ядат гроздова захар или на Фидел Кастро брадата. Е, аромата ще е по-слаб и трудно ще познаеш от какво е ракията, но пък отзахар по-лесно се прави огнена вода.

То на дрождите може да им е през оная работа, но все пак говорим за ракия и то качествена, поне аз така разбирам нещата. А като става въпрос за "огнена вода", то най-лесно е да си купим спирт от аптеката и да го разредим с Н2О, но дали в това е истината?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2011, 20:34 

firevint написа:
Krass написа:
firevint написа:

То на дрождите може да им е през оная работа, но все пак говорим за ракия и то качествена, поне аз така разбирам нещата. А като става въпрос за "огнена вода", то най-лесно е да си купим спирт от аптеката и да го разредим с Н2О, но дали в това е истината?

Немога да разбера защо се фнушава постояно че от захарта не се получава качествен дестилат ,захарта е чист преработен продукт за директна консумация, който може да се кунсумира директно дори и от кърмачета, захарта е чист преработен продукт който директно и изцало се птреработва от дрождите в спирт. Гроздето се бере заедно с чепките листата има неуздрели и изгнили зърна който ферментират заедно с гроздовата мъст и при ферментацията се образуват освен спирт и други примеси.Така че за качество само от гроздова мъст е относително да се говори.
За всеки случай спирта от аптеките едвали е от захар, така че база за сравнение няма.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София