Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дюлева ракия
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2012, 22:32 
Аватар

в момента пека джибре от дюли, затова подновявам темата, като се надявам да е полезна. По рецепта взета от форума :thumbs1: смлях 20кг. дюли и добавих 18кг. захар. Захар вода 1/3 . Имах 35л. патока със слаб градус която добавих към джибрето в казана. Краен резултат 25л. на 68гр. и 12л. патока.Аромата е доста силен, надявам се малко с времето да отслабне, ако не, ще се наложи препичане :party: Гласа я за кръщенето на синето :megagrin: :party: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2012, 11:54 
Аватар

Местожителство: София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
GEOSTAZA написа:
в момента пека джибре от дюли, затова подновявам темата, като се надявам да е полезна. По рецепта взета от форума :thumbs1: смлях 20кг. дюли и добавих 18кг. захар. Захар вода 1/3 . Имах 35л. патока със слаб градус която добавих към джибрето в казана. Краен резултат 25л. на 68гр. и 12л. патока.Аромата е доста силен, надявам се малко с времето да отслабне, ако не, ще се наложи препичане :party: Гласа я за кръщенето на синето :megagrin: :party: :prost:

Аз задължително си я препичам и оставям на 50градуса. Ароматът не е толкова натрапчив и става супер с 2 ледчета в чашата :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2012, 15:52 
Аватар

Местожителство: Перник
Откога ги чакам и моите да станат :megagrin: ама май няма да е скоро студено е помещението и въпреки че сложих дрожди които работят при 8 градуса пак не става бързо колкото ми се иска :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 13:30 

Здравейте!

Имам 110 кила за варене. Почти бистър, с 0 захар, на 2 седмици. Като го смлях и добавих вода и захар беше с 21 захар. Материала беше около 46 кг. круши. Въпросите ми са следните:

1. Въпреки, че е бистър и без захар, като гребнах вчера да взема материал да премеря започнаха да излизат балончета. Като някаква по-слаба ферментация. Бях го запечатал, но оставих пролука на капака. Днес пак е бистро и пак няма признаци за ферментация. Да го варя или да го чакам още?

2. Имам 3 литра патоки и около 15 литра кисела ракия. Патокито ще го излея, но с опушената ракия какво мога да направя? Мога ли да и сложа сода и да налея от нея или да не рискувам?

Ами това е. Благодаря предварително :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2012, 13:42 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Материала ти е за варене, спор няма.
Балончета излизат понеже има разтворен въглероден двуокис и при разбъркване той излиза.
В казана с материала може да налееш каквото искаш - патоки, стара ракия, след дестилацията ще излезе нова ракия с качества, които зависят от тебе по време на дестилацията и от основния материал - т.е. ракия от круши.
Незнайно защо обаче си писал в тема за дюлева ракия.

Сода слагай само ако материала е кисел. Содата ще неутрализира киселината (оцетна киселина) която се е получила при ферментация тръгнала в посока оцетно вкисване.
Причината за борба с оцетната киселина е че иначе би се получил етилацетат, който е много вреден за черния дроб и не може да се премахне с казан от тип алембик.
Т.е. - ако имаш стара ракия получена от вкиснат материал и е била варена без използване на сода бикарбонат - то това означава че в нея вече има етилацетат, ако решиш да я превариш със сегашния материал (за който ще считаме че няма вкисване :) ) рискуваш да си развалиш новата ракия. Содата в този случай ще неутрализира само киселината в новия материал, в старата ракия етилацетатът ще си остане. Е вярно че концентрацията му ще падне, но не знам дали си заслужава.
По-скоро направи така - свари си сегашната крушова сама, първака и патока от нея смеси със старите патоки и кисела ракия, зареди втори път казана, сложи сода бикарбонат, ако трябва разреди до 25-30% алкохол и направи преварката. Така ще имаш две ракии - една ароматна крушова за тебе и една мешана паточна за гости които не искат да си тръгват :)

Последна промяна victoryvt на 01 Сеп 2012, 13:49, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 17:28 

Мисля, че се получи. 20 литра крушова, а патоки, първак, кисела и малко материал - около 30-40 кила всичко дадоха 10 литра "букет" :)

Благодаря за съветите victoryvt.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София