Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 23:44 
Аватар

Местожителство: Sofia
Често, дори и след няколкократно филтриране на материала, той остава прекалено гъст, захаромерът не плува свободно и захарността не може да се определи с точност.
Тази година се сблъсках и аз с проблема и ми хрумна следното: ако разредим определено количество материал (М) с определено количество (достатъчно, за да може захаромерът да се движи свободно) чиста вода (В), може да се изведе коефициент (К), с който да коригираме показанията на захаромера и да получим захарността на материала.
К = (М + В) / М
Нямам предвид каша, в която плуват семки, люспи и парчета от плода, а нектар с фини парченца, които не можем да филтрираме.
Примерно:
- 100ml материал се разрежда със 100ml вода – К=(100+100)/100=2
Ако захаромерът показва 5% - 5Х2=10% захарност на м-ла.
- 200ml материал се разрежда с 500ml вода – К=(200+500)/200=3.5
Ако захаромерът показва 5% - 5Х3.5=17.5% захарност на м-ла.
Как мислите, правилно ли разсъждавам и дали ще се получи?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2011, 23:52 
Аватар

това от чисто математическа гледна точка е точно така,но винаги трябва и на практика да се изпитат нещата и ако работи,трябва да претендираш за авторски права :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 19:21 
Аватар

Толкова ли е безинтересна темата? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 19:31 
Аватар

Не , просто си я изчерпал, още с първият си пост.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 19:57 
Аватар

ivobal написа:

Считаш, че ще е ОК ли? Не знам..., нямам голям опит и ми се щеше да чуя мненията на специалистите. Ако ще е ОК, защо не се практикува, никой ли до сега не се е сещал за подобен метод? Или е прекалено налудничаво?
Може би трябва да се направи проверка - след измерване по този начин, по полученото количество ракия да се прецени вярно ли е премерена захарността.
Във всеки случай липсата на коментари ме озадачава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 20:14 
Аватар

Считаш, че ще е ОК ли?

Да ,напълно логично е .

... нямам голям опит и ми се щеше да чуя мненията на специалистите

Е , тогава ще трябва , да чакаш тяхното мнение.

Може би трябва да се направи проверка - след измерване по този начин, по полученото количество ракия да се прецени вярно ли е премерена захарността.

Ти предлагаш , ти залагаш. Направи го и сподели с нас резултата! На всички ни ще е интересно.

Във всеки случай липсата на коментари ме озадачава.

Както казах - логично е, няма нужда от коментар . Не се озадачавай, направи по-горното и тогава сигурно ще има коментари!
Успех в :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 20:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
paro_k написа:
ivobal написа:

Считаш, че ще е ОК ли? Не знам..., нямам голям опит и ми се щеше да чуя мненията на специалистите..

По принцип след 20 ден каквато и джибра да е трябва да се свари на ракия иначе ....оцет загуби от към градуси и т.н. Колегата е прав темата е изчерпана.....какво значение има каква е захарноста след 20 дена.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 20:34 

Местожителство: Варна
Мони целта е да се замери първоначалната захарност на гъст материал в който захаромера стои където го оставиш.
То май вече е късно за такива опити, защото няма подходящ материал, но можеш другия път да опиташ следното: Слагаш от предната вечер достатъчно количество от смляната каша /колкото да напълни буркан с изцедения сок/ в тензух над широк съд. на другия ден ще имаш достатъчно рядка течност за да и замериш захарноста. След това правиш твоя опит с водата, като количествата на измервания материал трябва да са еднакви- пр. 1 буркан сок срещу 1 буркан каша+1 буркан вода. Съпоставяш двата опита и си правиш изводите!
Споделяш ги във Форума с другарчетата си! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 20:57 
Аватар

ivobal написа:
... нямам голям опит и ми се щеше да чуя мненията на специалистите

Е , тогава ще трябва , да чакаш тяхното мнение.

Прав си, малко грубо е прозвучало. Съжалявам. Разбира се, че уважавам мнението ви.
Мони, има значение каква е захарността и след 20-тия ден, ама...карай
Змей, така и съм решил да направя следващата година, просто ми беше интересно какво мислите за метода :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 21:11 
Аватар

Прав си, малко грубо е прозвучало. Съжалявам. Разбира се, че уважавам мнението ви.

Нее.. Не си ме разбрал. В никакъв случай не съм се обидил, просто не се смятам за специалист. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 21:19 
Аватар

А , такъв гъст материал , за какъвто говориш , обикновено е от сливи , кайсии ,круши , дюли...
Сега е сезона на дюлите , на пазара гледах по 80ст. - не чакай , до следващата година , а почвай ... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2011, 10:14 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Математически изчисленията са правилни, но те са нужни за да знаеш, колко захар и вода да добавиш.От 100 кг. сливи в зависимост от захарността излизат към 5-6 л. ракия, което е безсмислено без добавка на захар.Аз лично добавям захар и вода и меря захарността.Тогава вече има достатъчно течност , а ако се налага се прави корекция
Така, че формулата е вярна, но лично за мен (практически), не бих я използвал! :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2011, 10:08 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз се сблъсках с подобни проблеми при опити за измерване на захарност след озахаряване на зърно с малц.
Разбира се, не говоря за мерене на гъстата субстанция която се получава след разбъркване - то е ясно че там няма да има вярно показание.
Обаче - на повърхността винаги има бистра течност която не се нуждае от разреждане, меренето й показва нещо от сорта на 13% захарност , макс. до 16. Истината обаче е друга :
Ако премерим подобна избистрена течност още преди озахаряването - се получава резултат - около 10 !
Т.е. - захаромера който всъщност е ареометър (уред мерещ плътност) показва каква е плътността на разтвора (в този случай - разтвор на вода с нишесте - няма грам захар), или в края на процеса при пълно озахаряване - разтвор на захари, други екстракти и пр.
Мисълта ми е следната - разреждането на гъстия сироп би довело до по-лесно отчитане на някаква стойност от захаромера, но не и на точно определяне на захарите в този разтвор. Не знам дали и рефрактомерът би дал точно показание при разтвор в който има и захари и разни други разтворими вещества.
Захаромерът показва приемливо точно гроздовия сок - защото там концентрацията е по-висока, и е предимно от захари.
За показанието на захаромера по време на ферментация (когато вече има алкохол) също е много говорено - показанията му са занижени поради наличието на алкохол, който разрежда течността и кара захаромера да потъва повече. Тук има лесно решение - сваряваме едно канче течност за да избяга алкохола и после след охлаждане мерим със захаромера.

Истината според мен е после на казана !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София