Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 12:54 
Аватар

Здравейте на всички! Днес се регистрирах в сайта, изчетох доста неща и виждам, че има велики майстори на ракията тук, което може само да ме радва!
Така сега да мина на въпроса ми:
Заложил съм следния материал: 70кг крушова каша - смлени круши в кухненски робот, залях ги със захарен сироп от 24кг захар и 66 литра вода!
Бъркам материала всеки ден, вече 17 дни. Въпросът ми е как да разбера кога да го варя? Материалът стои на топло в мазата (мазата ми е доста топла - 17 градуса). Държа клечка кибрит и не гасне. Има силна миризма, по-скоро остра и прави коричка отгоре!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 13:03 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Захаромер да ти се намира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 13:16 
Аватар

Аз написа:
Захаромер да ти се намира?

Даже два ми се намират!
Българският потъва целият, а руският (виномер) показва 1 %!
След като затоплих канчето с материала на стайна температура и руският захаромер показа 0 %.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 14:19 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Предполагам че материала е доста гъст и ще се наложи да го разреждаш преди варене.Та мисълта ми е два дена преди да вариш на казана/а то е време вече/ разреди кашата с една кофа хладка вода.....после казанджията ще си го разреди колкото трябва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2011, 14:48 
Модератор
Аватар

bobi_solo написа:
Даже два ми се намират!
След като затоплих канчето с материала на стайна температура и руският захаромер показа 0 %.

Не ми се карай, моля!
Сега ако кажеш материалът как е на вкус, цена няма да имаш

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:31 
Аватар

Аз написа:
bobi_solo написа:
Даже два ми се намират!

Не ми се карай, моля!
Сега ако кажеш материалът как е на вкус, цена няма да имаш

Не ти се карам бе, човек! Защо се помисли така? Просто имам много и различни захаромери и спиртомери и всичките показват различни стойности - вече не зная на кой от тях да вярвам, както и да е!
Така - днес отивам, отварям и виждам, че материалът е паднал напълно! Опитах сока отгоре, но е кисел и леко газиран. И все пак, реших да запечатам бидоните. (материала е разпределен в 2 бидона) Като се пооправи времето ще варя! Ти какво ще кажеш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:36 
Аватар

MONI BARONA написа:
Предполагам че материала е доста гъст и ще се наложи да го разреждаш преди варене.Та мисълта ми е два дена преди да вариш на казана/а то е време вече/ разреди кашата с една кофа хладка вода.....после казанджията ще си го разреди колкото трябва.

Да, гъсто е и трябва да се разреди доста! И понеже аз ще си го варя (не ползвам казанджия) можеш ли да ми кажеш как да разбера колко да го разредя и си мисля даже да сложа пясък в казана за да не загори! Така варя кайсията и не загаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 13:46 
Модератор
Аватар

Относно захаромерите - можеш да си направиш няколко захарни разтвора и да видиш какво отчитат. Имай предвид, че в "джибрата" освен захар има и други материали, които оказват влияние върху плътността, и е нормално захаромера да мери грешно, но поне ще имаш някаква отправна точка.
Малко ме притеснява това, че материала е кисел - то зависи колко е кисел де :)
Какво да ти кажа? - вари когато можеш. Вероятно материалът е преврял. Няма да е зле да се запасиш с някое пакетче сода бикарбонат, но не прекалявай с нея, че става лошо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2011, 02:18 
Аватар

Аз написа:
Относно захаромерите - можеш да си направиш няколко захарни разтвора и да видиш какво отчитат. Имай предвид, че в "джибрата" освен захар има и други материали, които оказват влияние върху плътността, и е нормално захаромера да мери грешно, но поне ще имаш някаква отправна точка.
Малко ме притеснява това, че материала е кисел - то зависи колко е кисел де :)
Какво да ти кажа? - вари когато можеш. Вероятно материалът е преврял. Няма да е зле да се запасиш с някое пакетче сода бикарбонат, но не прекалявай с нея, че става лошо.

Благодаря за съветите, тези дни ще го пусна да се вари и ще кажа какъв е резултата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2011, 10:49 

Вместо да разреждаш просто може да махнеш твърдите частици, джибрите, с някакво сито и ги изстискай и ако искаш малко промий. Като се разрежда излиза по-нисък градус, а ако ще правиш втора преварка няма проблеми даже с разреждане!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2011, 19:48 
Аватар

и си мисля даже да сложа пясък в казана за да не загори! Така варя кайсията и не загаря![/quote]
пясък не съм чул да се слага, ако имаш предвид пепел, това е ако ти е кисел материала. И ти си прецени сам на вкус дали има някаква кисела жилка, ако има се слага сода, пепел, зелка, какаляшки колко щеш методи. Това със содата като се сетя преди години, когато не се разправях с пращините и казанджията да ми слага сода на материал, който няма нужда, но той си слагаше содата като за добър ден ми навява лоши спомени.
И с пепелта трябва да се внимава, че така един хубавец хем сложил пепел да му убие киселостта, хем я изкарал кисела ми тръгнала и жълта...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2012, 11:06 
Аватар

Здравейте ! Аз имам един въпрос който може да ви се стори смешен ама все пак :) Става ли ракия от "Попски круши" ? Защото двама познати ми казаха че не ставало :o нали все пак си е плод има захарност някаква има си аромат , не знам кое пречи да се получи :? Но и като знам какви са ракиджии от по старата школа :roll: Абе дайте някакви мнения все пак ;) аз така и така ще пробвам :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2012, 11:35 

нищо не пречи да стане дестилат от тях

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2012, 11:42 
Аватар

Виж подписа на Krass

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2012, 12:19 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
boriu написа:
Здравейте ! Аз имам един въпрос който може да ви се стори смешен ама все пак :) Става ли ракия от "Попски круши" ? Защото двама познати ми казаха че не ставало :o нали все пак си е плод има захарност някаква има си аромат , не знам кое пречи да се получи :? Но и като знам какви са ракиджии от по старата школа :roll: Абе дайте някакви мнения все пак ;) аз така и така ще пробвам :prost2:

Повечко захар трябва за тия круши.На вилата имам 2 дървета, ама винаги съм ги мешал с ябълки за ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София