Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 04:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 00:43 
Аватар

Местожителство: Pazardjik
Здравейте колеги.Трети ден, откакто съм заложил един бидон със смокини за ракия и днес установих нещо, което ми се случва за първи път - материала се сгъстява и каточели се желира. Смокините ги бях прибрал във фризера( както съм правил и друг път). Дойде им времето и ...Понамачках ги, добавих 20кг. захар, вода - 3/1 и днес, когато реших да ги разбъркам и да премеря захарността, установих, че масата се е сгъстила и се "влачи" като слуз. За първи път ми се случва подобно нещо. Отгоре се появи слабо запенване, но за 3-ти ден, мисля, че е нормално. Намират се в мазе. Моля за съвет и мнение, ако някой е имал подобен проблем - ще съм благодарен на всички отговори. Захарта я купих от "Кауфланд" и все си мисля да не е от нея...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 03:32 

Местожителство: Асеновград
Ако не си слагал желета, конфитюри или други фабрични боклуци-проблема най-вероятно е в захарта. Материала ще преври по- бавно, но ще си даде рандемана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 09:15 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Възможно е захарта да е била заразена.
Ето две мнения по въпроса:

ilu6a написа:
Признаците за нещо нередно при ферментация с такава захар са -сгъстяване и леко желиране на ферментиращия материал...Причинител е Streptococcus mucilaginosus...
Начина да се избегне подобно нещо е сулфитиране на първоначалния материал...пък бил той само захар...

ilu6a написа:
Не си схванал нашите тревоги за захарта...Въпроса е не , че се търкаляла по пода,а че може да се зарази с някоя определена гад ,която може да направи джибрата ти на сопол...при това гъст сопол!Образува се силно-слузеста материя, която се продуцира от бактериите Streptococcus mucilaginosus примерно...има и други.Като краен резултат ракията ти НЯМА стане поради мърлящината на някой...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 11:07 
Аватар

И моят се сгъсти! Само грозде без никакви конфитюри, компоти, захар и т.н. Другите 6 бидона (със захар) са си нормални, а тия два (без захар) станаха гъсти като "ягодово" сладко. Миналата година пак бяха така 3 бидона (със захар) - гъстиииии направо да си е... изкарах 90 литра на 60 градуса. Таз годишните ще видим какво ще излезе.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 11:16 
Аватар

С лимонтузу или винена к-на може и да се отпусне.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 17:29 
Аватар

Благодаря за отговорите! Не съм слагал нищо, освен плода и захарта....Ще изчакам ферментацията, пък каквото "сабя покаже". Не ми се изхвърля около 150л. материал...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 17:35 
Аватар

Stenli53 написа:
За първи път ми се случва подобно нещо.

ако друг път си варил от смокини и не е била така, значи проблема е със захарта

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2011, 21:49 
Аватар

Смокините са около 60кг. Аз правя ракия само от смокини, защото това имам в двора. Смея да кажа, че ракията ми става много хубава и всеки, който я е опитал е на това мнение. Варя тази ракия от доста години и до сега не съм имал проблеми.

P.S. Понеже смокинята е плод, който не може да се обира наведнъж, част от плода събирам във фризера. Като се понасъбере доста (пък и когато имам време) - вадя, размразявам и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 00:28 
Аватар

"Stenli53" :gott: Искрено се извинявам и най-малко исках да те обидя. Направих си труда и порових в нета за около 30 минути събрах тези данни - това дават за пресните смокини, а на тези сушените всичко им пише на етикета. Исках да разберем каде е проблема :datz: Ако съм се изказал грешно-извинявай :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2014, 18:08 
Аватар

Здравейте Колеги обрах смокинките :D колкото имаше (5кг) ако ги сложа в фризера за да чакам да събера още нали няма да ги прецакам нещо :cry: и друго да ви попитам трябва ли да се слага лимонтозу после в бидончето когато се приготвят

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2014, 18:27 
Модератор

Наскоро по българската телевизия гледах една реклама за захар, която я препоръчваха за сладка и мармалади защото подпомагала по бързо сгъстяването на материяла. Да не би да сте използвали такава?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 15:04 
Аватар

@Dido - аз два пъти съм правил от смокиня. Ципата дава много специфичен аромат на индрише. Става една сладка ракия, аз съм пробвал и смесено със пюре от сини сливи - също се съчетават добре. Препоръчвам ти да сулфитираш и добавиш дрожди за фруктоза, понеже сока и ципата на смокинята са много специфични освен това от сладост често смокините имат начални признаци на развала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2015, 21:32 
Аватар

Опитах с смокините, няма такава смрад просто на мирис го докарва горе долу но на вкус е няма как да го опиша все едно ядеш вкиснати вмирисани смокини

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2015, 22:02 

Местожителство: София
Те не са за ядене,ако няма мирис на вкисното(оцет,С-200,ацетон и др.) това, че на вкус е кисело-тръпчиво-горчиво не е проблем.
Аз бих опитал да дестилирам.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часова зона: Европа/София