Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 11:13 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Аз залагам че ферментацията ще спре преди да е сфършила напълно захарта.
То ако ставаше само от вода и захар,нямаше да даваме пари за грозде,ечемик, царевица, "бой на захар и вода"+ дрожди/мая/ етоти материал за ракия/спирт/.
П.с. Както всеки човек е силен в професията си, така и дрождите/мая/ са силни в това за което са предназначени.Е случва се и понякога доктора или ел. техника сами да си сменят изгорялата крушка в банята. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 14:15 

Местожителство: София
и двата вида ще изкарат докрай ферментацията и без активатор,просто ще е по-бавно и е възможно да се появи миризма на сероводород ...
Спирт става само от захар и вода и дрожди разбира се(малко активатор никога не е излишен,но и без него може)-хич плодове не са необходими...
Всяка година правя така по 20 литра на 55-60гр...за поддръжка и дезинфекция на бъчвите си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 17:09 
Аватар

не разбрах, други дрожди не слагаш, пробвал съм само мая захар и вода и не става...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 17:44 

винени дрожди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 18:39 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Братя, за сега греда с маята.RX60 загризаха захарта и си бълбука клапана от време на време като леко се пени отгоре.В същото време Йоткера мълчи като бит гъз, пръчиците леко са набъбнали и са утаени на дъното.Ще го изчакам още до довечера Йоткера и ако не тръгне ще сипя още но рехидратирани.Така няма да е равностойно понеже казах че ще работят при равни условия но определено при маята се закучи работата.Може да се наложи да подгрея разтвора с Йоткера което пак няма да е честно спрямо винените, все пак работят при 19гр. околна температура.
Пак ще докладвам по някое време.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 20:54 
Аватар

мда, не знам дали е имало среща на живо от съфорумците, но сигурно ще стане world war 3 на нея :)
карлсоне тая мая няма да ферментира, ако щеш един месец да я държиш. Иначе както съм писал, когато съм я използвал, особено в моя случай с цвета, няма грешка ферментира докрай. Вече за вино, ако имам възможност разбира се бих използвал тези там винени както им викате..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 20:57 
Аватар

Е няма лошо, покрай спама и лафа си върви сериозната тема, то пък иначе ще е много сухарско ;)
Още по-зле става братя, винарките яко настъпиха захарта, течността се размътва подобаващо и отделянето на газчета си върви доста добре.Шишенцето от бира си е нашарено с мехурчета като шампанско.В същото време Йоткерица спи зимен сън.
Сега ще ги аерирам малко и двата буламача, нали така се прави за да се осигури количество кислород за размножаване на дрождите, така викат старите хора :lol: Ако и след това не се събуди маята ще предприема мерките за които говорих в по-предния ми пост.

А ма ко ще да ферментира, като спечелят винените и ферментират каквото и колкото могат ще им блъсна и това с маята да го изядат, ми няма да отива зян я тая захар.После в някой казан и айдеее, 200 грама да пусне па си е нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 21:29 

Нека стане малко сухарско...с нещо """" „научни неща”, които да се „приемат” от „научните учени”""""-вероятно отново аз съм визиран...Малко теория няма да е излишна в спора за тези които обичат да се подплатят и мааалко наука.
Част от съдържанието на получена във тази връзка на книжка:
Прикачени файлове:
DSC02454.JPG

Прикачени файлове:
DSC02457.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 21:37 
Аватар

Ааааа, изрично идеята е да се поставят гадините в еднакви условия.Когато се бере гроздето и се прави вино е хладно, да не кажем студено нощем.Температурата на мъстта ако се завива и т.н. се върти около 17-18градуса, това и за винените си е малко кофти да не говорим за хлебна мая.
Пак повтарям че целта на експеримента е да се види как работят двата щама при равни екстремни условия понеже завит с черга бидон с мъст на двора си е екстремно особенно в комбинация висока захарност.Ето защо ги тормозя все едно се прави джиброва която си е някакви си изцедени люспи с вода и захар като тук вече ще се види съвета дали мая или винени дрожди ще доведе до по-добър резултат.
Не е идеята да изферментират ако е така ще им хвърля както казваш на Йоткерите брашно но пък дай да им сложа на винените и малко десертно грозде :lol:
Впрочем помирисах бутилките, с винените си има някакъв странен аромат, до сега не съм помирисвал ферментираща захар.Но пък шишето с Йоткер мирише много гадно.Рехидратирах малко мая преди малко и я сипах да видим какво ще стане, ако тръгне добре но ако неще може да изваря материала да избия каквото има, след това да коригирам захарността до началната и пак да посея.Зор си е на маята с тази захарност и това е.А винените си гризкат :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 21:44 
Аватар

някъде беше споменал че 11 или 15 лв вършат работа за 500 л материал, чудя се веднъж като са отворени дали могат да се използват след неопределено време?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 21:52 
Аватар

Ами аз в момента ползвам за експеримента точно такива отворени и си стоят в едно шишенче.Май че няма проблеми. като гледам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 21:57 
Аватар

falcon написа:
някъде беше споменал че 11 или 15 лв вършат работа за 500 л материал, чудя се веднъж като са отворени дали могат да се използват след неопределено време?

http://www.shop.bulgariandrinks.com/mag ... flore-rx60

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 22:01 
Аватар

ilu6a,моля те, дай малко повече инфо за тази книжка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 22:08 
Аватар

скъпички са, а това че ще стигнат за 500 л, какъв грамаж за какъв обем е достатъчен?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Ное 2011, 22:24 
Аватар

Препоръчителни дози за употреба:
За червени вина - 20 гр./100 литра гроздова каша или мъст

Предлагани опаковки

Опаковка с 10 гр. от продукта – 2,80 лв.
Опаковка с 20 гр. от продукта – 4,00 лв.
Опаковка с 30 гр. от продукта – 5,50 лв.
Опаковка с 50 гр. от продукта – 8,50 лв.
Опаковка със 100 гр. от продукта – 15,50 лв.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София