Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 12:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 11:16 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
За оставянето ще ги оставя но явно съм пропуснал да напиша в предния ми пост нещо.
Когато се помиришат двете "проби" има огромна разлика.Винените имат рязко подчертан спиртен мирис и една много леко доловима шоколадова нотка специфична за този щам.На вкус не бих казал че е приятно за пиене, няма лош дъх но е гадория общо взето.В същото време Йоткера има много отвратителен мирис, едно такова леко на вкиснало и на застояло, бих го определил като войнишка партенка полята с малко ябълков оцет :lol: На вкус е гадно.Винените се бяха утаили на дъното под формата на златиста нежна утайка и като разклатих шишето и се размъти, в същото време Йоткер се бяха утаили на тъмни кафяви парцалчета които при разклащане се вдигаха но не правят такава пелена както винените а просто си се мятат и много бързо се утаяват.
Това не знам какво означава ама не е на добро.
За да е сеира пълен, тестовете ще продължат но леко отложени във времето.Като първо ще напъна двата щама отново но да ферментират този път пращина от 100% озахарен малц, тук съм сигурен че хлебните ще дръпнат много напред въпреки че думата "сигурен" май не е много уместна :lol: При пращината захарността е доста по-ниска а и хлебните ще са в свои води но пък както се вижда винените държат на всякакви екстремни условия.Предполагам че крайния резултат ще е еднакъв понеже условията няма да толкова тежки.На есен 2012 (ако не е свършил света :D ) ще напъна с двата щама гроздова мъст въпреки че от сега ми е ясно какво ще стане.

Последна промяна karlsson на 12 Дек 2011, 11:32, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 11:31 
Аватар

karlsson написа:
За оставянето ще ги оставя но явно съм пропуснал да напиша в предния ми пост нещо.
Когато се помиришат двете "проби" има огромна разлика.Винените имат рязко подчертан спиртен мирис и една много леко доловима шоколадова нотка специфична за този щам.На вкус не бих казал че е приятно за пиене, няма лош дъх но е гадория общо взето.В същото време Йоткера има много отвратителен мирис, едно такова леко на вкиснало и на застояло, бих го определил като войнишка партенка полята с малко ябълков оцет :lol: На вкус е гадно.Винените се бяха утаили на дъното под формата на златиста нежна утайка и като разклатих шишето и се размъти, в същото време Йоткер се бяха утаили на тъмни кафяви парцалчета които при разклащане се вдигаха но не правят такава пелена както винените а просто си се мятат и много бързо се утаяват.
Това не знам какво означава ама не е на добро.

А това съвсем не е маловажно.

Браво на Карлсон, както за "отглеждането на любимците", така и за подробните доклади. :gott:
Предполагам на много хора вече им се е изяснило, че завършването на ферментацията е също толкова важно, колкото и започването и.
Много ми се иска, по някакъв начин да определим и алкохолното съдържание на пробите. Моля който има идеи да ги сподели!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 11:47 
Аватар

Аааа късно е чадо, мандалото хлопна :lachtot:
Пробата с винените вече е сипана в едно бидонче в което събирам продукт от първа дестилация за втора, стоят само Йоткериците по молба на Люша.

А количеството е такова че и в лабораторни условия ще е трудно, тук говорим за около 300мл.Може чисто емпирично да се определи количеството алкохол по захаромера.
Ако на някой му се смята да хваща молива.

Винени:
300мл със захарност ~0% което по виномера отговаря на алкохол 12%об.

Хлебни:
300мл със захарност ~7,5% което по виномер отговаря на около алкохол 8-8,5%об.

За мен аз съм го решил а и този експеримент ми затвърди тезата че никога няма да използвам хлебни дрожди ако някой ден тотално се побъркам да добавям захар в пресовани и изтискани джибри с цел получаване на ракия.Самите джибри до голяма степен ще замажат аромата на получения продукт от основното количество захар но ще си знам че има нещо което не е така както трябва да бъде и винаги ще го търся.Вода, захар и джибри + винени дрожди, според мен това е решението а не "Блъскай мая и става екстра".То аз не и че правя джиброва ракия, правя си гроздова (скоро не съм) а джибрите подарявам на някои комшии които доволно потриват ръце :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 11:51 

Местожителство: Асеновград
Браво karlsson :2thumbs: За всеки случай направи една профилактика на перката щото след всички опити, малц, озахаряване и тн. жена ти да не те изрита и да останеш зе дълго време на покрива :megagrin:

Ако беше сложил ВО 213 или FCD резултатите щяха да са още по-фрапиращи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 12:18 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Евала на Карлсона !
А за опита с озахарен материал и винени дрожди - аз вече го пия :megagrin: , е не е само от озахареното де, още 10 кг захар сложих, но дрождите са си тези които си имаше в джибрата - а именно Ванков за червено вино. Справиха се отлично и дори след рестартиране на ферментацията поради големия студ (5 гр.) я докараха до край (захаромера потъна целия), източеното за варене беше на вкус съвсем приятно, даже отделих една кофа ей тъй за експеримента, да го пробвам за вино :D , като ми свърши хубавото. Понеже не се събра в казана всичко де, та реших да извадя една кофа хем за спорта, хем за спирта. Демек да съм сигурен че няма да тръгне да излиза през пълнежа на колоната нещо я пяна я семки ...
А самата ферментация протече изключително бързо - за ден захарността падна от 20 на 12, на следващия вече беше под 10 и така докато спря на около 5 по захаромера и вече спря заради студа. Чаках го две седмици че и горница, като стоплях на два пъти целия обем до 20 гр. - резултат - тръгне още малко и пак спре. Накрая купих един нагревател за аквариум 200 вата и след седмица варих - захаромера потъна целия, а казана изкара колкото трябваше. Писах някъде колко точно - с малка грешка поради 3-те литра патоки от предишен казан. Т.е. не са били 13% алкохол, ами може би 11.

Относно хлебните - няма нищо чудно че не могат да работят при голям % алкохол. И бирените не могат.
Обаче - моя колега Б.И. постоянно си вари в домашни условия муншайнка (и не само той де - цяла тайфа са - като се съберат да варят на единия казана и изпиват повече отколкото са изкарали :) )- зърно (ечемик) вода и захар , заквасва с мая от кубчетата и се кълне че никога не му е оставала неразградена захар, както по захаромер, така и на вкус и на рандеман - изкарва винаги толкова ракия колкото захар е вложил. Активатор досега не беше ползвал, чак сега на студа го накарах да рестартира последната си ферментация, но така и не я доведе до край. Обаче - разтвора го прави винаги 20% захарност - така на финала има 11% алкохол - което би трябвало да е горната граница на хлебните дрожди. В частност Йоткериците - те обаче не е сигурно дали не са на по-ниско ниво на алкохол.
Най-добрия тест ще е да заложим в два бидона с еднакъв материал - зърно, захар, вода - да ферментират единия с винени дрожди, другия с хлебни, ама не на Йоткер и накрая да видим какво ще излезе на казана от едно и също кол. захар.
Някой с по малък казан трябва да пробва, че иначе много пара ще се потроши за захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:06 
Аватар

:2thumbs: Браво "Кarlsson" много добър експеримент, отлично описан. Аз имах по добро мнение за Йоткера, но сега съм убеден че съм сбъркал :datz: Направих си извод, защо като правих опити с по 0.5л сушени кайсиики и захар(24% захарност) на третия-четвъртия ден ферментацията спря с Йоткер.:lachtot: Обикновенно за експерименти използвах Йоткер ама вече Неее :motz:
А спамаджиите ги остави - очахвах да се хванеш с тях и темата да се изкриви но ти не се поддаде и достойно завърши опита - евала!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:56 
Аватар

Айде Карлсон, да се стяга за нов експеримент, този път с прясна "мая". Фалко нали и заради теб се спретна цяла тема, с научни похвати, литература и т.н. Нищо ли от целия този труд, не можа да те впечатли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:26 
Аватар

За такива глупости винаги съм на линия :lol:
Ей го къде е Лидъл, захар по-ефтинка има за научни цели така че няма грижи.За да стане още по-интересно викам да изнудим Фланкер да даде в името на науката 1гр. ВО213 или ФСД.Имах ВО някъде останало малко в пакетче от преди но не го намирам :wallbash: И наистина ще е интересно с жива Юва какво ще стане но идва проблема, в каква пропорция да сложим от нея спрямо сухите дрожди?!Някакви предложения?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:32 
Аватар

karlsson написа:
За такива глупости винаги съм на линия :lol:
Ей го къде е Лидъл, захар по-ефтинка има за научни цели така че няма грижи.За да стане още по-интересно викам да изнудим Фланкер да даде в името на науката 1гр. ВО213 или ФСД.Имах ВО някъде останало малко в пакетче от преди но не го намирам :wallbash: И наистина ще е интересно с жива Юва какво ще стане но идва проблема, в каква пропорция да сложим от нея спрямо сухите дрожди?!Някакви предложения?

Фалко е спец по маята- той да каже колко мая и колко и какъв чай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:40 

Местожителство: София
Какво е Юва?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:42 
Аватар

ilu6a написа:
Какво е Юва?

марка мая

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:55 
Аватар

ilu6a написа:
Какво е Юва?

Както каза колегата марка мая, имат и суха конкурентна на Йоткер.Маята е турска и до колкото се чуваше са купили завода в Русе май че беше където се правеше българска жива мая и са му били катинара, явно им излиза по-ефино да купят и затворят завод от колкото да се произвежда тук.

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:57 
Аватар

О.К от утре започват два нови експеримента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 22:49 

Местожителство: София
и?...има ли движение?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Дек 2011, 23:33 
Аватар

ако въпроса е към мен - на 23-ти казах че ще сложа захаромера, ферментира, обръщам шишето веднъж дневно да се понамокри чая, а другото където е само чай, днес почна да шуми нещо, но е далеч да се каже че ферментира, ще го следя и него.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 94 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София