Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 09:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 23:14 
Аватар

на 13 октомври заложих мерло със захарност 25 корегирах до 22 с вода. но материала си ври бурно вече пета седмица днес сме 20 ноември.От една седмица го подгрявам с туби с топла вода 60 градуса и ги сменям на 8 часа.но материала си ври и не превира.от единия бидон ще извадя вино а другия дирекно на ракия.Само се питам при толкова дълга ферментация дали ще се отрази на виното?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2011, 23:24 
Аватар

Ако си го затворил хубаво и имаш воден клапан да не влиза кислород си ОК. Нека си ферментира.
Аз имах подобен случай на 40тия ден все още бълбукаше леко и захарността беше над 3-4. Мислех да го варя ама ми се наложи да замина за Англия за две седмици. Като се върнах - захарност 0 не бълбука -сварих чудесна ракия и мисля че с най добър рандеман в сравнение с предните ми опити. :warn: Не бързай, изчакай :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 19:39 
Аватар

Все още не може да преври........от единия бидон източих витното и показа 0 захарност но имаше все още шапка и то дебела? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 19:50 
Аватар

Ако пука слабо, можеш да вариш материала, но ако не е слабо изчакай

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 22:44 
Аватар

Разбърквай шапката да вкараш кислород на гадинките, малко да се размножат и да са хепи та да почнат и да плюскат по добре. Ако решиш да вариш на ракия сигурно няма да згубиш много - за виното не знам, не правя-питай "Ilu6a".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Дек 2011, 10:24 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Материала дето е за вино можеше да се извади отдавна, да се премести в буре или туби с воден клапан и да си доизкара ферментацията без джибрите. За предпочитане да е на топло - 20 гр. примерно, тогава всичко ще стане най-добре - няма да трупа танини от джибрата, ще му мине правилно и тихата ферментация и оная дето й викат ЯМКФ. Джибрата дето ти остане можеше да я събереш с онази за ракия, ако има място. Или да я залееш с захарен сироп в съотношение 1 захар, 4 вода + подкиселяване с пакетче лимонтозу на 10 л. вода, стопляне на всичко и нова ферментация само за ракия.
Аз тази година правих мерло, и наистина не ми падаше шапката долу, дори и след като захаромера удари дъното два пъти. Бях махнал чепките де, така че само шлюпки имаше в джибрата и може би затова си плуваха. След порядъчно разбъркване обаче става еднородна смес и не се забелязва шапка.
Ако нямаш възможност да стопляш периодично, лесно се решава проблема с нагревател за аквариум - 200 вата с терморегулатор, както и завиване с изолация на съда. При мен така успях да вдигна температурата в бидона от 5 на 20 гр. за да доферментира материала за ракия, а виното още от десетия ден на ферментацията е в туби с воден клапан и вече е на топло в кухнята, откалено веднъж и вече чака за последните процедури - бистрене с бентонит и бутилиране с евентуално леко сулфитиране, бактерии за ЯМКФ не съм слагал, ще се надявам на естествените процеси, а и няма никаква киселинност в момента че да се притеснявам.
Обаче - всичко това благодарение на спазване на технологията - ронкане и отделяне на чепки, мачкане, сулфитиране, охлаждане за мацерация, след ден стопляне, засяване с културни дрожди, следене на температурата, отделяне от джибрата около 7-я ден (при мен на 10-тия - захарността беше по захаромер 10, а реално може би 15, при начална 23), съдове с воден клапан, откаляване след месец, пак на клапан още два месеца и така ...
Джибрата след изваждането на виното - две ракии направи вече и все още е добра на мирис и вкус, чак не ми се хвърля. Нови дрожди не съм слагал - само тези при първото посяване, активатор сложих при третата ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2011, 10:05 
Аватар

dimitar_ivanov написа:
Все още не може да преври........от единия бидон източих витното и показа 0 захарност но имаше все още шапка и то дебела? :nixweiss:

ти ако чакаш шапката да падне на дъното ще има да чакаш... Щом е на 0 вари, а ако мислиш да консумираш на вино не мога да ти дам съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София