Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 23:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:48 
Аватар

като си получа записа и се заимам с пари (шегувам се естествено) още утре ми да видя в какво точно да ги сложа в шише няма да е много подходящо за захаромера или ще изсипя съдържанието в чаша за да ви покажа и снимки. Тела ми не снима, но ще се погрижа да има и снимки - пакетчета от чай, половин кг захар мисля ще е достатъчна и щипка мая и лимонтузу. Ще го държа в къщата при мойте старци, че в момента където живея камината още не съм я палил и температурите ще са ниски.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:53 
Аватар

Чаят ще е вместо хлебна мая и винени дрожди нали?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 23:55 
Аватар

да сега ме подсети да ги направя две шишета както карлсон
едното ще е само с чай, другото и щипка мая да видим какво ще стане

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 14:09 
Аватар

сега разбих 1 кг захар в 3 литра вода и една четвърт пакетче лимонтузу. Математиката се оказа че наистина била точна наука - захаромера показа 25, водата със захарта после я оставих на котлона да е топла докато оправя другите неща, сега пък е прекалено топла и ме ядосва тенджерата че не ще да изстине бързо. Очаквайте довечера включване :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 18:58 
Аватар

Прикачени файлове:
untitled.JPG
Прикачени файлове:
untitled2.JPG
Прикачени файлове:
untitled3.JPG
Прикачени файлове:
untitled5.JPG
Прикачени файлове:
untitled4.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 19:09 
Аватар

така, снимал съм захаромера с две скали е противоположната е виномер, доколкото може да му се вярва;
маята е юва, пакетче 50 грама, като в долната част съм показал колко съм отделил за да използвам, обикновено не използвам такава защото кубчето е 30 ст, а ми режат четвъртинка от калъп, която е на същата цена, но като грамаж е някъде около 100 грама, може би и малко повече; на двете шишета от кола, с етикета е чая с мая, но понеже нещо ми се загубиха около 200 грама от онова после пресипах да допълня шишето с етикета, защото мисля че има по-големи шансове да ферментира. На снимката видимо това с маята е с по-тъмен цвят, иначе не съм им обръщал внимание. След два часа, тъй като сега не са при мен - шишето с маята като че ли пукаше едва доловимо, но не мога да бъда сигурен. Утре ще ги видя как са и ще сложа захаромера..
1 кг захар, 3 л вода, четвърт пакетче лимонтузу, съвсем малко топче мая, по 5 пакетчета чай на двете, на кутийката пише че едно пакетче е 1, 5 грама.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 19:49 
Аватар

Е защо чай и на двете. Направи и едно с мая без чай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 19:54 
Аватар

едното е само чай, в другото има и мая, ако бях направил само мая, захар и лимонтузу нямаше да излезе нищо, чакай да видим утре ще си каже, че и сега се не знае какво ще излезне. Дядо ми ми вика "Е ти нали миналата година го прави тоя номер с чая" правих го но не мога да кажа и сега че съм на 100% сигурен как ще се развият нещата. Парченцето от маята наистина е малко, просто на снимката кубчето мая се вижда отгоре не отстрани и не може да се добие реална представа..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 20:32 
Аватар

:klatsch: Интересно ... ще следим с интерес.
А водно клапанче ще слаагаш ли :nixweiss:
Дай име на :party: животинките - :lachtot:

Последна промяна plamm на 13 Дек 2011, 22:08, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 20:48 
Аватар

за воден клапан няма кой да се разправя, чакайте да видим въобще дали ще има ферментация. А това с наименованията недей да наливаш масло в огъня ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2011, 22:11 
Аватар

ОК...прав си...избора е твой :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 16:57 
Аватар

Прикачени файлове:
6i6e.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 17:00 
Аватар

очевидно е ясно къде са се дянали онези 200 грама, водата е била по-малко, а захаромера ми е до 25, на снимката се вижда, че е може би 26-27 дори. Шишето е с маята, на което махнах етикета да се вижда по-добре. Почнало е да ферментира, на една педя от шишето при разхлабена капачка се чува все едно се разгазира безалкохолно :lachtot: онова другото, където е само чай засега нищо не става. Видях и цвета на двете, онова само с чая е много по-бистро от това.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2011, 18:41 
Аватар

оттук нататък вариантите са два:
- да изчакам още ден-два да видя при другия разтвор дали ще има някакво развитие и ако не да сипя малко от онова, което вече ферментира и да му досложа 50-100 грама вода да спадне захарността с 2-3 %
- или да ги оставя малко да се помъчат и да видим докъде ще го докара при тая висока захарност :)
За чая възникват въпроси дали всеки чай ферментира. В този има какво ли не - мента, маточина, мащерка, шипка. Миналата година сложих "алпинист" , пак с какво ли не вътре. За шипките знам че ферментират, даже миналата година рових из нета как се прави шипково вино, ментата я пробвах тая година в един буркан чайче само от мента, и да видя дали захарта ми ще е годна. Е почна да се пени, но бързах да слагам захарта на акацията и така и не разбрах дали ферментира ментата или не, че се ядосах и изхвърлих съдържанието от буркана. За другите две маточина и мащерка си нямам никаква идея.
Ментата, като алкохолна напитка не знам дали се прави от ферментация на самото растение или някакви екстракти извличат от него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2011, 11:58 
Аватар

взех решение да не ги пипам, онова само с чай няма изгледи да ферментира, но ще го оставя да видя какво ще стане - най-вероятно ще хване гъби :lachtot: следващо измерване със захаромера към 23-ти
искам предположения докъде ще ферментира според вас при тая захарност (можем и да си организираме един букмейкърски пункт) :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София