Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 20:33 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Моето мнение е, че с разбъркването просто освобождаваш "свързан" въглероден двуокис. Явно капака и клапана ти са много добре изолирани и не пропускат, даже си затворил малко по-рано и оттам се е получило газирането - все още си имал ферментация, макар и много слаба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2012, 22:54 
Аватар

Да така е "Flanker" уплътненията са много добри. Затварям плътно 2 дена след като заложа материала и бъркам през два дена до около 15-20 дена, после през 4-5дена. Хем измервам захарността хем да не вземе да хване мухал шапката(да не изсъхва).
Явно нещо бъркам :datz: не може само аз да чакам 45-50 дена при стайна температура 21-22 градуса. От една година се занимавам, около десеттина зареждания съм направил и все така варя след 50 дена най малко. Дрождите са Лалвин ЕС1118 и нямам оплакване от тях.
Мерси за изказаното мнение :respekt: , но не мога да разбера какво точно ми препоръчваш :nixweiss: - за в бъдеще кога да зтварям плътно, да разбърквам(до кога), да не разбърквам, кога да варя за в бъдеще, да изчакам ли сегашния материал още малко....винаги съм имал респект и ще се радвам на твоя съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 08:29 
Аватар

Аз лично затварям на 3-4 час и отварям, когато свърши ферментацията. Бидончетата са 20 л. с воден клапан, а капаците ги уплътнявам от вън с болкит. Ферментацията при мене с винени дрожди свършва за 5-7 дни, най-късно на 20-ия варя, защото все имам някаква работа и не остава време.
Ако ще те успокои и при мене от сушените плодове имаше лека газировка, но пък като превая спиртомера показва, че ферментацията е приключила, защото кол. алк. е близко до това, което се очаква от кол. захари в плода и кол. добавена захар. Обаче със зърнените не съм имал такъв вариант да е леко газиран , като и там затварям почти веднага и отварям, когато спре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 10:41 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Как изглежда клапанът ти ?
Понеже аз си патих с голямо газиране заради прекалено трудно излизане на въглеродния двуокис през клапана :
Туба 30 л. с маркуче фи 6мм което отива надолу в буркан с вода сложен на пода. Така се получава голяма разлика в налягането и трудно бълбука. В момента в който го вдигнах на нивото на течността в тубата - и направо се побърка, даже тубата леко се спихна.
Получава се нещо като воден стълб - тубата ми е висока около 60 см. и това си е едно значително налягане за балончетата въглероден двуокис.
Сега за бирата ползвам същата туба, но бурканът е даже малко над нея. Трябва да опитам да го сваля надолу, така ще имам по-газирана бира преди бутилирането, което в моя случай ще е предимство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 13:21 
Аватар

Victoryvt клапанчето е от магазина и според мен работи добре-бълбука като дизелов мотор.
Сашо благодаря за споделения опит! Явно плътното затваряне след два дена е много късно, ама нали искаме да доставим достатъчно кислород да се размножат гадинките. Аз като премеря захарността преди да затворя плътно бидона на втория ден е паднала само 1%, като затворя плътно на следващия ден пада с 3%. Ето запис на процеса като джибрата е отваряна и разбърквана всеки втори ден: начало 25%захарност, 2-24%,3-21%,5-18%,7-15%,10-10%,12-8%,14-5.5%,17-3%,20-1%, 25ден-0% клапанчето бълбука през 5 секунди, газирана и шапката си стои отгоре, 30 ден захаромера показва под 0% шапката си стои отгоре, под нея течността почва да се избистря и не е толкова газирана, 40-45 ден клапанчето едва бълбуква през 10 секунди. От там нататък 50-60 ден, бъркам през 5 дена докато падне шапката, обикновенно на 50 ден не е газироно.

Е след толкова подробно писане дано някой подскаже какво да коригирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 13:47 

Местожителство: София
Ми защо я чакате тази шапка?
РЕФРАКТОМЕТЪРА ЩОМ ПОКАЖЕ 0-отива в казана.
и въобще за какво ви е тази шапка в течност която ще се дестилира?Само целулоза и пектин в повече...
Прецеждайте,пресовайте и ферменитрайте възможно по-чиста течност...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 14:37 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Пламене,правиш съществена грешка,като слагаш клапан в началото на ферментацията,оттам ти идва и това дълго време.Илюша е прав,за какво я чакаш тази шапка?При тези дрожди,които ползвам и аз,би трябвало на 7-8 ден да си на 6-7 % остатъчна захар.При мен е така досега,и аз клапан слагам след като захарността е 0,и не мога да варя веднага поради липса на време. :) Опитай другият път без клапан и ще намалиш времето

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 16:58 
Аватар

ilu6a написа:
Ми защо я чакате тази шапка?
РЕФРАКТОМЕТЪРА ЩОМ ПОКАЖЕ 0-отива в казана.
и въобще за какво ви е тази шапка в течност която ще се дестилира?Само целулоза и пектин в повече...
Прецеждайте,пресовайте и ферменитрайте възможно по-чиста течност...

OK ilu6a съгласен съм но аз правя материал от сушени плодове и за да имам аромат ги държа по време на ферментацията, не знам дали някой има опит след известно време да ги обира и маха - те стоят на повърхността. Варя само бистра течност изтеглена с маркуче като се утаи всичко на дъното.
А за захарността... като покаже зхарност 0 още шупти материала макар и леко, не сладни изобщо и е много газирано и :wallbash: и то на 25ден. Нещо бъркам и сега се чудя дали Сашо е прав като затваря плътно всичко 3 часа след слагане на дрождите или метода на Наско който изобщо не ги затваря.
По пътя на логиката мисля че имам нежелан въглероден двуокис, мехурчета които държат шапката отгоре и ще трябва май да не затварям плътно бидона за да излиза по лесно въглеродния двуокис, клапанчето колкото и да е прави съпротивление. Наско на колко време бъркаш джибрата и напълно отворена ли я държиш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 18:40 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Именно - пукането и шуптенето е точно от отделянето на разтворения въглероден двуокис, който прави мехурчета и те излизат нагоре.
Затова и те излизат през водния клапан и макар и нарядко той пуска балончета, но ферментация няма.
Същото ще стане и ако сложиш воден клапан на една бутилка с газирана напитка - той ще сибълбукаот време на време, но едва ли вътре има ферментация :)
Според мен най-добрия вариант е да се аерира материала преди заквасване много добре (аз напоследък за бирата ползвам помпичка за аквариум със съответния разпръсквач), и след това катосе засее да се затвори с водния клапан. Така дрожите имат много кислород за първоначално намножване, и същеврменно няма как да влезе нещо "гнило" вътре и да се развие.
Не виждам как би могло да се поддържа ферментацията 40-50 дена , още след първите 10 дена трябва да са изяли всичко значимо и след това започват да мрат. Да не говорим че по правилата на уискито - дестилацията не трябва да чака повече от 3-4 денонощия от заквасването, айде там се ферментира предимно малтоза, глюкоза и малтотриоза, но все пак ...
Идеята е че след като изпапкат хубавите захари, дрождите си променят метаболизма и започват да ядат всичко каквото могат - в резултат продуцират разни други неща които после разалят вкуса на уискито.
В твоя случай със сушените плодове има една малка вероятност - те не могат да си извадят захарите отведнъж и поради това - подавайки на дрождите лъжичка по лъжичка зхари - ферментацията ти продължава толкова. Ама все пак малко ме съмнява.
А и няма как да пробвам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 19:26 
Аватар

И аз аерирам за 30 мин. с помпичка за риби с камък (пемза) на края на маркуча.
Пламене, така и така бъркаш да буташ шапката, защо просто не го държиш леко отворен без воден клапан до края на ферм. и да видиш дали ще е газирано. По този начин правим лятото сливите и определено не са газирани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 19:42 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Твоите бидони им махаш обръча и капака похлупен върху бидона,може да сложиш една тухла :megagrin: отгоре.Моите бидони са друг тип,и нямат обръчи и уплътнение.Капака се затваря,но има разстояние.Бъркам 2-3 пъти на ден и никога съм нямал газировка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2012, 21:49 
Аватар

Ами благодаря на всички!
Ето какво мисля да направя следващия път(не е късно и за други съвети-няма да е утре :lachtot: ):
Слагам материала, не слагам обръча изобщо, бъркам 2-3 пъти на ден докато захарността падне на 3-5% или по добре на 0% и тогава затягам с обръча докато намеря време за варене(мах 1 седмица).
Как ви се струва този план :nixweiss:
Ето и снимка на бидончето.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2012, 08:21 
Аватар

По този начин доста хора в БГ процедират, но за мерене ползват кибрит. От време на време палят клечка и така определят дали е свършила ферм. Ако гори клечката е готово и се вари.
Дядото е с кибрит в ръка от началото до края. Ако гори клечката вари, после събира докато гори клечката, преварява и чак тогава вече мери със спиртомер, кога да спре преваряването.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2012, 18:54 
Аватар

А мен ако питаш най-добре махни капака и покрий с чисто парче плат (чаршаф, покривка, хавлия...). А пък ако смениш бидона с друг съд (стъкло, дърво, неръждавейка ), още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София