Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:34

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 18:19 
Аватар

Наздраве!
Тези дни варя джибрите, които съм заредил със захар след източването на виното. Когато влезнах в ракиджийницата видях,че от миналите дестилации на ракии вече съм натрупал над 35-40 литра първаци през годините и така си стоят в шишета от много време. Тука един ми дава ,,акъл,, да ги сложа сега с таз годишната преварка и те да се варят, като пак си хвана в началото литър -два първак. Според мен това е неправилно, защото всичко е метилов алкохол . За какво мога да го използвам този първак. Благодаря и наздраве...:) :sauf: :sauf: :sauf: :sauf: :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 18:29 
Аватар

Например за почистване на мебели, екрани, съдове, като спирт за горене или течност за чистачки ( с малко ванилия или нещо друго да не мирише на ракия).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 18:47 
Аватар

А в резервоара не може ли?Ако го сипеш какво ще стане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 19:00 
Аватар

Местожителство: София
DRAKUZOFF написа:
Наздраве!
Тези дни варя джибрите, които съм заредил със захар след източването на виното. Когато влезнах в ракиджийницата видях,че от миналите дестилации на ракии вече съм натрупал над 35-40 литра първаци през годините и така си стоят в шишета от много време. Тука един ми дава ,,акъл,, да ги сложа сега с таз годишната преварка и те да се варят, като пак си хвана в началото литър -два първак. Според мен това е неправилно, защото всичко е метилов алкохол . За какво мога да го използвам този първак. Благодаря и наздраве...:) :sauf: :sauf: :sauf: :sauf: :sauf:

Наздраве, колега. Аз съм много оскоро във форума, така, че моето мнение не би трябвало да е на 100 % мерадавно. Приемам, че има много по-знаещи от мен тука. Надявам се и те да дадът мнение. Аз се постарах и изчетах всичко от форума, така че, според общоприетата практика:
1-първак може да се преварява веднъж, патоките до 4 пъти
Но има и още други възможности
2- да го дадеш на жената да мие прозорците( баси с 40 литра-)
3- да го сипеш в казанчето на чистачките на колата, така като си миеш стъклата ще се одорираш
3- да го сипеш в резервоара за гориво на колата в определено съотношение с бензина, разбира се. 40 литра бензин са си 100 ЛВ.
4-да си разпалваш печката, камината или барбекюто или квото искаш с него
5- сигурно има и още но засега не се сещам
Аз лично бих го преварил, след разреждане, разбира се и естествено с правилно разделяне на фракциите..
Прочети форума. Много е полезен.
Мойте адмирации за създателите му и благодаря на всички знаещи, дали полезни мнения тук.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 19:10 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ще стане ...
Смес от три основни компонента :
Бензин, спирт и вода
Водата ще слезе на дъното на резервоара, бензина и спирта ще се поомесят, обаче маркуча дето засмуква гориво е на някакво разстояние от дъното и ще засмуче предимно вода, след което двигателят ще угасне и няма да иска да се запали.
Освен това - без промяна в ъгъла на предварението - няма да си във верните октани, ще има детонации и загуба на мощност.
И всичко това ако не си с дизелов мотор :)
Смесването на бензин със някакъв вид спирт е напълно възможно и желано, но само ако спирта е 100% чист, т.е. без вода. Друг вариант е спирта да е ректификат с 93-95% чистота, но да не се смесва с бензин. Тогава с лека корекция в ъгъла на предварението колата си кара на чист спирт без проблеми.
Понеже е по-малко енегроносещ спирта, колата ще харчи малко повече, но би трябвало да може да се изстискат повечко кончета от двигателя.
Темата за биоетанола е много дълга и интересна, но не е за тая тема.

Относно първака и метиловия алкохол :
Метилов алкохол има не само в първака, а и в другите фракции, че даже и в патоките ...
Разбира се в доста по-малки концентрации.
Метилов алкохол може да се получи в повече или в по-малка степен в зависимост от материала - джибри, грозде, гнилостни елементи, костилки ако е от джанки или кайсии, семки и много много други условия.
Без анализ няма как да кажеш колко точно метил има с първаците, защото те са от различни материали.
Ако казанът разполага с колона - или поне с термометър на лулата (на най-високото място на лулата) можеш да си поиграеш да извадиш доброто от лошото - ако е с колона - не събираш нищо под 78 гр. на термометъра. За казан с лула и термометър не мога да дам точна температура защото концентрацията ще е по-ниска (примерно ако текне на 65% - температурата на кипене на метилово-етилово-водната смес ще е повече от 78 гр. - 85 примерно).
Колоната при мин.отлив ще държи 93% чистота и всичко под 78 гр температура си е чиста отрова и става само за горене !
Ако имаш 40 л. първак си заслужава да се направи една варка само на него + новия първак и новите патоки на следващ казан, разредени с вода до 25%, отделяне на повечко първак и след това спиране преди 40 % (50 примерно) ще излезе някакво количество на около 60-65% което след разреждане с вода ще стане много добра ракия.
При тази преварка трябва да се борави много леко с огъня ! едвам едвам да тече, за да има добро разделяне. Към края може да се засили огъня.
Успех !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2012, 20:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ако колата е бензинова единственото полезно нещо, ако се сложи в резервоара ще бъде да изкара водата от резервоара, ако има. Да я направи "горима" и да да я прекара през цилиндрите. За предварението няма да се притесняваш, понеже в съвремените коли(тези които имат ECU) се регулира от компютъра, има детонационни датчици и т.н.Ако е дизелова-забрави. По-добре този първак си го превари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2012, 12:53 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Става за пърлене на кокошки, пилета и всякаква друга перната сган :D

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2012, 18:22 
Аватар

Местожителство: враца
Krass написа:
Става за пърлене на кокошки, пилета и всякаква друга перната сган :D

Но изв. става дума за 40л метил . С 1 л се пърлят мин. 10-12 кокошки .
10х40=400кокошки , откъде ? И кой ще ги изяде ?
По реално да си направи ракета на метан и перхидрол и да се изстреля спътник в геостационарна орбита и транспарант -
РАКИЯТА.КОМ , на кирилица .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2012, 19:47 
Аватар

Може да бъде директно сложена на масата с каракуди за мезе :lachtot:

Освен другите полезни неща, които са споделили колегите става и за отопление на бани в къщи, които нямат доп.отопление. Сипваш в една кутийка от консерва слагаш в банята на пода и след 5 мин. все едно е работило парно цял ден, а и вдига влагата. Това съм го правил на село в банята преди да сложим парно със спирт за горене, но предполагам с тоя спирт няма да има проблем за горенето.
В колата ако решиш да го слагаш го мешай с повечко бензин. Както колегата hellreiser казва, алкохола е едно от малкото неща, които се смесват добре с вода, а нафтата е едно от малкото неща, които не обичат водата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 16:38 

Местожителство: Хасково
Аз го давам по малко на тъщата. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 17:00 
Аватар

Местожителство: ПловдивЪ
Няма смисъл, аз й давам по много и реакцията е "Зетко, имаш ли още от оная благата" :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2012, 17:22 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А представяш ли си какво те чака ако вземат че й поникнат я антенки, я трето око ...
После да не запалиш подметките :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2012, 07:02 
Аватар

Местожителство: Varna
Аз лично не бих го преварявал, веднъж съм преварявал първак и парцуца от 4 казана като добавих и изцедената джибра от тях. Резултата беше ракия с добър вкус и аромат ама как болешв глава на другия ден :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София