Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2013, 18:51 
Аватар

15 захар за дренка малко ми се вижда множко, ама ако си варил ракия,кажи колко пуска от 100 кила дренки - без добавена захар ,разбира се.И аз не вярвах ,че 100 кила джанки без захар могат да да дадат 10 кила ракия (40 градуса), ама дадоха.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2013, 20:54 

Дрожди, активатор?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2013, 19:04 
Аватар

Joro Polimera написа:
Дрожди, активатор?

Преди малко му сложих ....Разредих колкото пишеше че трябва и от двете в един литар хладка вода,отгребах от бидона в една кофа,разбих го с дрелката и обраттно в бидона.Не знам дали точно така се прави аз така направих....
п.п Днес като го отворих ми се виде леко като заврело (преди активатора и дрождите)???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2013, 20:21 
Аватар

Ферментацията върви нормално,на 3 седмици захарност 6%от 15%.Обрах и останалите дренки,който бях оставил да доузреят.Отделих 2кг за вино и заложих 8кг дренки 8 кг захар и 40л вода сложил съм и дрожди и активатор,заханост 15пр.
Следвам схемата 1-1-5 такава е рецептата в началото на темата!Експерименти догодина!А наздраве и сос сдраве...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2013, 11:16 

Купи си захаромер за 1 лев и мери с него начална захарност да е 20%. Много е просто и лесно. Купи си и спиртомер като дестилираш и отделяй 0.5-1 л първак на 250 литра казан и на 38% патоки. Недей така да караш на око. То вече свършило де ама да знаеш за другия път. И хора - не разреждайте ракията с паток, ужасно е това...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2013, 19:31 
Аватар

Здравеите!Джибрето вече е ракия!Источих само сока без плод около 70л и досипах малко вода в казана,които е 100л.Първака потече на 60градуса.Отделих 1л първак.Ракията започна от около 55-50градуса и я спрях на
38-40градуса излезе 9,5л 47градуса.Патоката спрах на 15-20градуса и излезе около 10л.Ракията е с много приятен вкус който не се усеща дори като ядеш плодовете!Благодаря на Joro Polimera за помоща и на целия форум.
Сега имам едно питане понеже имам още едно джибре от дренки (което е вече на 5%захар) като доиде време за варене да сипвам ли патокито в казана заедно с джибрето или като изваря и другата ракия да сваря само патокито,а и първака не знам какво да го правя???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2013, 15:38 

Сипвай патокито + първака при варенето при изферментиралия материал. И изчислявай така от сега нататък, че да напълниш казана до горе с материал - да не се слага вода. Слагаш ли вода увеличаваш загубите, ще изкараш по-малко ракия :idea: . Това при обикновените казани, за колона не коментирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2013, 19:41 
Аватар

Днес изварих и второто джибре!Захаромера от левчето показваше 1-2%,а един друг потъна дори под 0%,на вкус се долавяше леко сладко.Сипах и патоката и първака от предишното варене,1пакетче сода и половин буркан мед.Потече на 68градуса,отделих 0,700грама първак(дано да не го боли главата комшията)6литра ракия,която спрях на 48градуса и сипах в предишната,стаха 11литра 50градуса ракия за пиене и 6 литра патока на 35%.

п.п необходимо ли е падането на захарноста до 0% и какви ще са последиците ако се вари до 4-5 захарност?
Ааа наздраве и сос здравиеее :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2013, 22:35 

п.п необходимо ли е падането на захарноста до 0% и какви ще са последиците ако се вари до 4-5 захарност?

Нищо друго освен толкова загуби... Ще извадиш съответно по-малко ракия. За ракии варени на аламбик (обикновен казан) да се спира за паток на над 38-40 градуса ако тече хубава ракия си е чиста загуба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 12:16 
Аватар

Joro Polimera написа:

Нищо друго освен толкова загуби... Ще извадиш съответно по-малко ракия. За ракии варени на аламбик (обикновен казан) да се спира за паток на над 38-40 градуса ако тече хубава ракия си е чиста загуба.

Малко беше джибрето 45л + 1л първак + 10л патока.Причината е,че много бързо падаше градуса...След като спрях ракията на 48градуса напълних още един литър който спрях на 40градуса :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 23:20 
Аватар

Обръщам се с молба за съвет - трябва да взема решение дали да варя тази събота/неделя или следващата.

Темата за края на ферментацията е чепкана многократно във форума, ама като опря до мене изпитвам несигурност.
Фактите - заложен материал с 21% захарност (измерена с прост украински захаромер). Получен от 2 кофи по 15 литра дренки, 50 литра топла вода, 15 кг. захар. Добавих 1 пакетче лимонена киселина, пакетче и половина мая за хляб. Ферментацията си тръгна добре според мен. Вчера (сряда) на 16-тия ден показанието на същия захаромер беше 3-4%. Шапката е намаляла значително, но все още се чува леко шушкане. На вкус е горчиво-кисело-тръпчиво, усеща се и алкохолът. Сякаш не ми сладни, но възприятията са относително нещо. Обаче за последната седмица показанието на захаромера спада много бавно - около 2% за седмица. Явно нещата са на приключване, но с това намаляващо темпо кой знае до кога ще продължи, а и от това което четох из форума е възможно и въобще да не стигне до 0 и под 0. Между другото този захаромер няма отрицателни стойности на скалата. Алтренативите са ми следните: сигурният вариант - варя в неделя (20-ти ден) може би с вероятни загуби или оставям за следващата седмица (26-27-ми ден) с риск да прецакам тотално нещата.

Ще съм благодарен за всякакъв съвет.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 09:27 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Малко е маята за 100кг. материал.
Пакетче и половина - да не би да е от сухата - 7гр. на пакетче ?
Ако е така , то ти си сложил 10-11гр. сухи дрожди на 100кг. материал, което е супер малко.
Ако е пакетче - тип кубче прясна мая 40гр - то си сложил 60 гр. прясна мая , което е долу горе добре, но аз бих сложил 3 по 40 гр. прясна.
А най-добре - 20 гр. дрожди за ракия винени.
При сегашното положение ако решиш да изчакаш още седмица - гледай да е топъл материала, защото при застудяване съвсем ще се намали темпът на ферментация.
Ако си сложил от сухите - по-добре размий едно кубче прясна мая още и я добави още сега, може и две.
Свери си захаромера с чиста вода - гледай колко показва на нея и после очаквай същото в материала. Тогава ще е готов.
3-4% недоусвоена захарност са около 1-2% по-малко алкохолно съдържание или за 60л. течност е около 900мл. чист алкохол (1.8л. загубена ракия)
Според мен вероятността да се развали материалът за една седмица още е минимална, но кой знае.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 10:25 
Аватар

Маята е свежа от тази на кубчетата. За следващия път ще взема винени дрожди. Захаромерът съм го пробвал в чиста вода, показва малко над нулата. Тези 3-4% ги казвам с отчетената грешка. Обаче ще го пробвам още един път като отчета и температурната корекция.
Последно като отчитах захарността, температурата на материала беше 17.3°C. Но може реално да е била и малко по-висока, тъй като я мерих в чашката, а не в бидона и докато прецеждах сока и се мятках насам-натам може да е спаднала малко. За топлото нямам много опции. Ще затворя разни прозорчета и мога също така да завия с нещо бидона, но не знам дали ще помогне много (вече).
Това, че го чувам да шушка още доколко може да бъде критерий?
И друго, което ме смущава. Из форума много ясно е обяснено, че имаме смес от вода, остатъчна захар и алкохол. И много логично изглежда в края на ферментацията при захар 0 захаромерът да потъне под нулата заради влиянието на по-лекия алкохол. Така че при показание 3-4% излиза че недоусвоената захарност е още по-голяма. Но също така навсякъде се повтаря като закон, че падне ли показанието на 0 - вариш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 18:17 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Ниска ти е температурата.
Според мен - стопли до 20-22 гр. и добави още две кубчета прясна мая и дръж 20 гр. температура докато спре да пада захарността.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2014, 19:59 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Lyuboznatelen написа:
Но също така навсякъде се повтаря като закон, че падне ли показанието на 0 - вариш.

Това не е много точно. По-вярно е, че спре ли да се променя, ферментацията е спряла. Затова вместо да се гледа абсолютната стойност, която за прегледност може да си рисуваме като графика на кариран лист, добре е да се следи дневната промяна, т.е. къде графиката започва да става хоризонтална.

Дали ще е под нулата или над нея зависи от колко добре сме си подготвили работата. С диви дрожди често спира и над или около нулевия отчет на захаромера въпреки че има сериозна остатъчна захарност.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София