Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 23:22

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 13:45 
Аватар

Пиша с известно закъснение, но все пак е редно рано или късно да докладвам резултатите.
Първо искам да благодаря за съветите и поясненията, наистина си струват.

И така - докато пишехме из форума, времето си вървеше. При следващото замерване захаромерът отчете 2%. На следващия ден нямаше видима промяна.
Реших че ще е безпринципна лакомия, ако при това положение се опитвам с добавяне на мая съживявам нещата и да изцедя още малко алкохол. Затова директно метнах в казана.

Резултат:

(1) 0.4л. 76°
(2) 0.4л. 76°
(3) 0.4л. 72°
(4) 6.6л. 62°
(5) 3.0л. 46°
(6) 2.0л. 33°
(7) Неизвлечен алкохол в казана - неизвестно колко
Или всичко около 7 литра извлечен чист алкохол. Общо взето съм си върнал 15-те килограма захар.

Сигурно се питате защо съм ги надребнил така. Като тръгна това нещо, заради силния аромат получих пълна дезориентация докъде да отделям първака по критерий вкус и мирис. Остава вариантът с някакъв процент от чистия алкохол.

Дали е възможно да ме посъветвате нещо?

Затова в началото отделих 3x0.4 литра и да си дам шанс да му мисля по-късно. По-нататък, някъде около 50° усетих някакъв привкус, който не ми хареса много и затова отделих и там. Това са тия 3 литра на 46°. След 40° някъде до под 28-29° са 2-та литра патоки.

От тук нататък си мисля за два варианта:
1. Смесвам (3) и (4) и получавам 10-11 литра 40° много приятна ракия. (2), (5), (6) ги оставям догодина да ги добавя някъде.
2. Смесвам от (2) до (7) и слагам за 2-ра дестилация. Обаче тук има съществен проблем, че ще трябва да разредя до поне 10% алкохол за да напълня що годе казана. Струва ли си този ход?
В тази връзка ми хрумна още нещо и ще питам с риск да изръся голяма простотия. Какво ще стане, ако при втора дестилация добавя за обем в казана нещо безобидно и неразтворимо - например чакъл?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 14:59 
Аватар

Местожителство: Варна
Водичка!!! Чиста чешмяна водичка. При преварка материала в казана не трябва да е по-вече от 30 гр, че и 25 даже.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 18:53 
Аватар

Местожителство: София
Стега бе, Lyuboznatelen. Ти бъзикаш ли се с нас? За какво ти е този чакъл? Какво ще ти даде или отнеме? И какъв точно чакъл си намислил да използваш? За посипване на улиците...
Разсмя ме, верно. Направо си за "бисерите" ни.
Ако си решил да превяряваш - колегата ти е казал - разреждаш до 30, 25 по-добре и отново.
Ако ли не - отлежаване на висок градус, след това разреждане на колкото си решиш и... дегустация.

Вариант 1 на мен лично по ми допада. И защо не добавиш и 5. Нещо не те се харесва ли? Като аромат, вкус?
При вариант 2 аз бих изключил 7. Просто ще го хвърля. Макар че, тук има колеги, който го използват. Още топъл при това. Но това е друга тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 23:31 
Аватар

lhristov, за тъпотията с чакъла не се бъзикам, обаче очаквах и по-сериозно да ме освиркат :megagrin: . Ако разредя до 20-25, ще получа много малко количество течност, да речем 25-30 литра. Казанът ще остане доста празен. Малко е количеството и нямам идея това как ще се отрази. И затова се зачудих за тая щуротия - вместо да разреждам до 10 градуса, да разредя до 20-25 и един вид да сложа нещо за баласт, за да се запълни по-нагоре. Затова и казах нещо безобидно, неразтворимо, заемащо обем. Ако при това ми е по ръка и седи на купчина пред гаража, още по-добре. От енергийна ефективност е много зле, но като режим на дестилация може да е и по-добре, знам ли. Загрявам с газова горелка и по принцип мога да регулирам перфектно режима. Обаче горелката има един минимум, под който не върви и гасне. Не съм пробвал с такива малки количества в казана дали ще мога да намаля достатъчно пламъка за да не тече ракията като от градския водопровод. Може и да няма проблеми, но точно с тази ракия нямам желание да правя рискови проби.
А пък тези 3 литра на 46 градуса нещо ме усъмниха, не ми допаднаха толкова, колкото предното. Все пак ще пробвам да смеся малко след като престои няколко дена и тогава ще реша. Иначе предпочитам да е по-малко ракията, но да е по-хубава. Пък и не е толкова страшно - няма да го изхвърля, а в удобен случай ще го сложа за преварка.
За (7) съм се объркал, изинявам се. Техническа грешка, не ми е минавало и през ума да го ползвам това (вече е изхвърлено)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2014, 03:58 
Аватар

Местожителство: Плевен
Сипвай ракията в казана,допълни до половината с вода и си вари спокойно.Нищо не пречи,че казана е пълен до средата или че материала е 10 градуса.Ами ако вариш вино?Нали то е 10-12 градуса.Дебита на ракията не зависи от това,колко е пълен казана,а най-вече от силата на огъня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2015, 08:13 
Аватар

Здравейте момци, направих си 2.5л дряновица, само плод и малко захар, материала е бъркан само с ръка, костилките паднаха на дъното, прецедих и сложих в казанчето. Казана е с термометър и всички лоши алкохоли се отделят....
Та ракията потече жълта и бистра и с невероятен аромат, спрях на 48 и се получи това:

Изображение

Много ми харесва като вкус и аромат, но приятели подхвърлят, че има нещо гнило и дестилата трябва да е бял...
Аз ще си изпия ракията, не мога да си позволя, такъв елексир, нито да го преварявам, нито да го сипвам при други джибри....
Както прочетох в една статия, по Кюстендилският край, казват за дряновата ракия "мека на пиене и дебела на цена"...
Та ракията ще си замине по предназначение, но все пак ми е интересно, случвало ли се е на някой от вас, да му тръгне цветен бистър дестилат? За мътилките е ясно, случвало ми се е многократно.
Хай наздравичка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2015, 08:52 
Аватар

Местожителство: Плевен
Не е нормално дестилата да не е безцветен.Единственото оцветяване което съм постигал е синьо :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2015, 09:02 
Аватар

Синьото е ясно, кисел мътриъл бакър и прочие, аз питам за моя случай има ли друг или да викам ЕВРИКА :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2015, 09:47 
Аватар

Местожителство: Божурище
Чел съм в друг форум за подобен ефект. Като ми остане време ще поразровя за инфо. Няма как да не е свързано с примесите. :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6

Часова зона: Европа/София