Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 17:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Апр 2012, 13:01 

Предстои скоро варене на ракия. Търсейки повече информация относно какво и как се слага в джибрите попаднах на интересна статия:
„Когато започне дестилацията на джибри (б. р. - варене в казана) – на ферментационна маса, в която има оцетна киселина, етиловият спирт и оцетната киселина се свързват до етилацетат, който е естер (както са мазнините). Той директно отива в черния дроб и нарушава изключително сериозно мастния обмен на организма. Това е едно от нещата, които потенцират проблемите при хората с алкохолна цироза. Най-простото решение, което при всеки, дори най-треторазреден производител, се смята за нещо нормално, е да сложи в джибрите някакво количество алкално вещество, примерно сода за хляб (сода бикарбонат). Пропорцията е следната – на 10 кг. джибри, 1 пакетче от 100 гр. сода за хляб, тоест – 0.1%. Свързва се с оцетната киселина и става натриев ацетат или калциев ацетат, който е сол и при дестилацията остава в джибрите, не преминава с парите в алкохола. След което, при дестилацията, остава само етилацетатът, който се е получил в процеса на самата ферментация. Но той е малко и не е в състояние да нанесе значими поражения върху организма. Разбира се, надяваме се, че човекът не пие много”
Това твърди научният сътрудник I ст. Владислав Ташков, д. м..
Цялата статия е тук: http://e-vestnik.bg/8502
Въпросът ми е следният – при 350 л. джибри(от 100 кг сливи), 3.5 кг. сода бикарбонат ли трябва да сложа, не е ли много?Ако смятам на процент, при 0.1 % излиза на 100 кг. джибри е 100 гр. сода, или трябва да е 350 гр. сода в моя случай.
Та колко сода бикарбонат да сложа?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2012, 15:40 

Местожителство: София
100гр на 10 кг са си 1%....,а не 0,1%
На 350кг ще са достатъчни 3 пакеччета (300гр)при това не се слагат наведнъж ,а едно след друго като се следи реакцията-ако премерно на второто пакетче не кипи така бурно-няма нужда от повече....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2012, 16:14 

Изчисленията направих вземайки предвид написаното в статията-"на 10 кг. джибри, 1 пакетче от 100 гр. сода за хляб, тоест – 0.1%." Предполагам се е имало предвид -на 100 кг. джибри, 1 пакетче от 100 гр. сода за хляб, тоест – 0.1%.Явно е допусната печатна грешка.
Благодаря за отговора - така и ще направя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2012, 19:54 

Ракията се различава основно от другите напигки с повечето есттери,плодови,с прибавянето на сода прекратявашобразуването им, а етилацетата го има във всяко алк питие най много в уискито,сода се слага на материали в които алк ферментация е минала вече в оцетно кисела,те яко са вкиснали,нормален материал няма нужда от сода

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 11:38 
Аватар

ilu6a написа:
100гр на 10 кг са си 1%....,а не 0,1%
На 350кг ще са достатъчни 3 пакеччета (300гр)при това не се слагат наведнъж ,а едно след друго като се следи реакцията-ако премерно на второто пакетче не кипи така бурно-няма нужда от повече....

Здравейте.Предстой ми да варя ракия от праскови,но материала е леко вкиснат(беше много горещо а джибрите ми бяха с малък алкохолен процент).Сложих им малко първак с прибавен спирт и ги запечатах а утре ще варя.Въпросът ми е да разреждам ли содата във вода и дали като прибавям содата трябва да бъркам?Содата мисля че се слага когато джибрите са вече в казана..?Материалът ми е 400кг и смятам да сложа не повече от 4-5 пакетчета...?Поздрави!Благодаря ви предварително. :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 18:05 
Аватар

Четох за прасковите ти в другата тема.
Няма нужда да разтваряш содата във вода. Сипваш директно, но по малко и следиш за пяната. Да не прелее. И, да, трябва да разбъркаш. И следиш пак пяната. След добавяне на определено количество, реакцията видимо ще намалее. Тогава спираш да добавяш сода. Да не предозираш, защото... тука има тема и за това. Един колега се оплакваше... :)

А, и да, обикновено се слага директно в казана. Преди да затвориш капака. Макар че, не виждам причина да се сложи и преди това. Но пък и аз не го правя така.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 19:28 
Аватар

По принцип сода се слага ако е необходимо, а не за всеки случай.Това че джибрето накиселява не винаги значи че е прокиснало. С праскови не съм се занимавал , но не вярвам да е голяма разликата.Когато сложиш сода бикарбонат веднага около нея посивява.В това можеш и сам да се убедиш.Ако трябва да се премахне част от киселината аз правя така:
Отделям една трета от материала. В останалото количество добавям сода на малки порции, с постоянно бъркане.Содата винаги я разтварям във вода.Вижда се как цвета на джибрето се променя и отива към кестеняв или маслено зелен.Естествено всичко почва да се пеняви, но постепенно реакцията затихва.Когато вложиш поредната порция от содата и не виждаш никакви мехурчета, повече не добавяй.Вече си предозирал.Тогава добавяш едната трета от джиброка( дето го бе отделил предварително) и в казана. Това е.Моето мнение е ,че тази операция трябва да се направи най малко половин час преди варката за да изфирясат всички газове , които се отделят при това" лекуване", иначе такава пяна може да се вдигне в казана, че да я видиш и на изхода на охладителя.
По принцип обаче ,ако джибрето няма дефекти, содата може така да навреди, че да засмърди на амоняк(пикоч,извинявам се ама за по- разбираемо) :) .
От както обаче се убедих ,че добрия материал е майка на добрата ракия не съм ползвал сода.Отдавна наблягам на" добрите практики". Никакъв гнилоч, никакво прегряване на джибрето докато ферментира- повече от 26 градуса. Културни дрожди в повече от случаите.Не сулфатирам , ако е за ракия.Правя стартер с културни дрожди, което е елементарно.При него обаче винаги сулфатирам.Когато се развие добре го пльосвам в основния материал без да бъркам.Това обикновено става по късни доби(22-24 часа).На другия ден сабахлям вече се вижда , че стртера е захапал основния материал.Тогава разбърквам яко и...и трябва постоянно да се наглежда и ако има нужда от някаква намеса - действаш.Ако се издъни нещо питаш във форума, и все ще се намери някой, който честно да си признае, че и той го е ял такъв и да ти каже как се е отървал.Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 22:36 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Както се каза "ял съм го",извода е по-внимателно със содата.При вкарване на сода може повече да се обърка отколкото да се оправи. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Авг 2014, 23:51 
Аватар

Местожителство: Враца
Учените са изчислили: 0.1% от материала,
т.е. на 100 кг. джибри- 100г. сода бикарбонат.
Слагайте я предния ден да изфиряса пяната,
че преди десетина дни един колега форумец го яде с мътна ракия
от сода сложена точно преди затваряне на капака.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2014, 12:05 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
5_kila написа:
Учените са изчислили: 0.1% от материала,
т.е. на 100 кг. джибри- 100г. сода бикарбонат.
Слагайте я предния ден да изфиряса пяната,
че преди десетина дни един колега форумец го яде с мътна ракия
от сода сложена точно преди затваряне на капака.

На другия ден материала може да е вкиснал пак.
Сода се слага в материал и се разбърква, нейното действие преминава за 10-15 минути.
На казана се оставя поне една педя място до върха за да няма изненади.
Във форума има химици и физици те могат да пояснят колко време е действието на
содата Бикарбонат.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2014, 16:36 
Администратор
Аватар

Хора, разваляте ракията с тази сода. Ако неутрализирате киселините в пращината, преустановявате естерификацията при варенето и дестилатът става "кух" или "плосък".

Вместо да правите беля, пък после да я лекувате със сода, спазвайте елементарните принципи и киселинността ще е колкото си трябва.

Ако се налага да ремонтирате със сода вкисната пращина, ако изобщо става за нещо, най-добре я сварете и заедно с първака и патоките я сипете в следващия казан - преварката с добра пращина лекува най-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2014, 13:32 
Аватар

SiteAdmin написа:
Хора, разваляте ракията с тази сода. Ако неутрализирате киселините в пращината, преустановявате естерификацията при варенето и дестилатът става "кух" или "плосък".

Да де, ясно, и на мен ми предстои да варя ракия и четох доста мнения, че ако вече е слагана серниста киселина преди ферментацията(както в моя случай)-
то содата е задължителна, премахвала опасността от мирис на :furz: ,
мисля на 200л. казан да сложа 3 пакетчета, малко ли е, много ли е не знаю. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 09:58 
Аватар

Местожителство: Варна
Зависи от пакетчето. Има по 80 гр има и по 200 гр.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 14:02 
Аватар

По 80 грама, мисля, че със 200 грама на 200литра няма как да сбъркам, идеята ми е да неутрализирам сернистата киселина, добавена в началото за виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2014, 14:51 
Аватар

Местожителство: Варна
Сернистата киселина е толкова литливо съединение, че след 3 часа на да ли остава нещо от нея. Миналата година обработих гроздето веднага след смилането с 25 гр КМБС разтворен в 150 гр вода на 200 литров бидон. След 3 часа посях дрождите. Не съм слагал сода преди варенето и нямах никакви странични не желани миризми в ракията. Ако материала е бил с необходимата захарност и ферментацията е протекла както трябва, би трябвало да няма нужда от сода.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София