Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:02

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Май 2012, 13:28 

Здравейте. Мислим да варим ракия с пчелен мед вместо захар. Обаче се чудя, дали може да се измери захарноста на медената вода със захаромер, понеже той всъщност измерва по гъстотата на течността.. дали няма да покаже различно? И ако е така, как да измеря захарността на меда?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2012, 20:40 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Мери, разликата (ако я има) няма да е фатална

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 00:21 
Аватар

Местожителство: враца
Здравейте колеги, след дълги взирания във вашия форум реших да се регистрирам и аз. Та на въпроса аз също имам подобен проблем така да се каже, използвам румънска фруктоза или глюкоза вместо захар и не пада захарността до 0%, а като чакам дълго плода пада, и отгоре се получава нещо като тънка бяла ципа и материала се вкисва. До сега съм слагал глюкозта до показание на захаромера 20%, ферментацията е бурна и всичко е както трябва, но пада до 8-10% и бум, край, и варя от зор и преврявам зада получа по-добър резултат. Сега сложих джибрите от виното и подсладих до 15% на приятно топло 35-40 градуса с помощник 200 гр. мая, материала е в мазето при постоянни 19-20 градуса температура и след седмия ден захарният % е 10, ще чакам материала да преври, а в същото време ще се радвам да ме посъветвате или укорите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 10:02 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Казваш - глюкоза. Ако това е промишлена глюкоза - би трябвало да й викат декстроза, имаше и такава тема , даже няколко.
А тя се прави промишлено от зърно - царевица обикновено като се озахарява нишестето с ензими и после глюкозния сироп го дехидрират някак си - май с вакуумно изпарение на водата, та го продават като прах - декстроза.
Естествено е по-евтина от захарта и явно има голям интерес към нея, аз лично не съм купувал и не съм я ползвал, но съм ползвал озахарен сироп от зърно и с него зареждам джибрата от виното за ферментация, което мисля че е подобно на ползването на декстроза/глюкоза.
Та относно вкисването - много е характерно за всички материали с изходна суровина нещо озахарено от нишесте с ензими !
Затова и се счита за правилно да се вари материалът още на 4-тия ден след заквасването !
Ферментацията е много бурна и приключва за един два дена, после си добълбуква още един два и туй то, ако чакаш повече - ползва няма , а има риск да вкисне.
При джибрите заредени с подобен сироп нещата са малко по-различни, но все пак и там трябва да има бурна реакция.
При мен и в двата случая които направих - завърших с 0% захарност. За съжаление беше много студено и ми се налагаше да достоплям няколко пъти докато завърши ферментацията, но пък после вкисване нямаше понеже падна температурата до 5 гр. и това консервира всичко.
Причината да не финишираш на 0 може да е различна - например : при озахаряването ако е станала грешка в процесите - може да са произвели предимно неферментируеми захари и така те ти дават плътност, но дрождите не ги ядат и накрая завършваш с 5-6% захарност. Но 8-10% вече говори за някаква грешка. Ти ако си почнал от 15 и си свършил на 10, това означава че имаш изядени само 5 % , а това ще даде потенциален алкохол под 3% - което е много малко - ще ти протече на под 40, че да не казвам и под 30, ще трябва да преваряваш и т.н.
И пак за вкисването - ниският алкохол в материала предпоставя вкисването, високият - напротив консервира.
Според мен има нещо съмнително в тая глюкозо-декстроза дето я купуваш - може да е нещо дефектна и затова да я продават евтино.
Можеш да я провериш така : Правиш с нея сироп 1:3 (1 част декстроза с 3 части вода) тря бва да се получи около 20% захарност, след това заваряваш сиропа да го стерилизираш, охлаждаш и слагаш в едно шише 2 литра или каквото имаш от него + 100 гр. брашно + малко активатор ако си ползвал някога , ако не - купуваш го от http://vinarko.com/magazin и дрожди винени, в краен случай хлебна мая, но с нея не е сигурно дали ще довърши ферментацията.
Това го слагаш на 20гр. температура като преди това го друсаш доста за да се аерира сместа. След ден трябва да е заферментирало стабилно, а след още няколко да е свършило - можеш да завреш захаромера вътре в шишето и да наблюдаваш доколкото ти позволява пяната интерактивно как спада захарността.
Според мен или ти е бъгава декстрозата или нещо не е наред с дрождите - ако си ползвал мая за хляб - там работата не е сигурна, освен това ти в джибрите си имаш винени дрожди, просто трябва активатор, понеже са изхабени минералите.
Аз мисля че при един нормален производствен процес - декстрозата която продават би трябвало да съдържа много малко неферментируеми захари, така че да не завършва ферментацията на 5% примерно, щом аз съвсем любителски съм озахарявал царевица с малц пак мое производство и съм финиширал на около3-4% захарност - значи би трябвало с промишлената да се слезе под 3% освен това имай пред вид че захаромерът лъже в показанието когато има алкохол - понеже алкохолът е по-лек от водата и сместа вода,захар,алкохол има някаква плътност, която е по ниска отколкото би била без алкохола. Т.е. ако сега ти показва 10% смятай че е поне 11 че и горница, а ако показва 5 - е поне 7 реално.
Та общо взето - или декстрозата не е кадърна, или ти липсват минерали (трябва ти активатор) или маята за хляб е неприложима и трябва да се пробва с друга или да се пробва с дрожди за вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 11:25 

За да се избегнат страничните моменти(вкисвания,провлачвания) подготвената суровина задължително се сулфитира и след това и се прави посявка с дрожди,като момента с активатора споменат в горния пост не бива да се пропуска!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 12:37 
Аватар

Благодаря за изчерпателния отговор. Ще изчакам да видя какво ще се получи и този път и сигурно ще е за последно с тая суровина. А в прочем това го купувам в течно състояние и определено не е сладко колкото захарта. Тоест ако приемем, че захарта е с 100% захарност за килограм тази глюкоза е с 80%. Това го използват за направа на сладкарски изделия и може да е бъкано с консерванти знам ли?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 12:57 

Щом тръгва някаква ферментация с мая,значи консервантите на са проблем...Проблем са нежеланите бактерии в тази консистенция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 16:57 
Аватар

Щом е за сладкарски цели може да има и други добавки там в него , а може и да е нещо диабетично - което само сладни, но не се ферментира от дрождите.
Кристалната захар например дрождите не я ферментират директно, а използват вътрешен ензим инвертаза, за да я обърнат на глюкоза.
Затова е и много странно че ти имаш чиста глюкоза, която би трябвало да я папкат с кеф, а не да остава неразградена половината. Което ме навежда на мисълта че в това което ти казват че е глюкоза - има глюкоза 50% и другите 50% са неща, които само качват плътност но не се ферментират от дрождите. Това за сладкарството може и да е нужно, но за алкохол е безмислено. Освен това цената му ако не е наполовина от нормалната за захар - нямаш далавера изобщо !
Питай за състава ако има кой да ти отговори, но се съмнявам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2012, 19:02 
Аватар

Купих 250 кг глюкоза по 1,55 лв добавих 150 кг джибра от виното и 60 кг дюли, платих за два казана варене и до тук 450 лв. Сварих 500 литра материал и пусна на втора преварка 50 литра на 50 градуса, останаха 1000 литра материал който чакам да преври колко преври и така, подлъга ме това, че миналата година купих 155 кг глюкоза плюс 150 кг круши и вода до 20% захарен градус и ми пусна 90 литра крушова ракия на втора преварка 52 градуса, направо страхотна, тогава ми падна захарта до 3-4% и пак падна плода. Но видимо и на вкус новата партида не беше същата. Ако някой има информация за по евтина захар от Горна Оряховица от завода или от другаде на по тънка цена ще съм благодарен. Имам ремарке и мога да побера до 1000 кг.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2012, 17:02 
Аватар

dimitarcher написа:
Здравейте. Мислим да варим ракия с пчелен мед вместо захар. Обаче се чудя, дали може да се измери захарноста на медената вода със захаромер, понеже той всъщност измерва по гъстотата на течността.. дали няма да покаже различно? И ако е така, как да измеря захарността на меда?

Здравейте!!!
Моят казан е меден-90литра.На 100кг.материал слагаш 10кг.мед,обаче първо го разтваряш в топла вода и добавяш 10 бр.пакетчета лимонена киселина.Ако работиш с мед,ферментацията е по-дълга.Примерно,ако с захар е 20 дни с мед е 40дни.При условие ,че времето е по-студено чак тогава можеш да прибягаш до дрождите.След.като материалът е готов,когато се сложи в казана,аз слагам сол хлебна сода по шепа и един кочан царевица,за да не киселее.Когато работиш с мед трябва много да се внимава казана да не загори,че после гледай как се чисти,аз и там му намерих цаката с дрелката и накрайник с шкурка.Питай мързеливия да ти даде съвет та да се отърве от тежка работа.А за градуса,да ще бъде 16% по-висок,аз я разреждам с мин.вода''Горна баня''.Наздраве!!! Дано съм ви била полезна. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2012, 18:23 
Аватар

Пчелният мед се състои от много компоненти и е много различен по вид (манов / нектарен).
И понеже основно преобладават монозахариди (глюкоза : 20-44% и фруктоза 22-54%) , а другото е комплекс от дизахариди и малко олигозахариди - няма никаква причина да ферментира по-бавно от обикновената захар, която дрождите така или иначе не употребяват директно, а преобразуват вътрешно чрез ензима си инвертаза на глюкоза и чак тогава я усвояват.
Да загаря на дъното на казана може само ако е останал неферментирал мед :) или по-скоро неразтворен добре и поради това неусвоен добре, макар и последното да ме съмнява.
Айде наздраве и дайте първо да четем, пък после да пишем. Да не стане като на Б.Б. резултата 1:1 ("Прочел съм една, написал съм една - значи резултата е равен")

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София